برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۶۷۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۵
چرا پیکر هادی نوروزی کاپیتان قرمز پوش‌ها باید کالبدشکافی شود؟ گفته می شود احتمال ابتلای کاپیتان به بیماری نهفته قلبی یا ضخامت دیواره قلب علت این امر باشد.
چند ساعت بعد از فوت ناگهانی هادی نوروزی کاپیتان تیم پرسپولیس خبرهای تازه‌ای درباره علت مرگ او در رسانه ها منتشر می شود. پزشکان و متخصصان قلب حمله قلبی حین خواب را علت فوت این بازیکن 30 ساله می دانند. همسر هادی نوروزی در این باره می‌گوید: نیمه شب حوالی ساعت 4 بود که متوجه دشواری تنفس هادی نوروزی شد. هادی سخت نفس می کشید سریع با اورژانس تماس گرفتم و هادی را به بیمارستان رساندیم.

پندار خمارلو مدیر روابط عمومی پرسپولیس نیز درباره مرگ ناگهانی نوروزی اضافه می کند: این اتفاق عجیبی است حدود ساعت 5 بود که همسر مرحوم هادی نوروزی با من تماس گرفت و موضوع را مطرح کرد.

به گفته علیپور پزشک تیم پرسپولیس هادی نوروزی در هیچ یک از تست های پزشکی تا امروز علائمی از عوامرض قلبی و مشکلا قلبی نداشته که این اتفاق برایش بیافتد.

بررسی علت مرگ هادی نوروزی
دکتر احمد باقری مقدم، متخصص طب ورزشی درباره علت انتقال جسد مرحوم هادی نوروزی به پزشکی قانونی در این باره می‌گوید: در آخرین اخبار اعلام شد که ایشان قبل از انتقال به بیمارستان علایم حیاتی نداشته است. اگر فوت ایشان در بیمارستان اتفاق می افتاد می توانستیم درباره علت اصلی مرگ صحبت کنیم. زیرا زمانی که فرد در بیمارستان علایم حیاتی داشته باشد و پس از رسیدن به بیمارستان فوت کند، بررسی های پزشکی انجام می شود و علت مرگ توسط متخصص مشخص می شود. اما در چنین مواردی که مرگ قبل از انتقال به بیمارستان اتفاق می افتد، حتما باید پزشکی قانونی بررسی های لازم را انجام داده و علت اصلی مرگ را تشخیص دهد. این موضوع درباره همه افراد انجام می شود و پزشکی قانونی باید بررسی های لازم را انجام دهد.

دکتر باقری در پاسخ به سوال  درباره شایع‌ترین دلایل مرگ جوانان می گوید:به طور کلی بررسی هایی که انجام شده نشان می دهد شایع ترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران که بسیار هم مورد توجه است، مرگ بر اثر بیماری های قلبی است. مشکلاتی از قبیل کاردیومیوپاتی عضلانی قلب(افزایش حجم عضلات قلب)، تنگی عروق کرونر، ضربات مستقیم به قفسه سینه و ناهنجاری های عروقی از جمله مهم ترین دلایل مرگ ناگهانی در ورزشکاران است.

تصور بر این است که ورزشکاران به علت فعالیت بدنی و تغذیه مناسب دچار بیماری، خصوصا مشکلات قلبی نمی شوند. دکتر باقری ضمن اشاره این مطلب ادامه می دهد: باید گفت مشکل کاردیومیوپاتی قلب (افزایش حجم و ضخیم شدن ماهیچه های قلب) که مهم ترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران محسوب می شود یک مشکل ژنتیکی و مادرزادی است. به این معنی که فرد به طور ژنتیکی مستعد این بیماری است و در طول زمان عضلات قلب افزایش حجم پیدا می کند اما هیچ علایمی از خود بروز نمی دهد و به یکباره به صورت مرگ ناگهانی خود را نشان می دهد.

وی در ادامه صحبت هایش اضافه می کند: بنابراین همه افراد اگر موردی از مرگ ناگهانی یا مشکلات قلبی را در خانواده خود مشاهده کرده اند، باید در دوره نوجوانی و قبل از آغاز فعالیت ورزشی بررسی های قلبی_عروقی انجام دهند. افزایش ضخامت قلب و مشکلات عروقی معمولا در بررسی های پزشکی تشخیص داده می شود و برای چنین افرادی ممکن است محدودیت های ورزشی و یا مراقبت های خاص در نظر گرفته شود.

این متخصص درباره دلایل مرگ نوروزی نیز می گوید: درخصوص مرحوم نوروزی نمی توان قبل از بررسی پزشکی اظهارنظر قطعی کرد که ایشان مشکل قلبی را به صورت ژنتیکی داشته یا خیر و باید منتظر اطلاعات تکمیلی پزشکی بود.

منشا اصلی بیماری قلبی مادرزادی است
این اظهار نظرهای در حالی است که دکتر آتوسامصطفوی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد ایست قلبی در ورزشکاران جوان، به خصوص هادی نوروزی می گوید: اصولا بیشتر سکته های قلبی که در ورزشکاران رخ می دهد، منشا اصلی بیماری قلبی مادرزادی است؛ ممکن است ماهیچه قلب کلفت باشد و این می تواند یکی از دلایل بروز سکته قلبی در جوانان باشد.

خون رسانی مختل می شود
دکتر مصطفوی ادامه می‌دهد: علت دیگری که باعث ایست قلبی می شود جدا نشدن عروق کرونر از قسمت طبیعی است؛ به بیان دیگر مسیر این عروق از آئورت تا شریان ریوی است. ورزشکار وقتی ورزش های ناگهانی انجام می دهد، بین این دو قسمت آئورت تا شریان ریوی فشار وارد می شود، به طوری که انگار این رگ ها قیچی می شوند. در این مواقع خون رسانی مختل می شود و شخص ایست قلبی می کند. موارد ذکر شده شایع ترین علت های ایست قلبی در ورزشکاران و جوانان هستند.

ایست قلبی در جوانانی که سابقه مشکلات قلبی دارند، امری شایع است

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این مطلب که برخی از اختلالات در کانال های یونی( مثل سندرم های مختلف در کانال های یونی شان ایراد داشته باشد) می توانند باعث بروز این اتفاق یعنی ایست قلب بشوند، می گوید: البته گاهی اوقات اختلال یونی در نوار قلب نشان داده می شود و گاهی اوقات نشان داده نمی شود. در مورد آقای هادی نوروزی کاپیتان تیم پرسپولیس باید این علائم بررسی شود که آیا سابقه مشکلات قلبی در خانواده شان وجود داشته است یا نه؟ گاهی اوقات دچار درد سینه می شدند ؟ چشمانشان سیاهی می رفته و دچار سرگیجه در بعضی مواقع می شده اند یا نه؟ پاسخ به این سوالات تاحدودی می تواند در شرح حال کمک کند. البته در مورد تشخیص علت مرگ آقای هادی نوروزی باید اتوپسی انجام شود تا علت اصلی ایست قلبی مشخص شود. بااین حال ایست قلبی در جوانانی که سابقه مشکلات قلبی دارند، امری شایع است.

بیشترین علت ایست قلبی، ضخامت دیواره عضله قلب در ورزشکاران است
دکتر هدایت داریوش، متخصص قلب و عروق نیز با اشاره به درگذشت ناگهانی هادی نوروزی درباره علت سکته های قلبی در جوانان می گوید: بیشترین علت ایست قلبی، ضخامت دیواره عضله قلب در ورزشکاران است. البته علت های دیگری مثل بیماری های نهفته عروق قلب می توانند باعث ایست قلبی بشوند. در مورد هادی نوروزی هنوز علت اصلی مشخص نشده است. اما ضخیم شدن دیواره قلب اصلی ترین علت است که می تواند یا مادرزادی باشد، یا براثر ورزش و تمرینات این دیواره ضخیم شده باشد که البته با انجام اکو مشخص می شود که این مشکل مادرزادی است یا ناشی از عوامل دیگر مثل تمرینات ورزشی است. گاهی اوقات استرس زمینه ساز ایست قلبی است، البته علت نیست، بلکه زمینه را برای ایست قلبی آماده می کند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: