برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۶۶۷۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۸
در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری پیشنهاد کرد برای مبارزه با فقر و فساد و دیکتاتوری یک برنامه جامع اقدام مشترک تدوین و « جبهه متحد مبارزه با افراط گرایی و خشونت» تشکیل شود.
به گزارش هشت صبح، دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل افزود: توافق هسته ای که نمونه درخشانی از «پیروزی بر جنگ» است، توانسته سایه تخاصم و حتی جنگی دیگر و تنشی دامنه دار را از سر خاورمیانه دور کند. توافق هسته ای می تواند و باید، سرآغاز دوره ای جدید و موجب نتایجی مثبت برای صلح و ثباتی پایدار در منطقه نیز باشد.

رییس جمهوری تصریح کرد: از نظر ما توافق حاصله، هدف نهایی نیست، بلکه تحولی است که می تواند و باید، مبنای دستاوردهای بیشتری باشد. با توجه به اینکه این تفاهم هم مبنایی عینی فراهم کرده و هم الگوی مناسبی به دست داده، می تواند در جهت تحولی اساسی در منطقه، عمل کند.

روحانی اظهار داشت: سیاست ما این است که در فضای جدید، حرکت صلح جویانه خود را در منطقه، بر مبنای همان قاعده برد ـ برد، ادامه دهیم و به نحوی عمل کنیم که همه، در منطقه و جهان از مزایای این فضای جدید بهره مند شوند.

***ما جنگ و تحریم را از یاد نمی بریم اما به صلح و توسعه فکر می کنیم

وی تاکید کرد: می توانیم از این فرصت برای توجه به آینده و اجتناب از تمرکز بر گذشته استفاده کنیم و روابط خود را با کشورهای منطقه به ویژه همسایگانمان، بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک و جمعی، بازسازی کنیم.

روحانی اظهار داشت: ایران امروز با حفظ میراث تاریخی و فرهنگی خود، نگاه به آینده دارد؛ نه فقط آینده ای دور بلکه آینده ای نزدیک با چشم اندازی روشن از همکاری و همزیستی.

رییس جمهوری تاکید کرد: من خطاب به همه دولت ها و ملت ها می گویم: ما گذشته را فراموش نمی کنیم اما نمی خواهیم در گذشته بمانیم. ما جنگ و تحریم را از یاد نمی بریم، اما به صلح و توسعه فکر می کنیم.

روحانی گفت: متاسفانه، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به یکی از متلاطم ترین مناطق جهان تبدیل شده است. تداوم و تشدید چنین وضعی می تواند موجب سرایت تشنج به دیگر مناطق جهان شود. در جهانِ به هم پیوسته و بدون مرز کنونی، کشورها و مناطق مختلف، به سختی می توانند مرزهای خود را نفوذ ناپذیر کنند و مانع اشاعه ناامنی و بی ثباتی شوند.

***هشدار تبدیل سازمان های تروریستی به حکومت های تروریستی

وی تبدیل سازمان های تروریستی به حکومت های تروریستی را خطر بزرگ و اصلی در جهان امروز دانست و گفت: ما متاسفیم که قیام های ملی در منطقه ما توسط تروریست ها به انحراف کشیده شدند و به جای صندوق رای، اسلحه و ترور می خواهد سرنوشت ملت ها را تعیین کند.

رییس جمهوری ادامه داد: ما پیشنهاد می کنیم که مبارزه با تروریسم به یک سند و قاعده الزام آور بین المللی بدل شود و هیچ دولتی حق نداشته باشد از تروریسم به عنوان یک روش مداخله جویانه در امور ملت ها حمایت کند.

روحانی تاکید کرد: ما آماده ایم که برای نابودی تروریسم و بسترسازی برای تحولات دموکراتیک در منطقه کمک کنیم و اجازه ندهیم اسلحه به ابزار تحول، بدل شود. ما همان گونه که در عراق و افغانستان به استقرار دموکراسی کمک کردیم، آماده کمک به دموکراسی در سوریه و نیز یمن هستیم. ما از تداوم قدرت با رای ملت و نه اسلحه حمایت می کنیم. ما از حکومت اکثریت با حفظ حقوق اقلیت دفاع می کنیم.

***هزاران زائر، قربانی بی کفایتی مجریان حج شده اند

رییس جمهوری در ادامه سخنرانی خود در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اینچنین گفت: من به نمایندگی از سوی ملت بزرگی سخن می گویم که امروز در غم از دست دادن هزاران زائر مسلمان و صدها نفر از هموطنان خود به سوگ نشسته است.

روحانی افزود: سالمندان، جوانان، زنان و مردانی که برای انجام مناسک مذهبی در گردهمایی عظیم معنوی و جهانی حج شرکت کرده بودند؛ ولی متاسفانه قربانی بی کفایتی و سوء مدیریت مجریان شده و حتی به دلیل عدم پاسخگویی مسوولان، از شناسایی مفقودین و بازگرداندن سریع پیکر قربانیان به خانواده های عزادارشان دریغ شده است.

وی ادامه داد: ابعاد فاجعه جان باختن و مجروح شدن هزاران انسان بی گناه از چهارگوشه جهان، فراتر از آن است که در حد یک سانحه طبیعی یا یک مساله محلی با آن برخورد شود.

***عربستان باید دسترسی کنسولی فوری را فراهم کند

روحانی اظهار داشت: خسارت جریحه دار شدن عواطف میلیون ها مسلمان بزرگتر از آن است که صرفاً با محاسبات مادی قابل جبران باشد. افکار عمومی خواستار آن است که مسوولان دولت عربستان سعودی بی درنگ، به مسوولیت بین المللی خود در تأمین دسترسی کنسولی فوری برای شناسایی سریع و بازگرداندن بدون تأخیر اجساد مطهر عمل کنند. همچنین ضروری است شرایط لازم را برای بررسی مستقل و دقیقِ علل و عوامل این فاجعه و روش های پیشگیری از تکرار آن، در آینده فراهم کنند.

**امروز، فصل جدیدی در روابط ایران با جهان آغاز شده است

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: من به نمایندگی از ملتی سخن می گویم که دو سال قبل بار دیگر به گفت و گوی سازنده با جهان رای داد و اینک با افتخار می توانم اعلام کنم که «امروز، فصل جدیدی در روابط ایران با جهان آغاز شده است.»

روحانی گفت: دو سال پیش، مردم ایران در یک انتخابات توام با رقابت، به برنامه ای رای دادند که ضمن حفظ حقوق، منافع و امنیت ملی، خواستار تحکیم صلح و گفت و گوی سازنده با جهان بود. این اراده ملی با یک برنامه دقیق و روشن دیپلماتیک در «برنامه جامع اقدام مشترک» میان جمهوری اسلامی ایران و 6 قدرت جهانی متجلی شد که بلافاصله پس از توافق، با تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد به یک سند بین المللی بَدَل گردید.

رییس جمهوری اضافه کرد: این سند از نظر حقوق بین الملل، سازه استواری است که برای نخستین بار در تاریخ ملل، دو طرف، به جای مذاکره پس از جنگ برای دستیابی به صلح، پیش از مخاصمه، به مصالحه دست یافتند.

**تاکید بر نقش همه مذاکره کنندگان
 
روحانی ادامه داد: در اینجا لازم می دانم بر نقش همه مذاکره کنندگان در دستیابی به این توافق تاکید کنم.

وی با بیان اینکه ما تصمیم گرفته بودیم با حفظ اصول خود، فضایی تازه را رقم بزنیم و این کار را کردیم، توضیح داد: آنجا که لازم بود جلو رفتیم و آنجا که لازم بود شهامت انعطاف را داشتیم؛ و در همه جا از ظرفیت حقوق بین الملل استفاده کردیم و توانمندی گفت وگوی سازنده را به خوبی آشکار ساختیم.

رییس جمهوری گفت: نکته کلیدی در موفقیت گفت وگو، این واقعیت است که، هر بازیگری در نظام بین الملل که در پی خواسته های حداکثری باشد و جایگاهی برای طرف مقابل خود باز نکند نمی تواند سخن از صلح، ثبات و توسعه یافتگی بزند. همانگونه که در تجارت و فعالیت اقتصادی، باید منافع طرفین در نظر گرفته شود، در سیاست نیز چند جانبه گرایی و بازی های برد ـ برد، باید مبنا واقع شود.

**سازمان ملل تصمیم درستی گرفت

روحانی ادامه داد: سازمان ملل متحد، برای تضمین صلح و امنیت جهانی پس از دو جنگ جهانی، به وجود آمد، اگرچه متأسفانه در اکثر موارد این نهاد مهم بین المللی، موفق یا موثر نبود اما این بار باید گفت سازمان ملل تصمیم درستی گرفته است.

وی تصریح کرد: ما با وجود آن که به تصویب قطعنامه های ناعادلانه علیه جمهوری اسلامی ایران و تحریم ملت ایران در اثر سوءتفاهمات و بعضاً دشمنی های آشکار برخی کشورها، معترضیم اما به آن ضرب المثل قدیمی ایرانی، معتقدیم که هرجا جلوی ضرر گرفته شود، منفعت است. امروز همان روزی است که جلوی ضرر گرفته شده است.

رییس جمهوری گفت: قطعنامه 2231 شورای امنیت با وجود برخی کاستی های جدی، تحولی مهم و مبنایی برای لغو قطعنامه های تحریم علیه ایران بود. ما عملکرد شورای امنیت در گذشته را غیر منصفانه می دانیم و تاکید می کنیم که ایران به دلیل فتوای مهم رهبری و نیز دکترین دفاعی خود هرگز قصدِ تولید سلاح هسته ای را نداشته و بنابراین قطعنامه های تحریمی علیه ایران ناعادلانه و غیرقانونی بوده اند.

**ثابت کردیم که روی میز ایران چیزی جز منطق و اخلاق نیست

روحانی یادآور شد: تحریم های شورای امنیت و نیز تحریم های یکجانبه برخی از کشورها بر اساس توهمات و اتهامات بی پایه اِعمال شدند و شرایط سختی را به مردم ما تحمیل کردند. اما این تحریمها هیچگاه در سیاستی که اتخاذ کرده بودیم و در نحوه برخورد ما با مذاکرات، موثر نبودند. ما در این مذاکرات ثابت کردیم که روی میز ایران، چیزی جز منطق، استدلال و اخلاق و نیز در صورت لزوم، دفاعِ مشروع و قاطع از خود و منافع خویش در برابر هر گونه تجاوز، چیز دیگری وجود ندارد که نهایتا آمریکا نیز وادار شد تا تحریم و فشار را کنار گذاشته و میز مذاکره را برگزیند.

وی گفت: 7 کشور و اتحادیه اروپایی در این مذاکرات، زمان و سرمایه دیپلماتیک فراوانی صرف کردند و لذا باید برای حفظ و اجرای توافق نیز، تمام تلاش خود را بکار گیرند. پایبندی طرفین به انجام تعهداتشان را، اصلی ترین عامل موفقیت در روند اجرایی مذاکرات می دانیم.

رییس جمهوری ادامه داد: به موازات اجرای برجام، ما همچنین انتظار داریم که کشورهای هسته ای گامهای لازم را در جهت اجرای تعهدات خود بر طبق ماده 6 ان پی تی، یعنی خلع سلاح کامل هسته ای، بردارند. همچنین انتظار داریم که آنها در جهت ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه، نقشی مثبت ایفاء کنند و اجازه ندهند رژیم صهیونیستی همچنان، تنها مانع بر سر راه تحقق این مهم باشد.

**ما فقط به دنبال دستیابی به یک توافق هسته ای نبودیم

رییس جمهوری گفت: ما در «برنامه جامع اقدام مشترک» تنها، در پی دستیابی به یک توافق هسته ای نبودیم. ما می خواهیم حرکتی تازه و سازنده را برای بازآفرینی نظم جهانی پیشنهاد کنیم. نظمی براساس احترام متقابل،عدم دخالت در امور داخلی دیگران، همکاری مستمر و همزیستی دائم میان اعضای ملل متحد.برای آنکه آینده ای صلح آمیز بسازیم باید از گذشته های تلخ عبرت بیاموزیم ما می دانیم که تنها راه حفظ و تداوم صلح، توسعه است.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه صلح بدون توسعه تنها یک زنگ تفریح است تا انبارهای خشم و کینه انباشته شود، افزود: اما صلحِ همراه توسعه، خالی کردن آن انبارها از خشم و کینه و انباشتن آنها با امید و احترام ملت ها به دیگران است. ما بارها گفته ایم که تنها راه ریشه کنی تروریسم در خاورمیانه از بین بردن زمینه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن است.

**تعامل اقتصادی امنیت پایدار را به ارمغان می آورد

روحانی در ادامه سخنرانی خود در سازمان ملل اظهار داشت: تعامل اقتصادی برپایه منافع متقابل، می تواند امنیت پایدار را به ارمغان آورد و منطقه را به کانونِ صلح و توسعه تبدیل کند.
وی اضافه کرد: ایرانِ پس از برجام آمادگی دارد نشان دهد که راه عملی امنیت و ثبات، توسعه در سایه تعامل اقتصادی است.


روحانی تصریح کرد: ایران با همه ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی خود آمادگی دارد که به کانونی برای مشارکت در سرمایه گذاری صادرات گرا تبدیل شود و نشان دهد که به جای صلح ناپایدار مبتنی بر تهدید،می توان صلح مبتنی بر توسعه و منافع مشترک را انتخاب کرد، که حاصل آن امنیت پایدار خواهد بود.

رییس جمهوری گفت: ما امیدواریم با همسایگان خود در همه عرصه های اجتماعی و اقتصادی همکاری های گسترده ای داشته باشیم و از طریق همگرایی اقتصادی به تفاهم سیاسی و حتی همکاری های ساختاری امنیتی نیز دست یابیم. در نظام بین الملل امروز پیوند متقابل اقتصاد کشورها به یکدیگر مهمترین عامل برای تسهیل تعامل سیاسی و کاهش چالشهای امنیتی است.
روحانی در بخش دیگری از خنان خود اظهار داشت: من در سال 2013 از همین جایگاه، ندای مبارزه با خشونت و افراط گرایی و تروریسم سر دادم؛ و شما نمایندگان جامعه جهانی با آراء یکپارچه و گرانقدر خود، بر آن مُهر تأیید زدید و قطعنامه wave پدید آمد.

وی اضافه کرد: اندیشه اجرایی کردن wave، نیازمند راهکارهای مصلحانه و تجربه شده در عرصه دیپلماسی است و خوشوقتم که اینک می توان با پیوند تجربه برجام و آراء گرانسنگ حامیان wave، طرح مناسبی برای حل مشکل منطقه خاورمیانه خُرد شده در زیر پنجه های قساوت و شقاوت، تدوین کرد.

** دعوت به ایجاد جبهه متحد مبارزه با افراط گرایی و خشونت

رییس جمهوری ادامه داد: من برای مقابله با جهل، دیکتاتوری، فقر، فساد، تروریسم، خشونت و مقابله با اثرات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی آن، جهان و به ویژه کشورهای منطقه را به تدوین یک 'برنامه جامع اقدام مشترک' برای این مبارزه و ایجاد «جبهه متحد مبارزه با افراط گرایی و خشونت»، دعوت می کنم. جبهه ای که باید:

از طریق گفت وگو، حرکتی جمعی و جهانی برای حل جدّی معضلات منطقه ای ایجاد کند؛ از کشتار مردم بیگناه و بمباران غیر نظامیان و ترویج خشونت و انسان کشی جلوگیری کند؛ با حمایت از حکومت های مرکزی مستقر، ثبات را فراهم کند و بالاخره پس از ایجاد آرامش و ثبات، دموکراسی و حکومت مردم سالار را در خاورمیانه برقرار کند.

رییس جمهوری سپس گفت: عراق، سوریه و یمن، مدل های یکسانِ بحران آفرینی از طریق ترور، افراطی گری، خشونت، کشتار، تجاوز، و بی تفاوتی جامعه جهانی هستند؛ نمونه های همسانِ آوارگی، پناهندگی، بی خانمانی و گریز از وحشتِ جنگ و بمباران ؛ کشورهائی همانند، با درماندگی جامعه جهانی برای حل معضلات پدید آمده بر اساس خواست های نادرست تازه واردان منطقه ای و خوش باوران عرصه فرامنطقه ای ؛ که اینک موج خسارت های آن از جهان عرب تا اروپا و آمریکا را درنوردیده و به نابودی آثار مدنیت و تمدن های دیرپا و ارزشمند و در وجهی کلان تر به کشتار انسانیت انجامیده است.

روحانی ادامه داد: فراموش نکنیم که ریشه های جنگ و ویرانی و ترور امروز، در اشغالگری و تجاوز و مداخلات نظامی دیروز نهفته است. اگر تجاوز نظامی آمریکا به افغانستان و عراق نبود و اگر حمایت بی حساب آمریکا از اقدامات ضد انسانی رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین نبود، امروز تروریستها بهانه ای برای توجیه جنایات خود نمی یافتند.

رییس جمهوری گفت: ضروری است دولت آمریکا به جای تحریف واقعیت های منطقه و ایراد اتهامات ناروا علیه دیگران سیاستهای خطرناک خود و متحدان منطقه ای اش را که به افراطی گری، خشونت و فرقه گرایی در منطقه دامن می زند؛ پایان دهد و با آرمانها و خواست مردم منطقه هماهنگ شود.

وی اظهار داشت: علیرغم مشکلات موجود در منطقه، ما به آینده ای پر امید باور داریم، و تردید نمی کنیم که با سرپنجه تدبیر می توانیم با بهره گیری از ظرفیت های قوی و جدیدی که برشمردیم و تکیه بر پشتوانه تمدنی و عزم جدی بر این مشکلات غلبه کنیم.

رییس جمهوری گفت: ما در پرتو تعالیم آسمانی، به آینده روشن بشریت برای زندگی انسانها در صلح و آرامش و معنویت ایمان داریم. ما به اراده ملت ها در انتخاب نیکی و پاکی باور داریم. ما باور داریم که 'والعاقبة للمتقین' ؛ پیروزی پایانی از آنِ پارسایانِ پاک طیینت خواهد بود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: