برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۴۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
پدر علم زلزله شناسی گفت: این لرزه ها نشان می دهد که شکستگی گسل جواد آباد بیش از آن چیزی بود که ما فکر می کردیم. این لرزه ها 38 بار بوده و اگر با دستگاه های دقیق تر اندازه بگیرید ایمان دارم که لرزش ها 500 بار بوده است.
بحران نیوز: بهرام عکاشه در گفتگو با بیان اینکه همه گسل های تهران شکستگی دارند، گفت: گسل ها فعال هستند و ما و دستگاه های زلزله نگار به دلیل پارازیت های محیطی قادر به درک و ثبت آن ها نیستیم. اگر دستگاهی را در نزدیک گسل ها بگذاریم می بینیم که زلزله های بسیار کوچک هم ثبت می شود. یادتان نرود که گسل ها هیچ وقت آرام نیستند از جمله آن گسل شمال و جنوب تهران است.

وی افزود: البته گسل فعال برای یک زمین شناس با فعالیت خود گسل متفاوت است. به این معنا که برخی مواقع گسلی که در هزار سال گذشته یک بار فعالیتش ثبت شده باشد هم یک گسل فعال است.

این کارشناس برجسته زلزله شناسی ادامه داد: اگر شکستن و موج انرژی درونی زمین را ثبت کنیم می گوییم فعال است و اگر نتوانیم ثبت کنیم حرفی درباره آن نمی زنیم و می گویم هنوز فعالیتی ندارد که ثبت کنیم. به تعبیری دیگر به خودی خود فکر می کنیم گسل ها فعال نیستند اما اگر با دستگاه های حساس تر و دقیق تر اندازه بگیریم متوجه می شویم که هر روز فعالیت می کنند.

شکستگی گسل جواد آباد بیش از آن چیزی است که فکر کردیم

عکاشه با اشاره به زلزله های جواد آباد گفت: این لرزه ها نشان می دهد که شکستگی گسل جواد آباد بیش از آن چیزی بود که ما فکر می کردیم. این لرزه ها 38 بار بوده و اگر با دستگاه های دقیق تر اندازه بگیرید ایمان دارم که لرزش ها 500 بار بوده است.

وی افزود: چرا باید گسلی را که فقط صدمه می زند فعال بدانیم؟ خطر زلزله همیشه وجود دارد. گسل واقع در جواد آباد، گسل جنوب تهران همه فعال هستند. حتی ادعا می کنم از قم تا تهران پر از گسل است و خطر زلزله قم به مراتب بیشتر از تهران است اما تهران به دلیل اینکه قلب ایران است توجه و حساسیت زیادی دارد.

عکاشه با بیان اینکه خود بنیانگذار ستاد بحران در سال 1376 هستم، گفت: اکنون دیگر در جلسات ستاد بحران شرکت نمی کنم و نمی خواهم در این مسائل دخالت کنم. البته نطر خود را همیشه به آن ها ارائه داده ام.

سازمان مدیریت بحران با من تماس گرفت

وی ادامه داد: رئیس ستاد بحران کشور و تیم آقای نجار همواره با من در تماس هستند و درباره زمین لرزه های اخیر جواد آباد هم چند بار از بنده سوال کردند که آیا این زمین لرزه ها جدی است؟ به آن ها گفتم آماده باش قرمز و نارنجی دیگر چیست. شما هر لحظه خود را در وضعیت قرمز بدانید. ستاد بحران باید همواره آماده باش و در حال هشدار باشد.

زلزله جواد آباد 90 درصد تلفات خواهد داشت

وی گفت: این که گفته شود چون زمین لرزه ها سیر نزولی داشته اند اهمیت ندارد درست نیست. اتفاقا باید هشیار شد. اگر گسل شب هنگام فعال شود و همه اهالی جواد آباد در زمان استراحت باشند. هیچ کدام زنده نمی مانند. بیش از 90 درصد تلفات دارد. من معتقد هستم اگر زلزله 4 ریشتری در جواد آباد های تهران هم رخ دهد چیزی در منطقه باقی نمی ماند. ما باور نکردیم که کشور ما در خطر است.

50 میلیون ایرانی در خطر تلفات زلزله/ 83 درصد شهرها در معرض زمین لرزه

پدر علم زلزله شناسی ایران افزود: اکثر شهرهای ایران را از لحاظ زلزله مطالعه کرده ام، 83 درصد شهرهای کشور در معرض خطر خیلی زیاد و زیاد زلزله از جمله شهر تهران، قم، مشهد و تبریز قرار دارند. یک درصد شهرهای ما (آبادان، خرمشهر، و ماهشهر) آسیب پذیر نیستند. 16 درصد آسیب پذیری متوسط و 83 درصد آسیب پذیری زیاد دارند. یادمان نرود که اگر جمعیت 8 میلیونی شمال شرق کشور را با جمعیت 8 میلیونی شمال کشور همچنین جمعیت 10 میلیونی زاگرس نشینان و جمعیت 15 میلیونی پایتخت را در نطر بگیریم جمعیت 50 میلیون انسان ایرانی در زمین 1600 کیلومتر مربع در معرض خطر هستند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: