برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۴۴۱۶
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۷
اعضای کمیسیون بررسی برجام که هفته گذشته در مجلس و با رای مخفی نمایندگان انتخاب شدند، هر یک مواضع متفاوتی نسبت به توافق هسته ای کشورمان با شش قدرت جهانی دارند.
اعضای این کمیسیون با توجه به مواضع و ترکیب سیاسی و فراکسیونی شان و همچنین با دو فرمول 7+8 و یا 6+9، به سه دسته تقسیم می شوند.

دسته اول که اکثریت کمیسیون متعلق به آن ها یعنی فراکسیون اصولگرایان (حامیان حدادعادل) و برخی از نمایندگان منتسب به جبهه پایداری، کسانی هستند که پیش و پس از انجام توافق از منتقدان جدی توافق و محمد جواد ظریف بوده و برخی از آن ها نیز پس از توافق ژنو، در همایش معروف "ما دلواپسیم" در سفارت سابق آمریکا، حضور داشته و  عملکرد وزارت خارجه در دستیابی به هرگونه توافق با غرب را زیر سئوال بردند.

دسته دیگر اعضاي این کمیسیون متعلق به فراکسیون رهروان ولایت (حامیان علی لاریجانی) در مجلس بوده و مشی و روش آن ها اعتدالی است. برخی از اعضای این فراکسیون از حامیان دولت و موافق جدی توافق هسته ای بوده و هستند و صراحتا مواضع خود را از تریبون مجلس و نطق هایی که در خانه ملت داشتند، اعلام کرده اند.

در این میان دسته ای از اعضای این کمیسیون، اگر چه به عنوان مرضی الطرفین وارد کمیسیون شده اند، اما برخی از آن ها حتی با وجود عضویت در فراکسیون رهروان ولایت مواضعی نزدیک به دسته اول داشته و مواضع بعضی دیگر نیز به دسته دوم نزدیک تر است.

اما اميد مي رود با حضور برخی افراد نظیر ابوترابی فرد و بروجردی در کمیسیون ویژه برجام، بررسی متن توافق هسته اي ايران و 1+5 روالي منطقي و معقول بيابد و نتیجه بررسی های کمیسیون قابل قبول باشد.اسامی اعضای کمیسیون برجام

گرایش فراکسیونی

اظهار نظرها

محمدحسن ابوترابی فرد

(موافق)

رهروان ولایت

درارتباط با دغدغه نمایندگان مجلس در موضوع مذاکرات هسته ای و رعایت خطوط قرمز، نمایندگان طرح هایی داشتند که نهایتا در صحن علنی به اتفاق آرا به تصویب رسید و مسیر مذاکره را در موضع اقتدار بالاتری قرار داد بنابراین شایسته است رسانه ها از هرگونه اقدامی که وحدت و انسجام را در معرض آسیب قرار دهد خودشان را دور بدارند.امروز در جایگاهی ایستاده‌ایم که ایران در کلوپ هسته‌ای است و باید از تیم هسته ای تشکر کرد. امروز دولت و مجلس در مورد هسته‌ای یک سخن واحد دارند و آن چارچوب تبیین شده از سوی رهبری است.

علاء الدین بروجردی

(موافق)

رهروان ولایت

سند هسته ای وین به مجلس ارائه خواهد شد و همانطور که در قانون مصوب مجلس آمده است مجلس رصد می کند تا انحرافی از اصول انجام نشده باشد و مجلس فقط نظراتش رامنعکس می کند.نظر اکثریت نمایندگان تصویب برجام در مجلس است و در زمانی که به مرحله نهایی رسید باید به صورت مصوبه قانونی در بیاید و نقطه نظرات مجلس به شورای عالی امنیت ملی ارائه شود.برجام دارای نقاط ضعف و قدرتی است و در ۱۰ سال گذشته که با سه کشور غربی برای موضوع هسته‌ای مذاکره می‌کردیم موضع ما از روی ضعف بود اما امروز از روی قوت است زیرا بر ابعاد مختلف این دانش مسلط هستیم و بر همین اساس رهبری بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کردند و در واقع امروز ما در مرحله تثبیت قدرت هسته‌ای قرار داریم .

اسماعیل کوثری

(مخالف)

اصولگرایان

آمریکا در بیانیه لوزان به تمام خواسته‌های خود در مذاکرات هسته‌ای رسید اما ایران به خواسته اصلی خود که لغو کامل تحریم‌ها بود، نرسیده است.در طی این مدت هیچ حرف تازه‌ای زده نشد و تنها وقت ملت و کشور گرفته شد و در نهایت متأسفانه همان حرف‌هایی که تیم مذاکره کننده غربی گفت، اجرا شد.مجلس در مدت زمان مشخص، تک تک محاسن ومعایب توافق را بررسی خواهد کرد تا بعد بتواند در صحن علنی به آن آری یا نه بگوید چراکه نمایندگان روی برخی موارد از جمله تحریم ها وتعلیق ها ویا محدودیت ها نظر دارند وباید صراحتا اظهار نظر بدهند.

محمدمهدی زاهدی

(مخالف)

رهروان ولایت

ما این همه شهید دادیم تا مستقل باشیم. کشورمان استقلال خودش را بر مبنای مردمسالاری دینی با اعتماد به مردم بنا نهاده و دارد مسیرش را ادامه می‌دهد لذا به عقیده من اگر بخواهند روی مواضع خودشان اصرار کنند و بعد تهدید کنند مصلحت ما در این است که مذاکرات را تعلیق کنیم.بازدید از مراکز نظامی به هیچ عنوان نباید تحقق پیدا کند و این جفا ست چرا که آنها کارشان تنها بازدید نیست بلکه آنها در بازدیدشان اولاً نیروهای کلیدی کشور در حوزه دفاعی و نظامی را شناسایی می‌کنند و توانمندی نظامی ما را رصد می‌کنند.مسیری که آمریکایی‌ها می‌خواهند پیش بگیرند غیر از آن چیزی است که ما تعریف کردیم و در واقع دلواپسی که برخی از نمایندگان مجلس در این زمینه نشان دادند به خاطر همین بود که ما به آمریکایی‌ها نباید اعتماد کنیم .

مسعود پزشکیان

(موافق)

مستقل

باید به تیم مذاکره‌کننده کشورمان دست مریزاد گفت. دولت و مقام معظم رهبری در پیشتیابی از این تیم تلاش بسیاری کردند چرا که بسیاری از افراد مخالف دولت و برخی نمایندگان تلاش داشتند که مذاکرات را خلاف منافع ملی جلوه بدهند و آن را نمی‌پذیرفتند اما این پیشتیبانی رهبری بود که خیلی از این افراد را سر جای‌شان نشاند.کمیسیون ویژه برجام وظیفه جمع‌بندی در مورد این موضوع را برعهده دارد و رای نهایی در جلسه علنی مجلس با عنایت به دیدگاه رهبر انقلاب و شورای عالی امنیت ملی اخذ می شود آن‌چنانکه دکتر ولایتی نیز تاکید کردند، تمام بضاعت کارشناسی ما در بحث هسته‌ای و مذاکرات همین بود.

عباسعلی منصوری آرانی

(موافق)

رهروان ولایت

به قول آقای روحانی اگر روند مذاکرات را به یک بازی فوتبال تشبیه کنیم، این بازی از دقیقه یک شروع می شود و تا وقت اضافه ادامه دارد. یعنی از زمانی که داور سوت آغاز بازی را می زند تا زمانی که سوت پایان را می زند، همه این بازی باید تحلیل شود. همه این بازی در 19 یا 20 ماه گذشته اتفاق نیفتاده بلکه همه این بازی در 12 سال گذشته انجام شده است. به طوری که در دوره جدید، هم مربی، هم کاپیتان و هم بازیکن تعویض شده و تیم در مختصات مختلف، عملکردهای مختلفی داشته است. نهايتا شرایط کشور، منطقه و دنیا منجر به انجام این توافق شد. آقای روحانی می گوید ما در مذاکرات توافق وین، بازی را 3 بر 2 بردیم. من می خواهم بگویم که اصلا 3 بر 3 شده ایم! اما در بعضی بازی ها شما 3-3 هم که بشوید برنده هستید. به خاطر اینکه خیلی وقت ها تیم شما با یک امتیاز هم به مرحله بعد صعود می کند.

سید حسین نقوی حسینی

(مخالف)

رهروان ولایت

طبیعی است که جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای نقاط قوت و ضعفی دارد که نمی‌توان آن را به کلی خوب یا به کلی بد دانست بلکه در مذاکرات هسته ای شاهد زیادخواهی‌های طرف مقابل نیز بوده‌ایم. آنها درباره مسائل هسته‌ای با ایران مذاکره کرده‌اند و حق نداشتند درباره توان دفاعی ما ورودی داشته باشند؛ داشتن موشک‌های بالستیک حق ایران است و ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند، لذا اینکه آنها بخواهند در پی محدود کردن فعالیت‌‌‌های نظامی و دفاعی ایران باشند، قابل قبول نیست.محدودیت در تحقیق و توسعه نیز از نقاط منفی جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای است.متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که طرف مقابل مواردی در جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای گنجانده که می‌توان از آن برداشت‌‌های مختلفی داشت، لذا توافق نهایی با ۱+۵ باید شفاف و صریح باشد.

علیرضا زاکانی

(مخالف)

اصولگرایان

مسیری که در بحث هسته‌ای بناست دنبال شود این است که جمع‌بندی اولیه به مراکز کشورها برود و این جمع‌بندی اولیه به مدت 15 روز توسط شورای عالی امنیت ملی در ایران مورد بررسی قرار گیرد اما اگر شورای عالی امنیت ملی این جمع‌بندی را خلاف منافع ملی دانست به تبع به آن رأی نخواهد داد و تا زمانی که این اشکالات وجود داشته باشد ما توافقی نخواهیم داشت چون همه باید بدانیم که ایران اسلامی زیر هیچ توافق بدی را امضا نخواهد کرد.دولت آمریکا باید بداند که مجلس شورای اسلامی با همه ظرفیت‌های خود از منافع ملی صیانت خواهد کرد و تودهنی محکمی به آمریکا و اذنابش خواهد زد.پس از توافق کسانی که دعوت به جشن زودرس می‌کنند به دشمن آدرس غلط می‌دهند و او را امیدوار می‌‌کند که این بر خلاف منافع ملی است. برخی‌ها می‌خواهند دست شورای عالی امنیت ملی را ببندند.

منصور حقیقت پور

(موافق)

رهروان ولایت

هدايت مقام معظم رهبري در پيشبرد مذاکرات هسته اي استراتژيک بوده و ما قدردان تيم مذاکره کننده هستیم. توافق هسته ای در مجلس باید سیر قانونی خود را طی کند و باتوجه به اینکه کمیسیون ویژه در مجلس تصویب شد ما نیازمند یک نگاه مشترک با شورای عالی امنیت ملی هستیم لذا باید با یک رای مشترک نظرات خود را به تیم مذاکره کننده ابلاغ کنیم. در بررسی توافق میان مجلس وشورای عالی امنیت ملی باید دارای یک نگاه واحد باشیم وتلاش کنیم از صفر تا صد برجام بررسی شود. توافق اخیر نه برای ما ونه آمریکایی ها ایده ال نیست بلکه قابل قبول است و ما منکر برخی محدودیت ها در توافق نیستیم اما باید بر اساس واقعیت های موجود،نظر داد. ارزیابی من از این توافق مثبت است و این که غرب و قدرت های جهانی بعد از ۱۲ سال پذیرفتند که ایران هسته ای باشد خودش بزرگترین دستاورد به شمار می آید.

ابراهیم کارخانه ای

(مخالف)

اصولگرایان

جمع‌بندی نهایی مذاکرات هسته ای نشانه‌های فراوانی از حیله‌، نیرنگ و زیاده‌خواهی‌های آمریکا و همچنین تلاش رندانه آنها برای عبور از خطوط قرمز جمهوری اسلامی است.علی رغم تلاش مجدانه تیم مذاکره کننده کشورمان به علت سیاست اعمال شده در رابطه با توافق مسئله‌ای مورد غفلت قرار گرفته است و آنهم ارجاع قطعنامه به شورای امنیت قبل از تصویب یا رد آن در مجلس کشورهای 1+5 بود که یک اشتباه استراتژیک است. برخی موارد قطعنامه حیله بزرگ آمریکایی‌هاست که تمامی توطئه‌های چندین ساله این جرثومه‌ فساد و توطئه را جهت مقابله با اقتدار انقلاب اسلامی در عرصه‌های تسلیحاتی و موشکی در خود جای داده است. اشتباه بسیار بزرگی است که در صورت اجرای این توافق طرف‌های مقابل در همان مرحله نخست بر تمام خواسته‌های خود دست یافتند و اجرای این برجام جز توطئه چیزی در بر ندارد.

غلامرضا تاج گردون

(موافق)

رهروان ولایت

موفقیت در دستیابی و رسیدن به توافق هسته‌ای که با جهد و تلاش‌های بی وقفه و شبانه روزی گروه مذاکره کننده ایران و صد البته با تدابیر حکیمانه رهبر انقلاب و سایر دلسوزان حاصل گردید، موجبات فخر و عزت پیش از پیش هر ایرانی را فراهم آورد و کشور را غرق در شادی و سرور کرد، چراکه پرونده هسته‌ای پرونده عزت و کرامت ایران و ایرانیان بوده و خواهد بود. حقا که گروه مذاکره کننده هسته‌ای و دولت محترم، خالصانه به انقلاب و به روحیه جنگ ستیزی ایرانیان باور داشتند و در جهت منافع و امنیت کشور عزیزمان گام برداشتند.پیش از این توافق، عده‌ای اندک در داخل کشور نگران این بودند که با پیشرفت مذاکرات، منافع آن‌ها از بین برود و این توافق را ترکمانچای می‌دانستند اما اکنون می‌بایست پاسخگوی ملت باشند.

سید محمود نبویان

(مخالف)

اصولگرایان

توافقنامه هسته ای لوزان از وادادگی هم چندین گام جلوتر است . نگاه کنید که چه بر سر فردو در توافقنامه ژنو و لوزان آمده است فردو برای پدافند غیرعامل تأسیس شده است در دولت سابق این سایت را ایجاد کردیم، تعهد هفتم ایران در ژنو این بود که بیش از ۵ درصد از فردو نباید کار کند و ظرفیت غنی سازی در فردو افزایش نیابد و تقریبا سه چهارم آن غیرفعال شود. مبنای نگارش توافق هسته‌ای ایران با 1+5 بیانیه لوزان است که در این بیانیه هر آن چه طی این سال‌ها به دست آورده‌ایم را از دست داده‌ایم.به ما می‌گویند شما نمی‌فهمید که مردم بیکار هستند و گرانی وجود دارد و ما باید مذاکره کنیم تا تحریم‌ها برداشته شود ولی ما می‌گوییم چه کسی تحریم کرده همین کسانی که شما با آنها قدم می‌زنید

حسین نجابت

(مخالف)

اصولگرایان

تیم مذاکره‌کننده در ابتدا هیچ اعتقادی به سخن منتقدان نداشت و حتی ما به آنها گفتیم از مجلس برای چانه‌زنی در مذاکرات برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاد کنید که دوستان این کار را هم انجام ندادند.اگر کسی بگوید توافق، وین، ترکمنچای است مسئله را نفهمیده، البته این توافق نیازی به جشن گرفتن هم ندارد.همه تلاش‌های ما تا امروز بدین خاطر بوده است که داده‌ها و ستانده‌های مذاکرات متناسب باشد. از آقای ظریف سوال شد که چقدر خطوط قرمز در مذاکرات را رعایت کرده‌اید که وی گفت ما در حد توانمان خطوط قرمز را رعایت کردیم. این جمله گویای همه چیز است.ما راستی آزمایی و نظارت بر اجرای توافق را به آژانس داده‌ایم در حالی که رهبری فرمودند آژانس نه عادل است و نه مستقل. همچنین طبق متن برجام همزمانی لغو تحریم‌ها با اجرای توافق وجود ندارد.

مهرداد بذرپاش

(مخالف)

اصولگرایان

مذاکرات هسته ای ژنو اشکالات زیادی داشت و ناگهان چیزی با عنوان بیانیه لوزان از زمین رویش کرد و کسی هنوز پاسخ درستی نداده چرا در لوزان، بیانیه منتشر شد مگر قرار به توافق نبود؟چه ضرورتی بود دو سه ماه قبل از مذاکرات تیرماه، نشست لوزان برگزار شود واگر این نشست الزام‌آور بود جزئیات آن هم باید بیان شود.لوزان، سند مادر ژنو است اما 9 بند آن با ژنو مغایرت دارد، هر آنچه درباره فکت‌شیت آمریکایی شنیدیم درست است و نشست لوزان، همان برگ تقلب آمریکا بود و در حالی که با انتشار فکت‌شیت آمریکایی، از وزارت خارجه کشور تقاضا کردیم این موضوع را تکذیب کنند این کار را انجام ندادند. این کشور تا رهبری دارد کسی جرأت نمی‌کند مملکت را بفروشد.این توافق از توافقات ایده‌آل برای اوباما است تا بگوید مسئله هسته‌ای ایران را متوقف کردم.

وحید احمدی

(موافق)

رهروان ولایت

توافق هسته ای توافق محصول استقامت مردم و مذاکره کنندگان بود که در چارچوب تعیین شده از سوی رهبری مذاکره کردند. حمایت های رهبری و مردم موجب ایستادگی تیم مذاکره کننده بر اصول شد و آنچه تا کنون با توجه به فضای مذاکرات 12 ساله به دست آمد، موفقیتی برای نظام است.تیم مذاکره کننده مدعی رعایت خطوط قرمز در توافق هسته ای است اما اظهارات آمریکایی‌ها در تناقض با این برداشت است.همانطور که در مذاکره جدی بودیم و امتیاز گرفته و امتیاز دادیم در حوزه اجرا نیز باید این جدیت را نشان داد.اگر موضع گیری رهبری در تعیین چارچوب ها به موقع صورت نمی گرفت،سرنوشت کار به این سمت کشیده نمی شد.


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: