برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۶۹۲۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۱
امیر حسین شفیعی گفت: من یک سال است که در حال انجام کارهای دریا دلان هستم اما باید چندین سال کار کنم تا بتوانم بدهی های آن را پرداخت کنم اما این موضوع برای من ناراحت کننده نیست زیرا من به صورت دلی این کار را انجام دادم.
 نمایش خیابانی «دریادلان» به کارگردانی امیرحسین شفیعی که اجرای خود را از تاریخ 26 شهریور ماه در محوطه پارک دانشجو آغاز کرده بود با استقبال بسار گسترده مردم کار خود را به پایا ن رساند این نمایش، روایتی  متفاوت از شهدای غواص کربلای چهار  بود که با هنرنمایی 30 بازیگر به روی صحنه رفت. به همین مناسب به گفت و گویی با او پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

امیر حسین شفیعی کارگردان تئاتر «دریا دلان» گفت: این نمایش به وقایع کربلای 4 می پرداخت.

علی رغم اینکه درکربلای 4 ما شکست خوردیم اما به نظر من این نبرد سراسر پیروزی بود مثل عاشورا که 72 تن از یاران امام حسین به شهادت رسیدند اما پیام واقعه عاشورا در سراسر جهان منعکس شد.

چرا از تئاتر «شهدای غواص» حمایت نمی‌شود؟

وی افزود: ما در این نمایش مادری را داشتیم که نماد مادران تمام شهدا بود و صحنه ای داشتیم که هنرمندان هر روز داخل آب می شدند و به این ترتیب شهدای غواص در کربلای 4 را به تصویر می کشیدیم.

وی ادامه داد: این نمایش شعار وار نیست و از تصویر برای انتقال بهتر پیام استفاده کردیم و جالب است بگویم که افراد، رسانه ها و هنرمندان زیادی نیز از آن استقبال کردند.هنرمندانی برای تماشای این تئاتر آمدند که شاید چنین اعتقادی نداشتند.

شفیعی ادامه داد: به نظرمن ما در برخی جاها دچار شعارزدگی شده ایم اما نمایش دریادلان اجرایی پر از احساسات و لطافت بود تا آنجایی که برخی به من می گفتند این تئاتر شاعرانه است ما سعی کردیم 8 سال دفاع مقدس را به صورتی لطیف به تصویر بکشیم زیرا آن هشت سال  فقط خمپاره و تیر و تفنگ نبود بلکه پر از عرفان بود و باید بگویم رزمندگانی که از کیان کشور دفاع کردند برای ما ارزشمند هستند.

چرا از تئاتر «شهدای غواص» حمایت نمی‌شود؟
این کارگردان عنوان کرد: گروه ما تصمیم گرفته است هر سال تابستان به یاد شهدای غواص این تئاتر را به صورت خودکفا اجرا کند و نکته ای که در این میان وجود دارد این است که دریا دلان به هیچ صندلی و میز دولتی وابسته نبود کار دلی بود و از طرف بچه های دهه 60 برای شهدای غواص به اجرا درآمد.

وی تصریح کرد: من لحظه لحظه این تئاتر را دوست داشتم و هنگامی که اجرای آن به پایان رسید من گریه کردم زیرا با لحظه لحظه آن زندگی کردیم و به واقع انرژی شهدا همراه ما بود.

این کارگردان با اشاره به دشواری های این تئاتر عنوان کرد: اجرای این تئاتر کار سختی بود زیرا ما حدود 45 دقیقه در آب بودیم و در آب اجرا می کردیم تا بتوانیم گوشه ای از رشادت های  کربلای 4 را به تصویر بکشیم.

اجرای این تئاتر به واقع جانبازی بود با تمام این تفاسیر من عقیده دارم هنرمندی که درباره دفاع مقدس کار می کند مسئول حفظ خون شهدا است و اگر اثری را با این محتوا ارائه می دهد باید مخاطبان را به فرهنگ دفاع مقدس نزدیک کند و حتی آن مخاطبی که علاقه ای به محتواهای این چنین ندارد باید به سمت اثر خود جذب کند.

شفیعی ادامه داد: به نظر من تنها با بنر زدن و برپایی نمایشگاه هایی برای نشان دادن ادوات جنگی نمی توان فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل جوان انتقال داد. باید این فرهنگ را تولید کنیم و تا می توانیم در حوزه ادبیات دفاع مقدس، تئاتر و فیلم و سینمای آن فعالیت کنیم.


چرا از تئاتر «شهدای غواص» حمایت نمی‌شود؟
این کارگردان ادامه داد: به نظر من در زمانه ای که تکنولوژی حرف اول را می زند باید به صورت بدیع نوستالژی های 8 سال دفاع مقدس را حفظ کنیم و با شیوه ای نو به حفظ فرهنگ ایثار و شهادت بپردازیم. در حوزه تئاتر مقاومت کم کاری کرده ایم و باید به این فکر کنیم که چگونه می توان یاد و خاطره شهدا را درزندگی روزانه جوانانمان جاری کنیم. من فکر می کنم کمی قدمهایمان از این حوزه دور شده است و تنها به دادن شعار بسنده می کنیم. شعار دادن تأثیر ان چنانی بر حفظ فرهنگ ایثار و شهادت ندارد. این نکته را هم می خواهم بگویم که اگر بچه های دهه 60فرهنگ دفاع مقدس را دوست دارند و چیزی از آن می دانند به خاطر آثار حاتمی کیا، ملا قلی پور و کارگردانان خوش ذوق این حوزه است.

وی افزود: در برخی از خبرها خوانده بودم که اجرای این تئاتر در مشهد لغو شده است اما باید بگویم که این خبر صحت ندارد چراکه ما هیچ اجرایی در شهرستانها نداشته ایم  و اگر اجرایی بوده از گروه های استانی با استفاده از همین نام ، نمایش هایی در شهر های مختلف به روی صحنه رفته است.

شفیعی تصریح کرد: ما در قبال این فرهنگ مسئول هستیم وامیدوارم هیچ هنرمندی به خاطر پول کار نکند و تنها آنچه را که از دلش بر می آید به مخاطب ارائه دهد. هر چند ارگانها موظف به حمایت هستند اما باید با آرامش خاطر به ارائه اثر هنری خود بپردازیم. ما آمادگی این را داریم که در کل کشور تئاتر «دریا دلان» را اجرا کنیم. دغدغه پول نداریم تنها دغدغه ما ادای دین به شهدای مظلوم غواص است اما دستمان کمی بسته است و مدیران حمایت آنچنانی نمی کنند و گویا تنها به زدن بنر بسنده کرده اند.

این کارگردان بیان کرد: هنر آن است که جوانانی که به بیراهه کشیده شده اند را به این سمت بیاوریم اما در توان ما نیست تمام هزینه های این تئاتر را در مکان های مختلف به عهده بگیرم اما می توانم این را بگویم که ما به طور قطع این نمایش را هر سال در تابستان با هزینه شخصی خودمان به روی صحنه می بریم. شاید برایتان جالب باشد که بگویم در زمان اجرای این نمایش توریستی از کره جنوبی به تماشای آن  نشست و پس از اتمام آن برای قهرمان قصه ما گریه کرد که بعد از پایان اجرا من برای او توضیح دادم و اطلاعات لازم را برایش ارائه دادم.این تئاتر با مخاطبان خارجی هم ارتباط برقرار کرده به طوری که ما مخاطبی از کشور انگلیس هم داشتیم. به نظر من بهتر است کارهای دفاع مقدسی درمعیارهای جهانی تولید شود. ما در «دریا دلان» با تکنیک جلو رفتیم. موضوع دراماتیکی داشتیم و اجرای ما در داخل آب جلوه بیشتری داشت.

این کارگردان ادامه داد: پس از اجرای تئاتر «دریا دلان» گروه های مختلفی با همین عنوان این نمایش را بر روی صحنه بردند من خوشحالم که توانستیم به گروه های دیگر خط بدهیم زیرا پیش از این حاتمی کیا در حوزه آثار دفاع مقدسی به من خط داده بود.

وی ادامه داد: امیدوارم دوستان ارشاد در عرصه کارهای دفاع مقدسی فعال تر باشند باید این موضوع را بگویم که خیلی از جوان های عرصه تئاتر دوست دارند که دراین حوزه فعالیت کنند اما شرایط محیا نیست و برخی دست به تولید کارهایی می زنند که تنها برای خانواده های شهدا جذابیت دارد اما باید آثاری را تولید کنیم که قادر به برقراری ارتباط با همه باشد به خصوص برای جوانانی که آن دوره راندیده اند.

شفیعی بیان کرد: من خوشحالم که رسانه های کشورهای بیگانه نیز درباره دریا دلان صحبت می کنند و از تکنیک آن سخن می گویند.
می خواهم این نکته را هم بگویم که ای کاش برای ما هم به اندازه روشنفکرهایی که به راحتی در جامعه به ارائه کار می پردازند ارزش قائل باشند و برنامه هایی را برای ما در نظر بگیرند. ما هم اکنون برنامه ای در این خصوص نداریم. ادبیات، سینما و تئاتر دفاع مقدس مظلوم واقع شده است این درحالی است که تنها با زبان هنر می توان فرهنگ دفاع مقدس را به جوانان نسل چهارم انتقال داد.

وی ادامه داد: اگر توجه داشته باشید فرهنگ انقلاب نیز مظلوم واقع شده و در آن حوزه هم تنها به راهپیمایی در 22 بهمن و دادن شعار بسنده می کنیم. در حالی که باید به صورت فعالانه ای در این عرصه حضور داشته باشیم.

شفیعی عنوان کرد: من یک سال است که در حال انجام کارهای دریا دلان هستم اما باید چندین سال کار کنم تا بتوانم بدهی های آن را پرداخت کنم اما این موضوع برای من ناراحت کننده نیست زیرا من به صورت دلی این کار را انجام دادم.

وی خاطر نشان کرد: به نظر من باید برگردیم به روزهایی که از «کرخه تا راین» حاتمی کیا روی مردم تأثیر می گذاشت  و به اندازه همان دوره در این عرصه فعال باشیم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: