برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۵۳۱۰
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۵
رابرت فیسک، تحلیل‌گر و روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی فاش ساخت، گروه تروریستی داعش پس از دزدیدن و فروختن اشیاء با ارزش تاریخی سوریه و عراق اقدام به منفجر کردن ساختمان‌ها و معابد تاریخی می‌کند و اشیاء تاریخی که داعش ربوده، سر از اروپا از جمله انگلیس درآورده اند.
رابرت فیسک، تحلیل‌گر و روزنامه‌نگار مشهور انگلیسی فاش ساخت، گروه تروریستی داعش پس از دزدیدن و فروختن اشیاء با ارزش تاریخی سوریه و عراق اقدام به منفجر کردن ساختمان‌ها و معابد تاریخی می‌کند و اشیاء تاریخی که داعش ربوده، سر از اروپا از جمله انگلیس درآورده اند.

رابرت فیسک، تحلیل‌گر مشهور روزنامه ایندیپندنت انگلیس با استناد به سخنان جوآن فرچخ، یک باستان شناس لبنانی - فرانسوی فاش ساخت، تروریست های داعش اقدام به فروختن مجسمه‌ها و اشیاء با ارزش تاریخی دزدیده شده از عراق و سوریه به خریداران بین‌المللی می‌کنند و پس از گرفتن پول و تحویل دادن اشیا تاریخی، ساختمان‌ها و معابدی که این اشیاء را از آنها دزدیده‌اند نظیر بناهای شهر پالمیرای سوریه، منفجر می‌کنند تا اثری از اقدامات و غارتگری آنها باقی نماند.

فرچخ به رابرت فیسک اظهار داشته است: در حال حاضر عتیقه جات و اشیاء با ارزش محوطه باستانی پالمیرای سوریه در لندن به فروش گذاشته شده‌اند.

وی افزود: برخی اشیاء با ارزش تاریخی عراق و سوریه در حال حاضر در اروپا هستند این اشیاء دزدیده شده ابتدا به ترکیه منتقل شدند اما مدت‌ها پیش از ترکیه به اروپا منتقل شدند.

به گفته این باستان شناس لبنانی - فرانسوی، نابود ساختن مکان‌های باستانی باعث پنهان‌سازی درآمد داعش شده و این تروریست‌ها پس از فروختن اشیاء اقدام به نابود کردن معابدی که اشیاء در آن‌ها پیدا شده کردند.

وی تاکید کرد: داعش ابتدا یک شیء قیمتی را به فروش می‌گذارد و بعد از فروختن، مکان باستانی مربوط به آن را نابود می‌کند تا سطح دزدی‌های خود را پنهان کند. این گروه مدارک و شواهد را نابود می‌کند تا هیچ کس متوجه اشیاء ربوده شده یا حتی نابود شده نشود.

به گفته جوآن فرچخ، داعش پیش از این اشتباهاتی را در اعلام نابود ساختن آثار باستانی عراق و سوریه نظیر شهر نمرود مرتکب شد که اکنون در حال جبران اشتباهات خود در پالمیرای سوریه است.

وی اظهار داشت: داعش نمرود را در عرض یک روز از بین برد و تنها یک ویدئوی 20 ثانیه‌ای از نابودی این شهر منتشر ساخت. من نمی‌دانم که این تکه فیلم کوتاه توانست توجه چند نفر را جلب کند اما داعش اکنون حتی دیگر مدعی از بین بردن یک مکان تاریخی نیز نمی‌شود بلکه گروه‌های حقوق بشری و سازمان ملل را وادار به اعلام این اقدامات خود می‌کند.

این باستان شناس همچنین گفت که داعش با برنامه‌ریزی اقدام به نابود کردن تدریجی آثار باستانی پالمیرا می‌کند.

وی تاکید کرد: داعش ابتدا کار خود را با اعدام سربازان سوری در تئاتر رومی پالمیرا شروع کرد بعد از آن تصاویری از بستن مواد منفجره به ستون‌های رومی نشان داد در قدم بعدی مدیر باستان شناسی سوریه را سر برید و بعد معبد بعل شمیم را منفجر کرد.

وی در ادامه گفت: پس از این اقدامات همه فریاد زده و پرسیدند که اقدام بعدی داعش چیست بعد از آن این گروه سراغ معبد بعل رفت و این معبد را منفجر کرد. اما اقدامات بعدی داعش چیست؟ مسلما این گروه دست به نابودی‌های بیشتر در پالمیرا خواهد زد اما برنامه‌های متفاوتی برای این کار دارد. بعد از آن قرار است به سراغ تئاتر بزرگ رومی برود و بعد بازار آنگورا را از بین خواهد برد. این گروه می‌خواهد یک شهر را از بین ببرد بنابراین تصمیم گرفته تا با زمان بندی این کار را انجام بدهد.

به گفته فرچخ هر چه نابودی پالمیرا بیشتر طول بکشد قیمت اشیاء تاریخی فروخته شده در بازارهای بین المللی افزایش پیدا خواهد کرد.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: