برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۶۳۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۳
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تا بازه زمانی منتهی به 15 اکتبر 2015 (تا امروز) همه اقدامات مندرج در نقشه راه شفاف سازی مسائل مربوط به برنامه اتمی ایران که از گذشته و حال باقی مانده بود، به صورت کامل انجام شده است.
آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز پنج شنبه با انتشار بیانیه ای از همکاری کامل ایران با بازرسان این نهاد بین المللی برای حل سوءظن های غرب به ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

در این بیانیه آمده است : «تا بازه زمانی منتهی به 15 اکتبر 2015 (تا امروز) همه اقدامات مندرج در نقشه راه شفاف سازی مسائل مربوط به برنامه اتمی ایران که از گذشته و حال باقی مانده بود، به صورت کامل انجام شده است.»

بحث پی ام دی یا همان گذشته نظامی احتمالی یکی از نقاط اختلاف جدی مذاکره کنندگان هسته ای ایران و غرب بود.

یوکیو آمانو، مدیر کل ژاپنی آژانس بین المللی انرژی اتمی اما روز 29 شهریور (20 سپتامبر) سفری به ایران داشت و از پارچین بازدید کرد؛ بازدیدی که نحوه انجام آن و نحوه نمونه گیری ایرانی ها یا خارجی ها از محوطه پارچین، چند روز به تیتر یک اخبار هسته ای رسانه های داخلی و خارجی بدل شد.

حالا آژانس می گوید که ایران تا امروز پنج شنبه، هر کاری که باید برای «شفاف سازی» در این خصوص انجام می داد، انجام داده است.

در گزارش امروز آژانس همچنین آمده: «تا 15 دسامبر (24 آذر) مدیر کل آژانس، حاصل ارزیابی نهایی خود از حل همه مسائل باقی مانده را به نحوی که در ضمیمه گزارش سال 2011 مدیرکل آمده، برای اقدام به شورای حکام تقدیم می دارد.»

بر این اساس باید تا 24 آذر ماه صبر کرد و دید که شورای حکام در برابر اجرای «همه اقدامات مندرج در نقشه راه شفاف سازی» از سوی ایرانیان، چه تصمیمی می گیرد.

تأیید اجرایی شدن مفاد هسته ای توافق وین (توافق هسته ای ایران و 1+5) از سوی آژانس، پیش شرط اصلی غربی ها برای برداشتن تحریم هاست.

 
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: