برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۶۶۵۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷
دکتر محمد حسین مبین، پدر معنوی جذامیان ایران، صبح امروز در سن 88 سالگی دار فانی را وداع گفت.
ایسنا: دکتر محمد حسین مبین، پدر جذامیان کشور، دارنده «نشان تبریز» پس از عمری ممارست، تحقیق و اهتمام پزشکی، درگذشت.
 
نویسنده، شاعر و پزشک توانای معاصر آذربایجان، استاد دکتر محمد حسین مبین در سال 1306 شمسی در یکی از محلات قدیمی تبریز به نام چرنداب پا به عرصه هستی گذاشت. وی پس از طی خدمت نظام وظیفه در سال 1337 به استخدام وزارت بهداری درآمد و خدمات پزشکی، اجتماعی خود را با بیماریابی جذام در آذربایجان شرقی آغاز کرد و پس از یک سال فعالیت در امر بیماریابی در سال 1338 به عنوان کفیل آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز به ادامه فعالیت پرداخت.
 
 
 
در سال 1341 با استفاده از بورس تحصیلی سازمان بهداشت جهانی برای طی دوره آموزشی علمی و عملی جذام، رهسپار کشورهای اروپایی اسپانیا و پرتغال و آفریقایی، نیجریه و مالی شد. پس از این دوره آموزش عالی به ایران مراجعت و به عنوان رئیس آسایشگاه باباباغی مشغول به خدمت شد.
 
در سال 1348 با ادغام سازمان بهداری و دانشگاه تبریز به دانشگاه منتقل و با اغتنام فرصت به اخذ تخصص در رشته بیماری‌های پوست و آمیزشی از دانشگاه تبریز توفیق یافت و سپس در بخش پوست دانشکده پزشکی بیمارستان بابک (هفتم تیر) به عنوان عضو هیئت علمی به خدمات علمی – پزشکی خود ادامه داد.
 
استاد دکتر مبین، خدمت به جذامیان را از وظایف انسانی و پزشکی خود شمرده و در سال‌های خدمت خود همواره در فکر آنها بوده و از مساعدت آنها فروگذار نکرد؛ بطوری که از بهمن سال 1353 به عنوان عضو افتخاری انجمن کمک به جذامیان ایران و چند سالی نیز به عنوان رئیس انجمن کمک به جذامیان آذربایجان به این قشر محروم و مظلوم خدمت کرده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: