برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۶۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۵
مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مسمومیت ۲۴۲ نفر در منطقه اندوهجرد بخش شهداد بر اثر استفاده از غذای نذری خبر داد.
 مهدی شفیعی مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت: یک مورد بیماری گوارشی با علائم دل درد، دل پیچه و تهوع و استفراغ از ساعت شش عصر پنجشنبه در منطقه شهداد اعلام شد که با توجه به اینکه تعداد موارد رو به افزایش بود، همان شب احتمال طغیان بیماری منتقله از آب و غذا داده شد و در این رابطه کمیته بهداشت شهرستان کرمان فعال شد و به دنبال آن دو نفر از کارشناسان این کمیته در منطقه حضور پیدا کردند.
 
 وی ادامه داد: چون تعداد بیماران در حال افزایش بود بررسی در منطقه انجام شد و چون اکثر این مراجعین از یک غذای نذری استفاده کرده بودند بیشتر شک بر این شد که مسمومیت غذایی ناشی از مصرف این غذا باید باشد.
 
شفیعی گفت: درمانگاه اندوهجرد و مرکز بهداشتی درمانی شهداد بیماران را از شب گذشته پذیرش و کارهای درمانی آنها را انجام می دهند و تا ساعت ۱۵ جمعه ۲۴ مهرماه حدود ۲۴۲ نفر مراجعه کننده به درمانگاه های اندوهجرد، شهداد و بیمارستان افضلی پور کرمان که برخی از این بیماران به صورت مستقیم به کرمان آمدند، گزارش شده است.
 
شفیعی افزود: از کل بیماران تعداد ۶۲ نفر توسط اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی منتقل شدند.
 
وی اضافه کرد: از دیروز تا به امروز ۶۶ نفر در بیمارستان افضلی پور مراجعه کردند و بستری شدند و تعدادی هم مرخص شدند و در حال حاضر ۲۸ نفر بزرگسال و ۹ کودک در این بیمارستان بستری هستند.
 
مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مورد اقدامات انجام شده این دانشگاه در رابطه با این بیماری گفت: همان شب گذشته چهار کد آمبولانس ۱۱۵ به همراه یک دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز به منطقه اعزام شد.
 
وی گفت: همچنین تیم درمان متشکل از چهار نفر کارشناس پرستاری و تکنسین فوریتهای پزشکی به همراه یک نفر پزشک به منطقه اعزام و امر مداوا و درمان این بیماران را به عهده گرفتند.
 
شفیعی ادامه داد:  صبح جمعه که آمار رو به افزایش گذاشت، علاوه بر تقویت تیم درمانگاه اندوهجرد، در بیمارستان افضلی پور شرایط لازم برای پذیرش بیماران بیشتر ایجاد شد.
 
به گفته وی علاوه بر تیم های اعزامی پنجشنبه شب از معاونت درمان نیز یک تیم پرستاری برای کمک به همکاران در درمانگاه اندهجرد و دو تیم بهداشتی هم برای بررسی  بیشتربه  منطقه اعزام شدند.
 
وی ادامه داد: همچنین نمونه های مواد غذایی که احتمالا مرتبط با بیماری بودند برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال شده است.
 
مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: این رخ داد در حال مدیریت است و کنترل شده است.
 
شفیعی با بیان اینکه رعایت بهداشت فردی خیلی مهم است و باید قبل از مصرف غذا دست ها با آب و صابون شسته شود، افزود: در شرایطی که معمولا اپیدمی آب و غذا ایجاد می شود باید از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استفاده کرد.
 
وی توصیه کرد: مواد اولیه غذا باید از محلهای مناسب و مورد تایید تهیه شود و نکات بهداشتی در هنگام پخت، نگهداری، توزیع و مصرف غذا رعایت شود.
 
شفیعی ادامه داد: ترجیحا غذا را باید تازه به تازه استفاده کرد و کسانی که نذری می‌دهند حتما تمام نکات بهداشتی را در طبخ و توزیع غذا رعایت کنند و غذا چند ساعت در محیط باز نماند و بلافاصله استفاده شود.
 
منبع: پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: