برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۴۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۱
وزیر نفت گفت:حداکثر زمان پرداخت پول فروش نفت ۹۰ روز است، ما سعی می‌کنیم تا با فروش نفت جایگاه ایران را در میان کشورهای تولید کننده نفتی حفظ کنیم، حتی اگر زمان پرداخت پول نسبه به عرف منطقه طولانی‌تر باشد.
بیژن زنگنه وزیر نفت جهت پاسخ به سوال نادر قاضی‌پور نماینده مردم آذربایجان در مجلس حضور یافت و به سوالات این نماینده پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت تاخیر در پرداخت پول‌ نفت‌های فروخته شده گفت: در زمان قبل از تحریم‌ها فروش نفت به واسطه ال‌سی در مدت 30 روز انجام می‌شد و پول های پرداخت شده توسط کشور خریدار نفت به بانک مرکزی منتقل می‌شد اما به دلیل آنکه امکان فروش نفت به واسطه‌ ال‌سی دیگر وجود ندارد ما فروش نفت خود را در حدود 90 روز انجام می‌دهیم.

وزیر نفت تصریح کرد: حداکثر زمان فروش نفت 90 روز است و به هیچ عنوان 170 روز و 290 روز جهت پرداخت پول واقعیت ندارد. ما سعی می‌کنیم تا با فروش نفت خود جایگاه ایران را در میان کشورهای تولید کننده نفتی حفظ کنیم، حتی اگر زمان پرداخت پول نفت نسبت به عرف منطقه طولانی‌تر باشد،اگر امکان واریز پول هم وجود نداشته باشد آن پول‌ها بلوکه شده و پس از رفع تحریم‌ها به کشور بازخواهد گشت.

زنگنه با بیان اینکه امیدواریم پس از تحریم‌ها شرایط به حالت عادی برگردد تاکید کرد: در جهان قانون مشخصی جهت مدت زمان پرداخت پول فورش نفت  وجود ندارد اما در منطقه خاورمیانه این مسئله در حدود همان 30 روز است که پس از فروش نفت کشور خریدار پول را به حساب فروشنده واریز می‌کند.

وی با بیان اینکه هیچ نگرانی درخصوص پرداخت پول وجود ندارد، گفت: هیچ مشتری بدقولی درخصوص عدم پرداخت پول نداشته‌ایم و تمامی پول‌ها در شرایط مناسبی پرداخت و یا بلوکه شده است، به عنوان مثال پس از توافق ژنو مقدار زیادی از این پول‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی و خزانه‌ واریز شد. تنها یک مورد در خصوص پرداخت پول‌ها بدقولی وجود داشت که آن هم مسئله بابک زنجانی بود. یک مورد شرکت هندی  هم قرار بود بخشی از پول‌های خود را به صورت یورو پرداخت کند که این شرکت نتوانست پول نفت را به حساب ایران واریز کند که امیدواریم مشکلات  هم به زودی حل شود.

وزیر نفت در پاسخ به سوال دوم نماینده آذربایجان در خصوص لایه نفتی مشترک گفت: مقدار صادرات ما پس از تحریم به شدت کاهش یافته است این که شما بحث گازرسانی و جایگاه‌های فروش بنزین را مطرح می‌کنید از سر دلسوزی است اما باید بدانید که تمامی این نوع فعالیت‌ها از بودجه عمومی کشور پرداخت نمی‌شود و باید از درآمدهای داخلی استان‌ها دریافت شود.

زنگنه با بیان اینکه ممنوعیت استخدام یک مصوبه دولتی است گفت: دولت تصویب کرده است که فعلا استخدام نداشته باشد و من هم این مصوبه را در وزارت نفت ابلاغ کردم به همین دلیل استخدامی در وزارت نفت انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تمامی تلاش خود را در جهت بکارگیری کالاهای داخلی و افزایش ظرفیت تولید ایرانی می‌کنیم گفت: حمایت از ساخت داخل اولویت اول ماست حتی شرکت‌های بزرگی که پس از مذاکرات به ایران آمدند به آنها گفتیم که شرایط تغییر کرده و شما باید با تولیدکنندگان ایرانی شریک شوید و بخشی از صادرات محصولات ایرانی را برعهده بگیرید.

وزیر نفت ادامه داد: در خصوص تولید دکل و عدم به کارگیری دکل‌های وارداتی نامه‌ای به آقای نعمت‌زاده نامه نوشتم و آقای نعمت‌زاده نیز این موضوع را به  تصویب  رساند و پس از آن هیچ دکلی از خارج وارد نشده است.

زنگنه درخصوص میدان مشترک نفتی با قطر نیز گفت: در منطقه پارس جنوبی اولویت اصلی استخراج گاز بوده است اما لایه‌های نفتی وجود دارد که بخش اعظم آن در کشور قطر است. ما همیشه توجه ویژه‌ای به پارس جنوبی  و  میدان‌های غرب کارون داشته ایم و قطعا در اولویت اصلی ماست.این لایه‌ مشترک نفتی  در سال 71 کشف شد اما به دلیل بروز برخی از مشکلات به تولیدات روزانه اضافه نشد.

وی ادامه داد:‌ در سال 77 مناقصه‌ای جهت استخراج نفت از این منطقه برگزار شد و شرکتهای معتبر بین‌المللی در آن حضور یافتند اما به دلیل قیمت بالای ارائه شده این مناقصه به نتیجه نرسید و سه دهنه چاه به دست متخصصان داخلی حفاری شد. سال 83 نیز مناقصه دیگری برگزار شد که به نتیجه نرسید و سرانجام شرکت پتروایران یکی از شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت در پایان سال 83 فعالیت خود را جهت استراج از این لایه‌های نفتی آغاز  کرد وقرار شد که طی 19 ماه 9 حلقه چاه حفاری کند اما به دلیل واگذاری این شرکت نیز در روند تولید نفت دچار مشکل شد.

وزیر نفت با بیان اینکه استخراج از این لایه‌های نفتی نیازمند یک شناور بسیار پیشرفته است گفت: برای استخراج نفت این منطقه نیازمند یک شناور پیشرفته بودیم که در ابتدا می‌خواستیم آن را اجاره کنیم. اما این مسئله اتفاق نیفتاد. که در نهایت در مردادماه سال گذشته سفارش ساخت آن را به مدت تحویل 25 ماهه دادیم قیمت این شناور 340 میلیون دلار و ظرفیت انتقال 600 هزار بشکه نفت ذخیره شده، سامانه تصفیه آب، نمک‌زدایی و اسکان 70 نفر را دارا می‌باشد.

زنگنه در پایان گفت: 12 سال تاخیر قابل چشم‌پوشی نیست اما مشکلات عدیده‌ای دست به دست هم داد تا این مسئله به وجود آید. امیدواریم که بزودی به برنامه برداشت 35 هزار بشکه‌ای برسیم و بتوانیم از بالاترین تکنولوژی‌ها جهت استخراج نفت استفاده کنیم. همانطور که گفتم بخش زیادی از این لایه‌های نفتی در کشور قطر وجود دارد و با وجود ابزارهای بسیار پیشرفته حجم برداشت از آن زیاد است که امیدواریم بتوانیم ما نیز در برداشت از این لایه نفتی موفق شویم.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: