برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۵۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۵
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در واکنش به رجزخوانی‌های جمهوری خواهان در لغو تفاهم برجام گفت: آمریکایی ها اگر توانایی پرداخت هزینه های نقض تفاهم برجام را در آینده دارند، می‌توانند آن را نقض کنند. جمهوری اسلامی تبعا عکس‌العمل خود را نشان خواهد داد و برنامه های راهبردی خود را ازسرمی گیرد.
خانه ملت: سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت:تعهد به تفاهم برجام یک موضوع دو طرفه است ، هر یک از طرفین می توانند برجام را ملغی اعلام کنند اما این موضوع منجر به خروج طرف مقابل از تفاهم خواهد شد. براساس متن تفاهم برجام ، بحث برگشت پذیری به شکلی متناظر وجود دارد.»

وی در ادامه ضمن اشاره به بعد حقوقی برجام گفت: تفاهم ایران و گروه 1+5  به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است که این موضوع به نوعی الزام حقوق بین‌الملل برای طرفین ایجاد می‌نماید. براین اساس طرفین ملزم هستند تا وقتی که طرف مقابل به تعهدات خود پای‌بند مانده است آن را نقض نکند. قطعنامه شورای امنیت به نوعی ضمانت اجرایی ایجاد کرده است که اگر دولت آمریکا آن را نقض کند ، به نوعی تعهدات و الزامات بین‌المللی ایالات متحده را نقض کرده است.

عراقچی با بیان این که  اگرچه اصل حاکمیت برای طرفین در برجام وجود داشته باشد اما هر کشوری که از تفاهم خارج شود باید تبعات آن را نیز بپذیرد، گفت: نقض تفاهم برجام منجر به تبعات سنگین سیاسی و بین‌المللی خواهد شد و به طرف مقابل اجازه می دهد که برنامه های خود از سربگیرد. برهمین اساس ایران در صورت لغو تفاهم   برجام می تواند برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را بدون هیچ گونه محدودیتی از سربگیرد.

وی همچنین گفت: تفاهم برجام براساس منافع دو طرف تنظیم شده است ، اگر یک طرف بخواهد موضوع را نقض کند باید از منافعی که کسب کرده صرف نظر کند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در واکنش به تلاش‌های جمهوری‌خواهان برای به شکست کشاندن تفاهم برجام گفت: آمریکا با لغو تفاهم برجام که به نوعی نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است ، باید هزینه های سیاسی و حقوقی آن را در جامعه بین‌الملل بپردازد.

وی در انتها گفت:آمریکایی ها اگر توانایی پرداخت هزینه های نقض تفاهم برجام را در آینده دارند ، می‌توانند آن را نقض کنند. جمهوری اسلامی تبعا عکس‌العمل خود را نشان خواهد داد و برنامه های راهبردی خود را ازسرمی گیرد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها