برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۶۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۶
عراقچی:
سید عباس عراقچی گزارش روز گذشته آژانس را یک گام بسیار مهم تا پایان چالشی دانست که « 12 سال کشور را درگیر خود کرده و بهانه ای برای اتهام زنی و توجیهی برای تحریم های ایران شده بود ».
به گزارش هشت صبح، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه روز جمعه به ایرنا گفت: گزارش دیروز آژانس مرحله بسیار مهمی از نقشه راهی بود که برای حل مسائل مربوط به گذشته، که به «پی.ام.دی» یا ابعاد نظامی احتمالی معروف شده، میان ایران و اژانس به امضا رسیده و در حال اجرا است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنج شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ایران در ارزیابی فعالیت های گذشته با این نهاد همکاری لازم را انجام داده و تمامی انچه لازم بوده را در اختیار آژانس قرار داده است.

معاون وزیر امور خارجه در ارزیابی این گزارش گفت: با تکمیل اطلاعات مورد نیاز آژانس، همکاری ایران و آژانس در این خصوص خاتمه یافت و آژانس تایید کرد ایران هر کاری برای حل مسائل مربوط به گذشته لازم بوده انجام داده است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران خاطرنشان کرد: در حقیقت آژانس دیگر سوالی در خصوص مسائل گذشته یا به اصطلاح پی ام دی از ایران ندارد چون همه پرسش ها پاسخ داده شده و همه مستندات لازم ارائه شده و شفاف سازی کامل از طرف ایران صورت گرفته است.

عراقچی در مورد مرحله پس ا ز این گزارش گفت: از امروز مدیرکل آژانس شروع به تدوین گزارش خود خواهد کرد که به عنوان ارزیابی نهایی این نهاد از پی ام دی محسوب خواهد شد. طبق نقشه راه آمانو تا ١٥ دسامبر – ٢٤ آذر - فرصت دارد تا این گزارش را به شورای حکام ارائه دهد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: پس از آن شورای حکام گزارش را بررسی می کند و طبق برجام، کشورهای 1+5 پیش نویس قطعنامه ای را با هدف بستن پرونده پی.ام.دی به شورای حکام ارائه می دهند.

وی گفت به این ترتیب ما یک گام تا خاتمه یافتن و بسته شدن پرونده پی . ام. دی فاصله داریم. پرونده ای که 12 سال کشور را درگیر خود کرده بود، به چالشی میان ایران و آژانس و کشورهای غربی تبدیل شده بود، بهانه ای برای اتهام زنی به ایران شد، توجیهی برای تحریم های ایران بود و در مجموع پایه ای شده بود برای بحران ساختگی هسته ای.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه تاکید کرد: دیروز یک گام بسیار مهم در تکمیل همکاری ایران و آژانس با رضایت آژانس برداشته شد و در مرحله بعد انشاءالله پرونده بسته خواهد شد.
عراقچی با اشاره به اینکه دیروز، پایان یک مسیر 12 ساله همکاری پرچالش و پرکشمکش میان ایران و آژانس بود که خوشبختانه به نقطه آخر رسید، تاکید کرد با شفاف سازی کاملی که از سوی ایران صورت گرفت انتظار می رود آژانس، به دور از هر گونه فشار یا جوسازی سیاسی، ارزیابی منصفانه خود از عدم وجود هرگونه فعالیت غیرقانونی در ایران را به شورای حکام ارائه دهد.

** یکشنبه ، روز تصویب
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران درباره برنامه های پیش روی ایران و 1+5 برای اجرای برجام گفت: با توجه به اینکه روال قانونی در ایران طی شده و روال قانونی در کشورهای 1+5هم پیش از این طی شده بود، روز یکشنبه راس موعد 90 روز را روز تصویب یا - Adoption Day - اعلام خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: در این روز اقای ظریف و خانم موگرینی بیانیه مشترکی صادر می کنند و طبق برجام در همان روز شورای وزیران اتحادیه اروپاتحریم های اروپا را لغو می کند و رییس جمهور امریکا هم دستورات اجرایی را لغو و اجرای تحریم های کنگره را متوقف خواهد کرد. اینها رسما اعلام خواهد شد.

عراقچی در عین حال خاطرنشان کرد: قوانین لغو تحریم ها زمانی اجرایی خواهد شد که ایران هم اقدامات خود را انجام دهد و پس از آن در 'روز اجرایی شدن'، لغو تحریم ها جنبه عملی به خود خواهد گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد که این روز ظرف یک تا دو ماه آینده باشد.

** دستور کار نخستین نشست کمیسیون مشترک
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام درباره نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 هم گفت: بنا داریم روز دوشنبه، اولین روز بعد از روز تصویب، اولین جلسه کمیسیون مشترک را در وین تشکیل دهیم.

عراقچی افزود: در این روز رسما کمیسیون مشترک ایران و 1+5 شروع به کار خواهد کرد. این کمیسیون درسطح معاونان وزیران خواهد بود .

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه درباره دستور کار نخستین نشست این کمیسیون گفت: اعلام تشکیل کمیسیون، مرور اخرین تحولات برجام، مرور نحوه اجرای تعهدات طرفین درفاصله 'روز تصویب' و 'روز اجرایی شدن' دستور کار نخستین نشست کمیسیون مشترک است.

وی درباره زمان پایان نشست این کمیسیون گفت: این کمیسیون یک روزه خواهد بود ولی کارشناسان ایران و 1+5 از روز شنبه در وین کار خود را آغاز می کنند و بحث های فنی اجرای برجام را پی می گیرند. نتیجه کار کارشناسان به کمیسیون مشترک اعلام می شود و روز دوشنبه معاونان درباره آن بحث خواهند کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران خاطرنشان کرد : اگر لازم باشد کارشناسان تا اخرهفته در وین خواهند ماند.

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره مذاکره در وین برای بازسازی راکتور اراک گفت: نحوه اجرایی شدن تعهدات دو طرف و رفع موانع اجرایی دستور کار کمیسیون مشترک است و طبعا اراک هم یکی از مسائل موجود است.

** بازگشت پذیری گزینه همیشگی ما است
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در جواب به این سوال که وزیر خارجه امریکا گفته بازرسی ها از ایران دائمی خواهد بود گفت: این که نظارت ها و بازرسی ها بر اساس پروتکل الحاقی و ان.پی.تی دائمی هستند، یا به عبارت دقیق تر تا زمانی که ما ملحق به آنها هستیم وجود دارند، امری کاملا بدیهی است کمااینکه سالهاست بازرسان آژانس براساس ان پی تی از تاسیسات هسته ای ایران بازدید می کنند و تا زمانی که ما عضو ان پی تی باشیم این بازرسی ها ادامه دارد.

عراقچی درعین حال گفت: ولی اینکه وزیر خارجه امریکا چنین موضوع بدیهی را یک موفقیت نشان می دهد مایه تعجب است و در حقیقت یک بار دیگر نشان می دهد و اثبات می کند که در برجام هیچ امر دائمی جز بازرسی های معمول و متعارف آژانس وجود ندارد.

وی تاکید کرد: بنابراین طبیعی است تا وقتی عضو ان.پی.تی و ملحق به پروتکل الحاقی هستیم تبعات انها شامل بازرسی ها و بازدید ها را هم خواهیم داشت، اما این به هیچ وجه به معنای « عدم امکان بازگشت» نخواهد بود. هرلحظه طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند جمهوری اسلامی ایران بلافاصله نسبت به تعهدات خود در برجام تجدید نظر خواهد کرد که این شامل توقف اجرای پروتکل الحاقی هم می تواند باشد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: بازگشت پذیری همواره یکی از انتخاب های ایران خواهد بود که در مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورایعالی امنیت ملی هم بر آن تاکید شده است و کشورهای ١+٥ حتی یک لحظه نباید در اراده ایران در این زمینه تردید کنند.

** آزمایش موشکی
عراقچی در پایان با تبریک به نیروهای مسلح کشور بخاطر آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد گفت :خوشبختانه این آزمایش و موضع گیری صریح کشورهای غربی و بخصوص وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر جدا بودن برجام از قطعنامه، به همه نگرانی هایی که برخی در داخل کشور داشتند پایان داد.

وی بار دیگر تاکید کرد: آزمایشات موشکی ایران به هیچ وجه نقض برجام نیست و همان گونه که در بیانیه جمهوری اسلامی ایران در پی صدور قطعنامه ٢٢٣١ تاکید شده است جمهوری اسلامی ایران به تدابیر لازم برای تقویت توانمندیهای دفاعی خود به منظور حراست از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود در مقابله با هرگونه تجاوز و همچنین مقابله با تهدید تروریسم در منطقه ادامه خواهد داد.

عراقچی گفت :هیچ یک از موشک های ایران اعم از بالستیک و غیر آن برای حمل کلاهک هسته ای طراحی نشده اند و بنابراین تولید و آزمایش آنها خلاف قطعنامه ٢٢٣١ به شمار نمی رود، اما در حوزه صلاحیت قطعنامه های قبلی و بخصوص قطعنامه ١٩٢٩ قرار می گیرند.

به گزارش ایرنا، وی خاطرنشان کرد قطعنامه های گذشته تا زمان 'روز اجرایی شدن' برجام هنوز اعتبار دارند و براساس قطعنامه ٢٢٣١ در آن روز لغو می شوند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: