برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۷۳۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۱
رئیس سازمان حج و زیارت ناگفته‌هایی را از فاجعه منا و روند شناسایی و دفن جانباختگان این فاجعه را بیان کرد .
پایگاه اطلاع رسانی حج: رئیس سازمان حج و زیارت که پس از اقامت 50 روزه در عربستان و پیگیری امور مفقودین ایرانی فاجعه منا عصر شنبه وارد کشور شد.
 
 در بدو ورود به ایران در فرودگاه امام خمینی(ره) مورد استقبال حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین هواپیمایی کشور و مسئولین بعثه‌ مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت قرار گرفت.
 
سعید اوحدی برای سفر کوتاه مدت به منظور هماهنگی در خصوص امور مفقودین ایرانی فاجعه منا، روز گذشته وارد کشور شد تا ضمن برگزاری جلسات تخصصی با مسئولین پزشکی قانونی، مسائل زائران ایرانی دفن شده در مکه و مفقودین ایرانی در پی فاجعه تلخ و غمبار منا را دنبال کند.
 
بر اساس این گزارش روز گذشته در حالی که آخرین گروه از زائران ایرانی حج امسال مدینه منوره را به مقصد میهن اسلامی ترک کردند، تیم های تفحص و جستجوی ایرانی در عربستان حضور دارند و به تلاش خود را برای تعیین وضعیت مفقودین ایرانی فاجعه منا ادامه می دهند.
 
به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، دوشنبه این هفته کمیته مشترک ایرانی و سعودی طی جلسه ای وضعیت مفقودان ایرانی حادثه منا را پیگیری خواهند کرد.
 
تاکنون علی رغم تلاش های صورت گرفته در خصوص 36 تن از زائران ایرانی اطلاعی در دست نیست و ادامه پیگیری ها برای یافتن سرنخی از وضعیت این عزیزان ادامه دارد.
 
جان‌ باختگان فاجعه منا در مرز 6 هزار نفر هستند
 
وی با تشریح جزییات فاجعه منا افزود: متاسفانه در روز عید قربان درحالیکه زائران در لباس احرام و در بهترین حالات روحانی قرار داشتند قربانی سوء مدیریت و سوء تدبیر مسئولان عربستان سعودی شدند.
 
وی گفت: در همان روز اول فاجعه منا، با تلاش مرکز پزشکی حج و زیارت کشورمان، مدیران بعثه مقام معظم رهبری و امدادگران و کمیته گم‌شدگان بیش از 100 نفر از زائران مظلومی که طلب کمک می کردند به طور معجزه آسایی در محل وقوع حادثه نجات یافتند.
 
اوحدی با بیان اینکه در روزهای نخست فاجعه منا ستاد بحران و هشت کمیته زیرمجموعه برای پیگیری کارها تشکیل دادیم، افزود: بلافاصله کارهای میدانی شروع شد و البته عمق فاجعه به حدی بود که 4 هزار مجروح حادثه در روزهای ابتدایی که خود مسئولان عربستانی اعلام کردند به بیمارستان های مختلف در شهرهای این کشور انتقال یافتند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در مدت چهار روز 400 زائر مجروح ایرانی را با انتقال به بیمارستان های منا و بیمارستان هلال احمر کشورمان در مکه منتقل و به آن ها سر و سامان دادیم و ظرف کمتر از دو هفته وضعیت آن ها را تحت مدیریت کامل قرار دادیم.
 
اوحدی با اشاره به تشکیل چهار گروه تجسس برای حضور در سردخانه ها و کسب اطلاع از دیگر زائران ایرانی افزود: بر اساس آماری که خود مقامات عربستان اعلام می کنند، 6 هزار جان باخته در فاجعه منا وجود دارد که به دلیل نداشتن امکانات به سردخانه های جده، طائف، منا و عرفات منتقل شده بودند.
 
وی گفت: از بین این تعداد جان باخته پیداکردن حجاج ایرانی کار بسیار سختی بود که در این بین اتفاق بسیار تلخ شرایط عزیزان جان باخته مان بود به نحوی که خود مقامات عربستان هم دچار آشفتگی شده بودند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: 25 کانتینر اجساد جان باختگان فاجعه منا را در شرایط بسیار بدی به سردخانه بزرگ معیصم منتقل کردند.
 
اوحدی گفت:‌ جان باختگان ما حتی یک روز هم بیشتر در این کانتینرها نماندند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: تا این لحظه پیکر مطهر 395 جان باخته ما شناسایی شده اند و از سرنوشت 36 نفر هم تا این لحظه اطلاعی نداریم.
 
اوحدی افزود: متاسفانه در مقطعی پیکر 29 تن از عزیزان ما در مقبره الشهدای مکه دفن شدند که البته محل و اسامی کامل آن‌ها مشخص و قابل شناسایی است.
 
وی گفت: همه توانمان را متمرکز کرده ایم تا از وضعیت 36 نفری که تاکنون مشخص نشده اند مطلع شویم که در این راستا وزارت امورخارجه نیز با همکاری سرکنسولگری مان در جده کمیته ویژه ای را تشکیل داده اند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: روز پنجشنبه جلسه بسیار خوبی با مقامات عربستان سعودی در مکه داشتیم و توافق شد تا مسئولیت رسمی پیگیری این حادثه را به عهده بگیرند و در این راستا کمیته مشترکی تشکیل شد که از سوی آن ها مقام وزارت بهداشت این کشور و از طرف ما سرکنسول گری مان در جده ریاست آن را برعهده دارد.
 
اوحدی گفت: یکسری وظایف برای طرف سعودی و وظایفی هم برای ما تعریف شد که امیدواریم بتوانیم وضعیت این 36 عزیز را با سرعت بیشتری مشخص کنیم.
 
وی افزود: همچنین قرار شد 5 نفر از متخصصان و کارشناسان پزشکی قانونی کشورمان با توجه به صدور ویزای آنها از طرف عربستان به این کشور بروند و با در دست داشتن دی ان ای و اثر انگشت، شناسایی این عزیزان را با سرعت انجام دهند.
 
اوحدی با بیان اینکه چند روز در ایران خواهم بود تا هماهنگی های لازم صورت گیرد، گفت: فردا عصر جلسه ای با مسئولان پزشکی قانونی که قرار است به عربستان اعزام شوند خواهیم داشت تا جزییات ماوقع و نیز توافقی را که با مقامات سعودی صورت گرفته است به آنها ارائه کنیم.
 
وی افزود: لازم می دانم که تاکید کنم دو کمیته تفحص و جستجو در مکه باقی مانده اند و با قوت کار پیگیری و شناسایی عزیزانی را که تاکنون وضعیت شان مشخص نشده است ادامه می دهند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: قرار شد در جلسه دوشنبه آخرین اطلاعات از سردخانه های عربستان جمع آوری و به ما داده شود.
 
اوحدی افزود: مجموعه سازمان حج، بعثه، دستگاه دیپلماسی و پزشکی قانونی کشورمان همه ظرفیت های خود را بسیج کرده اند تا خانواده های عزیزانی که وضعیت شان هنوز مشخص نیست از نگرانی رهایی یابند.
 
وی همچنین سفر وزیر بهداشت و رئیس هلال احمر کشورمان را به مکه برای پیشبرد امور بسیار راهگشا اعلام کرد.
 
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سعودی ها ناخن تمامی اجساد جان باختگان فاجعه منا را که در این کشور دفن شده اند جدا کرده‌اند تا برای آزمایش دی ان ای استفاده کنند.
 
سعید اوحدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود سعودی‌ها اجساد جان باختگان فاجعه منا را با بیل مکانیکی جابجا کرده‌اند، افزود: در فاجعه به این بزرگی دامنه شایعات به طور طبیعی افزایش زیادی می‌یابد.
 
وی گفت: اینکه رفتار مقامات عربستان با جان باختگان مناسب نبوده است خود مقامات سعودی تایید می کنند و می‌گویند شرایط نگهداری اجساد صحیح و استاندارد نبوده است که این باعث شده حتی در چهره فیزیکی جان باختگان تغییر ایجاد شود.
 
اوحدی افزود: اما اینکه بخواهیم بگوییم توهین یا جسارتی به اجساد فاجعه منا صورت گرفته است، بنده ندیدم.
 
وی گفت: آنها پیکر اجساد را روی برانکارد می گذاشتند و چون کف تریلی جابجایی اجساد استاندارد نبود، آن ها برانکارد را با لیفتراک داخل تریلی می گذاشتند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: تا این لحظه سعودی ها در 14 ردیف و در هر ردیف 305 پیکر مطهر جان باختگان منا را به صورت انفرادی دفن کرده‌اند.
 
اوحدی گفت: من فضای دفن جان باختگان و حتی نوع قبور را دیدم که با رعایت همه مسایل شرعی، اجساد دفن شده‌اند.
 
وی افزود: با مقامات سعودی توافق کردیم بعد از شناسایی 29 عزیز، قطعا براساس تصمیم خانواده آن ها مبنی بر اینکه اجساد این عزیزان در مقبره الشهدای عربستان باقی بماند یا خیرعمل می‌شود.
 
اوحدی گفت: مقامات سعودی اعلام کردند دفن اجساد جان باختگان در این کشور با حکم حکومتی و جلوگیری از انتشار بار میکروبی صورت گرفته است.
 
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا دستگیری زائران ایرانی به ویژه آقای رکن آبادی صحت دارد، گفت: من تا این لحظه نگفته بودم که با آقای رکن آبادی توفیق آشنایی و دوستی چندین ساله دارم، براساس پیگیری‌هایی که برای تعدادی از این عزیزان داشتیم مشخص شد تا این لحظه خبری از دستگیری این عزیزان به دستگاه دیپلماسی ما به ویژه سرکنسول گری مان در جده داده نشده است.
 
اوحدی افزود: امیدواریم با حضور تیم پزشکی قانونی کشورمان و پیگیری کمیته مشترک به زودی شاهد خبرهایی از شناسایی وضعیت عزیزانی که وضعیت شان مشخص نیست باشیم.
 
وی همچنین گفت: متاسفانه بسیاری از کشورها چندین روز بعد از فاجعه منا شروع به شناسایی جان باختگانشان کردند به نحوی که اندونزی تا روز پنجم اعلام می کرد دو نفر جان باخته دارد درحالیکه هم اکنون اعلام می کند 220 جان باخته دارد و این یکی از دلایلی است که کشورها و حتی مقامات سعودی نتوانستند آمار مشخصی ارائه دهند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت همچنین درباره تعداد مقامات رسمی کشورمان در حج امسال و در بین جان باختگان فاجعه منا تاکید کرد: در این خصوص آمار دقیقی ندارم.
 
دولت فاجعه منا را با جدیت لازم پیگیری نماید
 
حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد پس از استقبال از رئیس سازمان حج و زیارت در فرودگاه امام خمینی (ره)، گفت: جا دارد به خانواده های جانباختگان فاجعه منا تسلیت بگویم و از تلاش شبانه روزی مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بویژه برادر آزاده آقای اوحدی تشکر کنم.
 
وی افزود: طبق گزارشی که دارم از بین چند هزار افرادی که بدن های آنها آسیب دیده بود دهها زائر ایرانی را شناسایی کردن کار بسیار بزرگ و سختی بوده است.
 
نایب رئیس اول مجلس گفت: ما در مجلس شورای اسلامی اولاً به طور جدی پیگیر هستیم که موضوع منا باید توسط یک هیئت حقیقت یاب مورد بررسی قرار گیرد.
 
ابوترابی فرد افزود: در نشست هایی که با پارلمان های کشورهای اسلامی و در آینده نزدیک با مجلس عضو مجمع مجالس آسیایی خواهیم داشت این موضوع را به طور جدی پیگیر خواهیم بود.
 
وی گفت: باید ریشه ها و عوامل بروز این حادثه هولناک و جانکاه که برای امت اسلام بسیار سخت است شناسایی شود و هر کسی که در این حادثه گرفتار قصور و تقصیر شده است باید تنبیه و مجازات شود.
 
ابوترابی فرد تصریح کرد: اگر این دو اتفاق رخ ندهد ما نمی توانیم تضمین امنیتی برای زائران خانه خدا در آینده داشته باشیم.
 
وی گفت: باید این امنیت در سایه برخورد قاطع با عوامل این حادثه بدست آید.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی