برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۴۷۵۶
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
خودداری واشنگتن از ارائه روادید رسمی برای سفر هیات پارلمانی روسیه به سرپرستی رییس شورای فدراسیون این کشور برای شرکت در نشست بین المجالس در نیویورک موجب بروز تنش جدید در روابط دو کشور شد و وزارت خارجه روسیه این اقدام را نشانه بی شرمی آمریکا در عرصه بین المللی خواند.
وزارت خارجه روسیه ابراز انزجار شدید خود را از تصمیم واشنگتن برای صدور روادید دارای محدودیت برای دیدارهای هیات روسی به سرپرستی خانم 'والنتینا ماتویینکو' رییس شورای فدراسیون در آمریکا اعلام کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرده است: آمریکا با اقدامات خود مانع سفر هیات پارلمانی روسی به این کشور برای شرکت در نشست بین المجالس در نیویورک شده است.

در بیانیه آمده است: آمریکا پس از مدت طولانی خودداری از ارائه روادید سفر به خانم ماتویینکو، ویزای دارای محدودیت های سیاسی داده که انجام هرگونه دیدار هیات روسیه در چارچوب نشست بین المجالس را ناممکن می کند.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرده است: براساس روادید صادر شده، ماتویینکو و هیات همراه فقط حق دیدار با مقام ها و نمایندگان سازمان ملل را در نیویورک دارند و نمی توانند در نشست بین المجالس شرکت کنند و در این شرایط سفر هیات روسیه به آمریکا ناممکن می شود.

در این بیانیه، اقدام آمریکا غیرقابل قبول و متناقض با معیارهای مناسبات بین المللی توصیف شده است که براساس آن آمریکا باید به عنوان میزبان سازمان ملل و نشست های بین المللی شرایط را برای شرکت تمامی کشورها در نشست های بین المللی فراهم کند.

بیانیه می افزاید: اقدامات واشنگتن مدعی اصلی دفاع از آزادی بیان و دمکراسی در جهان، عملا مانع ارائه رویکردهای متفاوت، دیدگاه های سیاسی و اولویت ها می شود و اکنون این پرسش مطرح است آیا کشوری که تا این اندازه بی شرمانه به کثرت و تعدد دیدگاه ها در امور بین المللی تعرض و بدون هرگونه ملاحظه ای تعیین می کند چه کسی باید در نشستی بین المللی شرکت و چه کسی شرکت نکند، حق اخلاقی میزبانی این گونه نشست ها را در قلمرو خود در آینده دارد؟

سفارت آمریکا در روسیه روز گذشته (چهارشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد که خانم ماتویینکو می تواند روادیدی دریافت کند که با آن در نشست های سازمان ملل شرکت کند اما نمی تواند در نشست بین المجالس که روزهای 31 اوت تا 2 ماه سپتامبر برگزار می شود ؛ شرکت نماید.

خانم ماتویینکو و شماری از مقام های روس در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارند که یک سال پیش در رابطه با مساله اوکراین و کریمه در مورد روسیه وضع شده است.

خودداری آمریکا از ارائه روادید برای شرکت رییس شورای فدراسیون در اجلاس بین المجالس موجب خشم برخی نمایندگان مجلس شورای فدراسیون روسیه (سنا) شد و برخی از آنها حتی خواستار ممنوعیت سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به روسیه در پاسخ به این اقدام واشنگتن شدند.
منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: