برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۵۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱
ظریف بابیان اینکه توافقی بین ایران، روسیه،آمریکا وعربستان‌درخصوص‌سوریه انجام نشده گفت:هیچ کشوری حق ندارد جای سوریه تصمیم بگیرد.
به گزارش هشت صبح، محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگویی اختصاصی با شبکه تلویزیونی المیادین که در الجزایر انجام شده، گفت: ما روابط بسیار خوبی با الجزایر داریم. در سطح روابط دو جانبه به زودی در الجزایر نشست کمیته های مشترک به ریاست نخست وزیر الجزایر و معاون اول رئیس جمهور ایران صورت خواهد گرفت. در این نشست ما درباره ابعاد همکاری اقتصادی گفتگو خواهیم کرد از جمله درباره همکاری در خصوص حفظ منافع دو کشور در بازار نفت نیز گفتگو خواهیم کرد. ما در این زمینه برنامه مشترکی خواهیم داشت. در این چارچوب ما با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر و دیگر مسئولان الجزایری درباره برخی موضوعات بویژه تندروی و طائفه گرایی با یکدیگر گفتگو کرده ایم. همچنین ما در خصوص راه های حل و فصل مشکلات در منطقه بویژه در سوریه، یمن و لیبی مذاکره کردیم.

وی تأکید کرد: ما همواره با الجزایر و کشورهای همپیمان مان در سازمان اوپک همکاری کرده ایم و به این همکاری ها ادامه می دهیم تا اینکه قیمت نفت به یک قیمت متعادل بازگردد و در عین حال ما در جمهوری اسلامی ایران و در الجزایر تلاش می کنیم تا وابستگی مان را به نفت کاهش دهیم. این امر می تواند یک پدیده خوب برای اقتصاد ما باشد با کم شدن وابستگی های نفتی، اقتصاد ما به سایر تولیدات اقتصادی و سازمان های اقتصادی داخلی تکیه می کند و در نتیجه تمرکز بر روی نفت در اقتصاد کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش مهر، ظریف گفت: بحث استفاده از صادرات گاز و همکاری میان کشورهای صادرکننده گاز که به اوپک گازی یا باشگاه کشورهای صادرکننده گاز موسوم هستند زمینه دیگری برای همکاری های بیشتر میان ایران و الجزایر و دیگر کشورهای صادرکننده گاز فراهم می آورد. در این زمینه باید از شرایط کنونی استفاده کرد.

وزیر امور خارجه افزود: ما ضرورتی نمی بینیم که با ورود نفت ایران به بازارهای جهانی قیمت نفت کاهش پیدا کند. ایران هیچگاه از سهم حقیقی خود در تولید نفت سوء استفاده نمی کرده است. کشورهای صادر کننده نفت باید اهتمام بورزند و به گونه ای عمل کنند که ایران از حق خود برخوردار شود. کشورهایی که از نبود ایران در بازار نفت استفاده کردند و بر صادرات خود افزودند باید در میزان تولید خود تجدید نظر کرده و از این طریق قیمت نفت را در بازارها حفظ کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این درست که شما مذاکرات جدیدی با آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت ارائه راهکار اجرایی توافق هسته ای ایران دارید؛ گفت: ما همواره گفتگو با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته ایم و به این گفتگوها ادامه می دهیم خواه برای حل و فصل مسائل باقی مانده و خواه برای جستجوی راهی جهت اجرای توافق هسته ای و مشخص سازی جزئیات آن. این گفتگو یک گفتگوی طبیعی میان سایر کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی با مدیریت آژانس بین المللی انرژی اتمی است. همین مساله در مورد ایران نیز صدق می کند. خواه از طریق نمایندگی ما در آژانس و خواه در تهران یا وین، این گفتگوها به صورت روزانه با آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

ظریف درباره تلاش های لابی صهیونیستی برای تصویب نشدن توافق هسته ای در کنگره آمریکا گفت: متاسفانه صهیونیست ها توافق هسته ای را خطری برای خود دیدند و پدیده دروغین از ایران ساختند و تصویری نادرست از ایران ارائه کردند و ایران هراسی به راه انداختند تا از این طریق جنایت های خود را در پشت جریان ایران هراسی پنهان کنند. همه این ها بر باد رفت. آن ها نگران هستند و می بایست تصمیم گیرندگان به این نگرانی آن ها اهمیتی ندهند. اما متاسفانه تاثیر لابی صهیونیستی بر سیاست آمریکا یک تاثیر غیرمنطقی است و ما امیدواریم که آن ها تصمیمی منطقی و معقول اتخاد کنند اما جمهوری اسلامی ایران به جهان ثابت کرده است که برای دستیابی به یک راه حل معقول تلاش می کند و چنانچه طرف مقابل امکان اتخاذ تصمیم عاقلانه ای را نداشته باشد جهان به شکلی درخور درباره او حکم صادر می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که تندروی و تروریسم هیچ حد و مرزی نمی شناسد متاسفانه دلایلی که باعث پدیدار شدن تروریسم شده است مشترک است و نیازمند یک راهبرد مشترک برای مقابله با آن است و در این زمینه نباید تنها به راهبرد نظامی بسنده کرد بلکه باید راهبردهای فرهنگی، دینی، اقتصادی، سیاسی و بین المللی را  بکار گرفت و در صورت لزوم می توان به گزینه نظامی متوسل شد. امیدوارم با بکارگیری راهبردی معقول و واقعی بتوان جلوی خطر تروریسم و تندروی در سوریه، عراق و لیبی را گرفت.

ظریف در پاسخ به این سوال که گفته می شود که توافقی سری میان ایران، روسیه، آمریکا و عربستان صورت گرفته که بر اساس آن یک مرحله انتقالی در سوریه ایجاد شود و بشار اسد به الجزایر پناهنده شود، آیا چنین مطلبی درست است؟ گفت: به هیچ وجه چنین حرفی صحت ندارد. ما با دوستان روس در خصوص ضرورت اعتماد به تصمیم ملت سوریه در مورد آینده کشورشان؛ توافق نظر داریم و نمی شود به جای مردم سوریه برای آن ها تصمیم گرفت. راه حل بحران سوریه به دست مردم سوریه است و هیچ کشوری حق ندارد به جای ملت سوریه تصمیم بگیرد.  

وی در خصوص فعالیت های اعتراض آمیزی که اخیراً در عراق و لبنان صورت گرفته است گفت: به هر حال مردم در کشورهای مختلف می توانند حساسیت شان را در خصوص مسائل مختلف کشورشان بیان کنند اما این مساله باید در چارچوب قانون انجام شود. مساله مهم این است که باید در چارچوب قانون با این حساسیت ها تعامل صورت گیرد. ما برای دولت های لبنان و عراق در حل مشکلات داخلی شان آرزوی توفیق می کنیم و از ارائه هر گونه کمکی که دولت های عراق و لبنان از ایران درخواست کنند  فروگذار نمی کنیم.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: