برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۲
دولت تاخیر در پرداخت یارانه ها با توجه به پرداخت بانک ها در اواخر ماه بیان کرده است. زیرا بانک ها پرداخت های زیادی دارند. به عنوان مثال پرداخت حقوق ها توسط برخی از بانک ها در اواخر ماه صورت می گیرد به همین دلیل پرداخت یارانه ها با چند روز تاخیر انجام می شود تا بانک ها بتوانند راحت تر در این زمینه عمل کنند.
خبرایرانی: دولت تاخیر در پرداخت یارانه ها با توجه به پرداخت بانک ها در اواخر ماه بیان کرده است. زیرا بانک ها پرداخت های زیادی دارند. به عنوان مثال پرداخت حقوق ها توسط برخی از بانک ها در اواخر ماه صورت می گیرد به همین دلیل پرداخت یارانه ها با چند روز تاخیر انجام می شود تا بانک ها بتوانند راحت تر در این زمینه عمل کنند.

به گزارش خبرایرانی، به نظر می رسد تاخیر در پرداخت یارانه ها حواشی موجود در این زمینه را افزایش دهد. این موضوع ناخودآگاه به حذف یارانه تعدادی از خانواده های پردرآمد ربط داده شود.

دولت تاخیر در پرداخت یارانه ها با توجه به پرداخت بانک ها در اواخر ماه بیان کرده است. زیرا بانک ها پرداخت های زیادی دارند. به عنوان مثال پرداخت حقوق ها توسط برخی از بانک ها در اواخر ماه صورت می گیرد به همین دلیل پرداخت یارانه ها با چند روز تاخیر انجام می شود تا بانک ها بتوانند راحت تر در این زمینه عمل کنند.

اکنون مشخص نیست دلیل دولت یازدهم مبنی بر علت تاخیر در واریز یارانه ها چه می باشد و این موضوع باید هر چه سریعتر توسط مسوولین دولتی شفاف سازی شود.

در سال ۱۳۸۹ که ماه های اولیه اجرای هدفمندی یارانه‌ها بود. دولت یارانه نقدی خانوارها را به صورت دوماهه و پیش از موعد به حساب آنها واریز می‌کرد. شاهد تغییراتی از اوایل سال ۱۳۹۰ در روند واریز یارانه‌ها بودیم، به طوری که پس از آن یارانه نقدی به صورت ماهانه و در روزهای ابتدایی هر ماه به حساب مردم واریز می شد.

در آن مقطع بانک مرکزی به علت تداخل موعد واریز یارانه نقدی با زمان پرداخت حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان، از دولت درخواست کرد روز واریز یارانه نقدی به هفته دوم ماه منتقل شود.

بدین ترتیب از اواسط سال ۹۰ زمان واریز یارانه نقدی به هفته دوم هر ماه منتقل شد.

کم کم زمان واریز یارانه نقدی از هفته دوم به هفته سوم ماه‌ها انتقال یافت به طوری که در اواخر دولت دهم زمان واریز یارانه‌ نقدی از بیستم ماه هم عبور کرد!

در دولت یازدهم زمان واریز یارانه‌ها با روز ۲۲ هر ماه شروع شد و به تدریج در ماه‌های اخیر به روزهای پایانی ماه کشیده شده است.

دولت علت تاخیر در پرداخت یارانه را مشکل کسری بودجه و تامین اعتبار عنوان می‌کند.

بدین ترتیب با انتقال زمان واریز یارانه نقدی به آخر ماه، مجددا همان مشکلات تداخل با پرداخت حقوق به کارمندان و کارگران پیش آمد.

با توجه به تاخیرهای تدریجی در واریز یارانه نقدی این نکته به ذهن می‌رسد که احتمالا یارانه یک ماه از ۱۲ ماه سال حذف شود. این احتمال با توجه به اظهارات اخیر مقامات ارشد دولتی که شب پرداخت یارانه را مصیبت عظمای دولت نامیده‌اند، تقویت می‌شود.

با در نظر گرفتن این فرضیه، دولت احتمالا با تاخیر در واریز یارانه یکی از ماه‌های آتی به روزهای ابتدایی ماه بعد، قصد دارد در سال جاری به جای ۱۲ بار فقط ۱۱ بار یارانه نقدی به خانوارها بپردازد تا بدین ترتیب حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی کند.

درباره این که دولت قانونا اختیار چنین کاری را دارد یا خیر باید منتظر واکنش مجلس به این اقدام احتمالی دولت باشیم.

دولت طبق قانون بودجه موظف است برای جبران کسری اعتبار برای پرداخت یارانه‌ها، یارانه اقشار مرفه را حذف کند اما این حکم قانونی به صورت لاک‌پشتی اجرا می‌شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها