برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۲
دوری مهرداد پولادی از تیم ملی باعث شده تا احسان حاج صفی به دفاع چپ برگردد و بازیکن فیکس کی روش در این پست باشد. پستی که همه می دانیم حاج صفی را به بازیکنی معمولی تبدیل می کند.
سه چهار سال قبل، وقتی کارلوس کی روش در یکی از تمرین های تیم ملی در ورزشگاه دستگردی سوت خود را به نشانه توقف بازی درون تیمی به صدا در آورد، کمتر کسی تصور می کرد که این سوت ، تولد یک دفاع چپ کامل را باعث شود. کی روش که از مهرداد پولادی در خط میانی آن بازی درون تیمی سود می برد به ناگاه تشخیص داد تا هافبک آن روزهای مس کرمان به دفاع چپ برود و در این پست بازی کند.

از آن روز مهرداد پولادی بدل شد دفاع چپ ثابت تیم ملی. او از هاشم بیک زاده و احسان حاج صفی پیشی گرفت و به بازیکن محبوب کارلوس کی روش در این پست شهره شد. پولادی آنقدر درخشان ظاهر شد که کی روش حتی در روزهای بی تیمی و البته مصدومیت هم قلم قرمز روی نام او نکشید تا در جام جهانی نتیجه اش را ببیند و پولادی در بهترین شرایط ممکن در ترکیب تیم ملی بازی کند.

بعد از جام جهانی، کی روش یک جام ملتها را هم با پولادی سر کرد و در نهایت مسئولان مجوز حضور این مدافع چپ را در اردوی تیم ملی ندادند. پس کی روش باید می گشت تا یک دفاع چپ جایگزین برای دفاع چپ محبوب خود انتخاب کند. گزینه ها به خط شدند اما کسی بهتر از احسان حاج صفی نبود که نبود.

احسان برخلاف پست بازی اش در سپاهان، باز هم به دفاع چپ برگشت. درست مثل دوران مربیگری افشین قطبی در تیم ملی. حضور در فرانکفورت و 4 بازی برای این تیم در خط میانی- به جز بازی آخر مقابل هیدن هایم که دفاع چپ بود- هم باعث نشد تا کی روش از او در خط میانی استفاده کند. همان پستی که در جام جهانی 2014 برایش در نظر گرفت و البته بهره اش را هم دید. خط هافبک و حتی بال چپ. پستی که هم احسان در آن راحت است و هم نگرانی ما را برطرف می کند.

به بازی با ترکمنستان، گوام، هند و عمان رسیدیم. در هر 4 بازی احسان دفاع چپ بود. مقابل ترکمنستان گلی دریافت کردیم که از سمت چپ خط دفاعی ما ارسال شد و البته با اشتباه وریا غفوری به گل تساوی حریف بدل شد.

برابر عمان هم سه بازیکن در گل به ثمر رسیده این تیم مقصر بودند. علیرضا حقیقی که در شش قدم فقط توپ را با چشمانش دنبال کرد، سیدجلال حسینی که بدون اطلاع از بازیکن پست سرش توپ را پوشش داد و احسان حاج صفی که توپ را قطع نکرد تا دروازه تیم ملی باز شود.

فقدان دفاع چپ در تیم ملی بیداد می کند. حاج صفی در هجوم فوق العاده است اما در دفاع هرگز. پست آرمانی او هافبک است و نه دفاع چپ. پس نه می توان او را مقصر قلمداد کرد و نه کارلوس کی روش را که از او در سمت چپ خط دفاعی استفاده می کند. مقصر چرخه تولید فوتبال ایران است که در دفاع چپ بازیکن قابل اعتمادی تولید نکرده. کسی که بیاید و مانند پولادی خیال ما را آسوده کند. آنوقت از حاج صفی هم استفاده مطلوبتری خواهد شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: