برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۳۷۸۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷
وزیر خارجه آمریکا در دفتر خبرگزاری رویترز در نیویورک حضور یافت.
«جان کری» وزیر خارجه آمریکا در دفتر خبرگزاری رویترز در نیویورک حضور یافت تا در جلسه پرسش و پاسخ درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شرکت کند.

وی گفت: تا آنجا که ما و متحدانمان اطلاع داریم آنها [ایران] به دنبال بمب نبوده‌اند. کری در عین حال افزود: ایران یک کشور در آستانه هسته‌ای شدن است.

کری ادامه داد: ما به اسرائیل و تمام کشورهای خلیج فارس می‌گوییم با این توافق در موقعیت ایمن‌تری قرار داریم تا بدون آن. اگر این توافق به سرانجام برسد توافق خوبی است.

وی افزود: ما گزینه نظامی را داریم و رئیس جمهور [اوباما] به من گفته است که آماده استفاده از گزینه نظامی است. وزیر خارجه آمریکا گفت در صورتی که به توافق هسته ای ایران رای منفی داده شود دیگر محدودیت و بازرسی بر برنامه هسته ای این کشور وجود نخواهد داشت.

کری مدعی شد ما هیچ تردیدی نداریم که ایران زمانی به دنبال تسلیحات هسته ای بوده است و ادامه داد: پس از سال 2003 ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را کنار گذاشت.

وزیر خارجه آمریکا درباره مقدار پولی که به ایران خواهد رسید گفت: مقدار واقعی پول نقدی که ایران پس از توافق دریافت خواهد کرد 50 تا 55 میلیارد دلار است نه طبق آنچه برخی می‌گویند 150 میلیارد دلار.

وی افزود: برای آنکه ایران بتواند تاسیسات نفتی خود را به موقعیت پنج سال قبل خود بازگرداند باید 200 میلیارد دلار هزینه کند.

کری همچنین گفت: نباید با توافق ایران سیاسی برخورد کرد، اگر کنگره توافق را رد کند مردم باید کاملا ارزیابی کنند که چه اتفاقی افتاده است.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی