برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۴۳۳۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۹
بی‌تردید اولین سوالی که ذهن افراد متقاضی این شغل را درگیر خود می کند این است که آیا مشاغل خانگی، درآمد خوبی دارد یا نه؟ متاسفانه باید گفت که دولت حمایت های کافی برای مشاغل خانگی نداشته و بسیاری از کسانی که این شغل ها را انتخاب کرده اند، گله مند هستند. اما...
فردانیوز: این روزها با بالا رفتن آمار بیکاری، افراد تلاش می کنند تا فرصت شغلی مناسبی برای خود پیدا کنند. بیکارانی که با مدارک تحصیلی متفاوت قصد پیدا کردن شغل مناسبی برای خود دارند اما هنوز مشغول به کاری نشده اند. در این میان جرقه انجام مشاغل خانگی در ذهنشان زده می شود و می خواهند با وارد شدن در این فضا درآمدزایی کنند.
 
می توان گفت که قابليت انجام اين نوع كار، موجب مزایایی برای شاغلین آن می شود. زنان شاغل می توانند علاوه بر انجام مسئولیت های خانوادگی، درآمدزایی هم داشته باشند، هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه، ایاب و ذهاب را ندارند و حتی در برخی موارد می توانند از سایر اعضای خانواده هم کمک بگیرند.
 
مشاغل خانگی؛ مزایا و معایب
 
سال 89 بود که قانون مشاغل خانگی تصویب و ابلاغ شد. هرچند پس از تصویب این قانون باید از کسب و کار خانگی حمایت صورت می گرفت اما متاسفانه شاغلین در خانه که به فعالیت های تولیدی در منزل خود به راه انداخته اند از نحوه اجرای این قانون انتقادهای فراوانی دارند.

وقتی پای درد دل کسانی که مشاغل خانگی را انتخاب کرده اند می نشینی، متوجه می شوی که مهم ترین دغدغه شان محدود بودن ارتباط شان با بازار فروش است. البته مشکلات کسب و کار خانگی تنها این نبوده؛ پایین بودن مقدار تولید یا سطح خدمات و درآمد محدودتر ازجمله مشکلات این نوع مشاغل است.

نکته قابل تامل دیگر این است که برخی از متقاضیان مشاغل خانگی که قصد تولید مواد خوراکی از جمله مربا را دارند، در کلاس های فنی حرفه ای شرکت کرده اند اما نمی توانند برای تولید محصولات خوراکی در منزل خود مجوزی دریافت کنند، زیرا که قوانینی که برای راه اندازی این کار لازم است، امکان اجرای آن در خانه وجود ندارد. بنابراین این دسته از متقاضیان تنها هزینه های مربوط به کلاس های فنی و حرفه ای را متحمل شده اند و امروز نمی توانند کاری از پیش ببرند. نکته اینجاست که تولید این دسته از خوراکی ها تحت عنوان مشاغل خانگی آموزش داده می شود و متقاضیان با امید کار در خانه هایشان در این کلاس ها شرکت می کنند، بی خبر از اینکه تولید این خوراکی ها در خانه وجود ندارد!
 
حمایت از مشاغل خانگی در ایران و دیگر کشورها چگونه است؟
 
نکته قابل توجه این است که کشورهای توسعه یافته برای مشاغل خانگی اهمیت بیشتری قائل می شوند و این موضوع با نگاه کوچکی به نحوه حمایت شان از این دسته فعالیت ها کاملا مشخص می شود. به طور مثال کشور ایتالیا برای کاهش بیکاری در مناطق کمتر توسعه یافته، سیاست توسعه و حمایت از کارهای کوچک و خانگی را در پیش گرفته است. این کشور توانسته با حمایت‌های خود بویژه از تولیدات کفش و کیف‌های چرمی، نرخ بیکاری را از 22 به 12 درصد کاهش دهد. دولت این کشور همچنین برای حمایت بیشتر، امتیازات مالیاتی را برای واحدهایی که اقدام به صادرات محصولات خود می‌کنند در نظر گرفته است.

«هر خانه، کارخانه و هر کارخانه، خانه است»، شعار کشور تایوان پس از جدایی از کشور چین بود. عملی کردن سیاست‌های تشویقی و حمایتی از صنایع کوچک بخصوص تولیدات خانگی، اتخاذ راهکارها و راهبردهای توسعه صادرات تولیدات خانگی، حمایت در بازاریابی، بازارشناسی و تبلیغات در سطح جهانی، گسترش توانمندی‌های فنی و فناوری، تشویق و ترغیب کارآفرینان خانگی به استفاده از تکنیک‌های نوآوری و خلاقیت‌های تولید محصولات ویژه و منحصر به فرد، تأمین نیازهای مالی و اعتباری برای تأمین نیازهای مالی و بازنگری در مورد سیاست‌های مالیاتی بخشی از سیاست‌های این کشور در حمایت از مشاغل خانگی است.

شاید باورتان نشود که بیش از 80 درصد از اقتصاد تایوان رابطه مستقیم یا غیرمستقیم با مشاغل خانگی دارد. در استرالیا نیز 6 تا 7 درصد افراد شاغل در بخش کسب و کارهای خانگی، اشتغال دارند. این عده به طور متوسط سالانه بیش از 80 هزار دلار فروش دارند که پس از کسر مالیات حدود 25 درصد سود می‌برند. می‌توان مثال‌های فراوانی از موفقیت کشورهای توسعه یافته در این حوزه ذکر کرد.

در ایران نیز با توجه به دیرینگی مشاغل خانگی، قابلیت‌های فراوان آن در مناطق مختلف کشور و همچنین نیاز ویژه برای حمایت از این دسته از مشاغل به دلیل نرخ بالای بیکاری وجود دارد، اما تاکنون حمایت‌ها بیشتر در قالب قوانین بروز یافته‌اند و شکل اجرایی آن مورد انتقاد بسیاری از فعالان مشاغل خانگی و کارشناسان این حوزه قرار دارد.

آیا مشاغل خانگی درآمد خوبی دارد؟
 
بی‌تردید اولین سوالی که ذهن افراد متقاضی این شغل را درگیر خود می کند این است که آیا مشاغل خانگی، درآمد خوبی دارد یا نه؟ متاسفانه باید گفت که دولت حمایت های کافی برای مشاغل خانگی نداشته و بسیاری از کسانی که این شغل ها را انتخاب کرده اند، گله مند هستند. اما پاسخ به این پرسش به انتخاب نوع شغل، تخصص و تجربه، نحوه معرفی کالا یا خدمات، نیاز سنجی بازار و شناخت رقبا بستگی دارد. چنانچه می‌خواهید یک شغل خانگی انتخاب کنید پیش از هر کاری خوب مطالعه و تحقیق کنید. زمانی را به شنیدن درد دل کسبه و مشتریان اختصاص دهید. با این وجود کار خانگی و کارآفرینی در خانه به شما امکان ابتکار و ابداع را می‌دهد. به هر حال و به هیچ وجه دو عنصر کیفیت و تبلیغ را در کار خود فراموش نکنید.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: