برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۴۳۲۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۹
شبکه سی ان ان قرارداد موشکی ایران و روسیه را نگران کننده اعلام کرد.
خبرگزاری صدا و سیما: مجری تلویزیون سی ان ان در ادامه گفت : به نظر می رسد ایران یک قدم دیگر به سامانه های پیشرفته دفاعی نزدیکتر شده باشد. این کشور اعلام کرده است که هفته آینده قرارداد خرید چهار فروند موشک زمین به هوا را با روسیه امضاء خواهد کرد. آمریکا می گوید این معامله هرچند قانونی است اما نگرانی هایی ایجاد می کند.

باربارا استار خبرنگار این شبکه در گزارشی گفت: شاید مقصد بعدی سامانه های پیشرفته دفاع هوایی اس سیصد که در مسکو به نمایش گذاشته شده است، تهران باشد.

سامانه اس سیصد در دستان ایران بدان معنا خواهد بود که جنگنده های آمریکایی و اسرائیلی قادر نخواهند بود مخفیانه و بدون اینکه ردیابی شوند ، وارد آسمان این کشور شوند و سایت های تسلیحاتی این کشور را بمباران کنند.بمباران رادارها و موشک های سامانه اس 300 نیز اگر اتفاق بیفتد ، ایران را از حمله قریب الوقوع بعد از آن باخبر می کند.

در حالی که آمریکا می گوید این معامله بر اساس قطعنامه های سازمان ملل قانونی است ، وزارت خارجه ابراز نگرانی کرده است. سخنگوی وزارت خارجه می گوید: ما باید اطلاعات بیشتری درباره این معامله پیشنهادی داشته باشیم تا مشخص کنیم آیا تحریم های داخلی آمریکا نقض می شوند یا نه.

جان کری وزیر امورخارجه نیز درباره سفر اخیر قاسم سلیمانی سردار ایرانی و فرمانده سپاه قدس این کشور به مسکو ابراز نگرانی کرده است. آمریکا نمی داند که آیا سلیمانی برای نهایی کردن معامله موشکی که ممکن است منطقه را بیش از پیش متشنج کند ، به روسیه سفر کرده است.

مایکل اوهانلون کارشناس مرکز بروکینگز می گوید: آسمان خاورمیانه متشنج تر می شود، مملو از امواج راداری می شود، امواجی که نامرئی خواهند بود و ما نمی توانیم متوقفش کنیم.

باربارا استار افزود: مداخله روسیه در خاورمیانه و اروپا ، آمریکا را ناراحت می کند.این اخبار در حالی منتشر می شود که پنج هزار نیروی آمریکایی و ناتو در حال برگزاری بزرگترین رزمایش هوایی خود از زمان جنگ سرد در اروپا هستند تا مطمئن شوند که می توانند در صورت نیاز در کنار هم بجنگند.

کارشناس سیاسی می گوید: این مانور همراه با ابزار اقتصادی و دیپلماتیک می تواند پیامی برای روسیه باشد.

اما با توجه به تشدید خشونت ها در شرق اوکراین که روسیه پشت آن است ، به نظر نمی رسد پوتین گوش شنوا داشته باشد.او سرگرم خودنمایی با یک زیردریایی در کریمه است جایی که قلمروی اوکراین محسوب می شود اما روسیه آن را از یکسال قبل اشغال کرده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: