برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۶۷۲۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۹
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: متأسفانه عربستان سعودی با اتخاذ سیاست‌های جنگ طلبانه، به منبع اصلی گسترش افراط گرایی و جنگ افروزی تبدیل شده است.
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهارات «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه العربیه را غیر سازنده توصیف کرد و با تأکید مجدد بر ضعف مدیریت و بی تدبیری مسئولان عربستان در فاجعه منا گفت: اظهارات شاهدان عینی و مجروحین این حادثه ابعاد تأسفباری از بی توجهی کارگزاران حج عربستان به حجاج بیت ا... الحرام را برملا ساخته و توصیه می‌کنیم عربستان مسئولیت این فاجعه را بپذیرد و از کشورهای اسلامی عذرخواهی کند.

افخم اضافه کرد: لجاجت و فرافکنی و شانه خالی کردن از بار مسئولیت سنگین جان باختن چند هزار زائر بیت ا.. الحرام، وجهه عربستان را در دنیا بیش از پیش مخدوش می‌سازد.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: در حال حاضر شناسایی و تعیین وضعیت یکایک حجاج مفقود ایرانی در منا در اولویت برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و عربستان به عنوان کشور میزبان حجاج باید همکاری همه جانبه را در این خصوص به عمل آورد.

افخم همچنین با اشاره به اظهارات غیر مفید و نامربوط وزیر خارجه عربستان در خصوص تحولات سوریه و یمن گفت: تداوم رویکرد مداخله مسلحانه در سوریه و یمن و تخریب زیر ساخت‌های کشورهای عربی و مسلمان موجب گسترش افراط گرایی و بی ثباتی فراگیر در منطقه شده است.

افخم خاطرنشان کرد: متأسفانه عربستان سعودی با اتخاذ سیاست‌های جنک طلبانه، به منبع اصلی گسترش افراط گرایی و جنگ افروزی تبدیل شده و درست در زمانیکه در داخل کشور هزاران نفر از حجاج کشورهای اسلامی را قربانی بی تدبیری خود کرده، صدها غیر نظامی یمنی را نیز در حمله هوایی به یک مراسم عروسی در یمن به قتل رسانده است. جا دارد جامعه بین‌المللی به وظیفه خود برای توقف رویکرد جنگ سالارانه و کشتار غیر نظامیان بصورت جدی عمل کند.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: