برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۲
تکنولوژی های جدید روز به صورت نرم افزاری موبایلی در اختیار همگان قرار گرفته که تغییرات محسوسی را در زندگی افراد به وجود آورده است، البته برخی به علت ناآگاهی از اثرات مخرب به استفاده از آنها عادت کرده اند.
خبرایرانی: ورود تکنولوژی های متنوع و رنگارنگ در زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است و سادگی روابط و زندگی ها کمرنگ و از بین رفته است
 
به گزارش خبرایرانی، درست است که تکنولوژی و فناوری ابزارهای مفیدی هستند، ولی باید نحوه استفاده از آنها را نیز داشته باشیم تا اثرات منفی و مخربی در زندگی شخصی و جمعی خود وارد نکنیم.

تکنولوژی های جدید روز به صورت نرم افزاری موبایلی در اختیار همگان قرار گرفته که تغییرات محسوسی را در زندگی افراد به وجود آورده است، البته برخی به علت ناآگاهی از اثرات مخرب به استفاده از آنها عادت کرده اند.

برخی از افراد به طرز عجیبی به این نرم افزارها وابسته شده اند به طوری که سلامتی خود را فراموش کرده اند. هر چقدر فردی به صفحه توئیتر خود عادت کرده و آن را دوست داشته باشد واقعا ارزش ندارد که سلامتی خود را به خطر بیاندازد.
 
کاهش روابط چهره به چهره
برخی از افراد با استفاده بیش از اندازه شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی روابط خود را روز به روز محدودتر کرده اند. عدم حضور فیزیکی آنها در جمع خانواده و دوستان باعث می شود که روابط خود را به راحتی با دیگران از دست بدهند. وقتی هم در جمعی حضور دارند آنچنان غرق در وسیله الکترونیک خود هستند که باعث ناراحتی اطرافیان می شود. در نهایت هم افراد برای ارتباط با این اشخاص تمایلی نشان نمی دهند.
 
افزایش احساس نیاز به توجه
برخی از پست ها و استاتوس های که در شبکه های اجتماعی انتشار می یابد تبدیل به عادات زشت و زننده می شوند زیرا همه در پی رقابتی هستند که لایک ها و کامنت های خود را به طور چشمگیری افزایش دهند. زمانیکه ین عادت رقابتی افزایش یابد آثار مخرب خود را نشان می دهد.

 
دور شدن افراد از اهداف زندگی
اکثر جوانان با حضور پررنگ و بی وقفه خود در شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی، هویت دنیای واقعی خود را فراموش کرده اند و این امر باعث می شود تا از اهداف اصلی خود فاصله بگیرند. برخی از جوانان به جای اینکه وقت خود را صرف یادگیری امور تحصیلی کنند ترجیح می دهند به ستاره ای در دنیای مجازی تبدیل شوند.

 
افزایش افسرگی در بین جوانان
افرادی که مدام از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند به آن معتاد می شوند و در زمینه افسردگی تجربه بیشتری نسبت به افراد عادی پیدا می کنند. افرادی هم که از قبل دچار افسردگی بودند با خطرات جدی روبرو می شوند. توصیه می شود این افراد مدت زمانی را استفاده کنند و از حضور در این شبکه ها دوری کنند.
از بین رفتن  روابط موجود در شبکههای اجتماعی
ورود به شبکه های اجتماعی و ارتباط برقرار کردن با آدم های مختلف و تعدد دوستی های مجازی باعث می شود افراد دوستان واقعی خود را در دنیای واقعی از دست بدهند، زیرا با دوری از دوستان واقعی فاصله ها زیاد می شود و از طرفی دوستی های مجازی چون دوام و اطمینان زیادی ندارند خیلی زود از هم می پاشند.

حسادت،رقابت و غیرت هم در شبکه های اجتماعی باعث از هم پاشیدگی روابط بین افراد می شود، که این امر هم ضربههای بدی بین روابط اجتماعی افراد به وجود می آورد.
 
مراقبت از اطلاعات محرمانه
برخی افراد گمان می کنند چون فضای مجازی هیچ گونه محدودیتی ندارد به راحتی می توانند حرف های خود را در دنیای مجازی بیان کنند حتی برخی در انتشار حرف های خصوصی و شخصی خود هیچ واهمه ای ندارند. اما افراد باید نیسبت به این موضوع آگاهی داشت باشند که هکرها و ناشناس های زیادی در این شبکهها پرسه می زنند که از حرف ها و عکس های دیگران سوء استفاده کنند.
 
مقایسه پیوسته خود با دیگران در شبکههای اجتماعی
شخصیت های دیجیتالی برخی از افراد در شبکه های اجتماعی تفاوت های فاحشی با هویت و شخصیت دنیای واقعی آنها دارد. متاسفانه در این زمینه هم افرادی پیدا می شوند که مدام در حال قیاس خود با شخصیت های دیجیتالی هستند و فکر می کنند که شخصیت پایینی نسبت به آن فرد دارند.
 
بی خوابی افراد با حضور شبکه های اجتماعی
افراد معتاد به شبکه های اجتماعی حتی در هنگام خواب هم استرس دارند و به دنبال تعداد لایک خود درصفحات مختلف این شبکه ها هستند. این افراد نمی دانند نوری که از صفحه نمایش موبایل مستقیم با چشم برخورد دارد به سلامت آنها ضرر می رساند.
 
عدم امنیت در حریم خصوصی
برخی از افراد با حضور در شبکه های اجتماعی صرفا به خرید و فروش اطلاعات دیگران و افشاگری اخبار مشغول هستند. آنها با دسترسی به ایمیل و تماس ها و پیام های افراد به راحتی وارد حریم خصوصی می شوند و شروع به افشاگری اطلاعت می کنند.   
 
نکته آخر اینکه؛
حضور در شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی فواید خوب و موثری هم برای پیشرفت و ترقی جوامع، سازمان‌ها و افراد دارند، نباید تنها به آثار مخرب آن بسنده کرد.اما انتخاب و استفاده مثبت یا منفی هر فناوری برعهده خود کاربر است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی