برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۵۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳
پایگاه تحلیلی «المانیتور» در مطلبی با اشاره به برنامه ملک سلمان، پادشاه سعودی برای سفر به واشنگتن گفت: ریاض برای آمریکا تصریح کرده که حمایتش از توافق هسته ای، مشروط به وجود یک رژیم سفت و سخت بازرسی و همچنین امکان بازگشت پذیری تحریم ها است.
ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی قصد دارد طی روزهای آتی به واشنگتن سفر کرده و با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دیدار کند. سایت تحلیلی المانیتور با اشاره به زمان بندی این دیدار و روندهای جاری درباره اوضاع منطقه، اشاره می کند که بحث درباره توافق هسته ای ایران، بخش مهمی از دستور کار سفر سلمان به آمریکا را تشکیل می دهد.

پایگاه تحلیلی «المانیتور» در مطلبی با اشاره به برنامه ملک سلمان، پادشاه سعودی برای سفر به واشنگتن، اشاره می کند که وی قصد دارد در این سفر به رئیس جمهور آمریکا گوشزد کند که حمایت دولتش از توافق هسته ای ایران، با ملاحظاتی همراه است.

سفر سه روزه سلمان که درست چند روز پیش از رأی گیری کنگره درباره توافق هسته ای ایران انجام می گیرد، به وی این امکان را خواهد داد که از ایالات متحده بخواهد در مقابله با اقدامات ایران در منطقه، به ریاض یاری برساند. در حقیقت، پادشاه سعودی در تلاش برای دست یافتن به تضمین هایی برای مبارزه علیه گروه های مورد حمایت ایران در منطقه و همچنین مقابله با عناصری از خود توافق هسته ای است.

از جنبه رسمی، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید درباره سفر ملک سلمان اظهار داشت این سفر، به منزله تأکیدی بر اهمیت روابط استراتژیک میان ایالات متحده و عربستان سعودی است. به گفته وی، اوباما و سلمان درباره طیفی از موضوعات گفت و گو کرده و بر یافتن راه هایی برای تقویت بیشتر همکاری دوجانبه، از جمله تلاش های مشترک امنیتی و مبارزه با تروریسم تمرکز می نمایند. بحث درباره موضوعات منطقه ای، از جمله درگیری ها در یمن و سوریه و «مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه»، از جمله دیگر موضوعاتی است که ارنست به آن ها اشاره کرده است.

منابع نزدیک به حکومت سعودی می گویند که عربستان با وجود ملاحظات جدی نسبت به توافق هسته ای، بر خلاف اسرائیل به سرعت به این نتیجه رسید که بختی برای شکست این توافق در کنگره وجود ندارد و احتمال اینکه گزینه جایگزین بهتری نیز در این موضوع یافت شود، موجود نیست.

با این وجود، ریاض برای آمریکا تصریح کرده که حمایتش از توافق هسته ای، مشروط به وجود یک رژیم سفت و سخت بازرسی و همچنین امکان بازگشت پذیری تحریم ها است. سلمان همچنین در سفر خود در پی دریافت تضمین های بیشتر درباره گزارش هایی برخواهد آمد که بیان می کنند ایران اجازه پیدا کرده خودش از مرکز نظامی پارچین بازرسی کند.

اما بخش عمده ای از مباحث سلمان و اوباما نیز به موضوعات غیرهسته ای اختصاص خواهد یافت. از جمله این موضوعات، می توان به بحث درباره وعده واشنگتن مبنی بر افزایش حمایت نظامی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، از جمله استقرار سپر دفاع موشکی در این کشورها اشاره کرد. سپری که هدف اصلی آن نیز مقابله با اقدامات احتمالی ایران عنوان شده است.

از جمله دیگر درخواست های عربستان از آمریکا، دریافت جنگنده های ارتقا یافته «اف 15» خواهد بود. البته در این مورد، رژیم اسرائیل نگرانی هایی را ابراز داشته و در صورتی که کنگره به این نتیجه برسد که ارسال این تسلیحات برای عربستان، برتری رژیم اسرائیل در منطقه را تهدید می کند، با این امر مخالفت خواهد کرد.

موضوع تشکیل «نیروی واکنش سریع» شورای همکاری خلیج فارس، از جمله دیگر موضوعاتی است که انتظار می رود سلمان و اوباما درباره آن به گفت و گو بپردازند. هرچند آمریکا وعده کمک برای تشکیل این نیرو را داده، اما قطر و عمان نگران هستند که چنین نیرویی تحت سیطره کامل عربستان قرار خواهد گرفت.

در نهایت، باید این موضوع را نیز مورد اشاره قرار داد که به جز بحث های نظامی و امنیتی، ملک سلمان سعی دارد حمایت آمریکا را از سیاست خارجی جدید خود که به نسبت پادشاه پیشین، از رویکرد تهاجمی بیشتری برخوردار است، جلب نماید. محور این موضوع را جلب حمایت واشنگتن از عملیات در یمن و همچنین اعمال فشار بر اوباما برای افزایش حمایت از نیروهای شورشی سوری و مخالفان بشار اسد تشکیل می دهد. 
منبع: تابناک
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: