برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۶۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
نماینده مردم اردل و فارسان و کوهرنگ و کیار در مجلس گفت: در برجام میزان داده‌ها و ستاده‌ها متوازن هستند ولی متناسب نیستند و بهتر است نگاه کیفی داشته باشیم.
 فارس: حمیدرضا عزیزی فارسانی نماینده مردم اردل و فارسان و کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور امروز(29 شهریورماه 94) ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: توافق هسته‌ای اخیر در وین و توافق برجام که محصول فرایند چند ساله وزارت خارجه کشور به ویژه در دو سال اخیر می‌باشد یکی از رویدادهای مهم تاریخی به حساب می‌آید که قطعاً به دلیل اهمیت و جایگاه آن در ابعاد سیاسی، اقتصادی و حقوقی آن نیاز به کنکاش و توجه بیشتری دارد.
 
وی توافق هسته‌ای را تحول مهم دیپلماتیک در سیاست خارجه کشور عنوان کرد که فصل جدیدی در مدیریت مناسبات بین‌المللی ایران گشوده و در عین حال که عامل فرصت‌های ارزنده‌ای است متضمن نگرانی‌ها نیز می‌باشد که بی‌توجهی به آنها می‌تواند نتایج خطرناک و منفی به بار آورد.
 
نماینده مردم اردل و فارسان وکوهرنگ وکیار در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: از فرصت‌های سیاست‌های خارجی کشور در مورد برجام می‌توان به تضعیف روند ایران‌هراسی و در قالب کلانتر اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی اشاره کرد. فراهم شدن فضای گشایش روابط با اروپا، ایجاد شکاف درون حاکمیتی آمریکا در قبال ایران و زمینه‌سازی ایجاد شکاف در محور عربی - ضد ایرانی اشاره داشت.
 
عزیزی فارسانی در ادامه عنوان کرد: اما به دلیل غیرقابل اعتماد بودن شیطان بزرگ و نفوذ بالای رژیم صهیونیستی در لابلای قدرت اروپا و آمریکا و همچنین شیطنت‌های نوکر بزرگ آمریکا یعنی آل‌سعود باید مراقب مداخله‌گری آنها و تضعیف گفتمان جبهه مقاومت و استکبارستیزی و تشکیل تحرکات ضدایرانی‌ها به عنوان چالش اساسی در منطقه باشیم.
 
وی پیامدهای مثبت احتمالی دفاعی امنیتی برجام را تشریح کرد و گفت: از جمله این پیامدها می‌توان به لغو قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تعلیق و در نهایت لغو تحریم‌‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا و آمریکا، کاهش بحران آبی و هیدروپلیتیکی کشور به عنوان یک مقوله امنیتی، افزایش سطح امنیتی اقتصادی کشور با برطرف شدن معضل تحریم‌ها، ارتقای منزلت ایران در ژئوپلیتیک انرژی به ویژه گاز طبیعی اشاره کرد.
 
نماینده مردم اردل و فارسان وکوهرنگ وکیار در مجلس یادآور شد: همانگونه که نمایندگان محترم استحضار دارند ایران بزرگترین ذخایر گازی دنیا را دارد آن هم با بیش از 18 درصد اما به دلیل اینکه در قطعنامه‌ها و معاهداتی که ما با کشورهای دیگر بستیم به دلیل تحریم‌ها لغو شده یا عملی نمی‌شود عملاً بزرگترین بازنده‌ ژئوپلیتیک دنیا هستیم.
 
عزیزی فارسانی همچنین افزایش وزن چانه‌زنی دیپلماسی ایران و جهان و نهایتاً خروج از ذیل بند 7 ماده 41 منشور ملل متحد از دیگر محاسن توافق هسته‌ای  دانست.
 
وی احتمال لو رفتن اطلاعات محرمانه هسته‌ای، تضعیف قدرت جمهوری اسلامی به ویژه در بُعد نظامی و عدم وجود سازوکار مناسب برای حل مناقشات و اختلافات فی‌مابین را از جمله نکات منفی توافق عنوان کرد و از نظر حقوقی مهمترین دستاورد به رسمیت شناختن حق هسته‌ای ایران برشمرد.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان حود گفت: به نظر اینجانب در بررسی برجام اگر بخواهیم به صورت کمی نگاه کنیم میزان داده‌ها و ستاده‌ها متوازن هستند ولی متناسب نیستند و بهتر است نگاه کیفی داشته باشیم و پیشنهاد می‌گردد اول اینکه بیانات مقام معظم رهبری در سال اخیر به عنوان مانیفست حرکت ایران در پسامذاکرات هسته‌ای تلقی شود. دوم اینکه حفظ وحدت ملی برای حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و همچنین رعایت کامل از مدیران برجام از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود و سوم اینکه عدم نگاه ابزاری به مسئله ملی هسته‌ای به خصوص رجال سیاسی و احزاب و گروه‌ها با نزدیک شدن به انتخابات از جمله مواردی است که نباید به منظور اثرگذاری روی رأی مردم سوءاستفاده ابزاری کنند.
 
عزیزی فارسانی هشیار بودن دستگاه‌های نظارتیرا  از جمله مجلس شورای اسلامی و پایش دقیق عملکرد دستگاه اجرایی برای عملی شدن برجام برشمرد.
 
وی در خاتمه مشکلات حوزه انتخابی خود را بیان کرد و از مسئولان مربوطه درخواست رسیدگی هر چه سریعتر این مشکلات را داشت.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها