برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۳۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۳
جمعی از دانشمندان برجسته آمریکایی در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور این کشور از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت کردند.
به گزارش هشت صبح، ‌29 دانشمند برجسته آمریکایی شامل برندگان جایزه نوبل، دانشمندان هسته‌ای و مشاوران علمی پیشین کاخ سفید روز شنبه در تقدیر از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، رییس‌جمهور این کشور فرستادند و در آن توافق را نوآورانه و دقیق توصیف کردند.

در این نامه دو صفحه‌ای که از سوی باسوادترین دانشمندان دنیا در حوزه هسته‌ای و کنترل تسلیحات برای اوباما ارسال شده از توافق هسته‌ای قویاً حمایت شده است. این نامه می‌تواند پس از آن که چاک شومر، سناتور دموکرات آمریکا روز پنج‌شنبه با توافق هسته‌ای اعلام مخالفت کرد یک دلگرمی برای کاخ سفید محسوب شود.

به گزارش ایسنا، ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان در اواسط ماه ژوییه پس از نزدیک به دو سال رایزنی‌های سیاسی و کارشناسی به یک توافق با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتند که بر اساس آن ایران موظف است در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را محدود کند و اجازه دسترسی به تأسیسات خود را بدهد.

بسیاری از امضاءکنندگان این نامه افرادی هستند که در دهه‌های گذشته به کاخ سفید، کنگره یا آژانس‌های فدرال مشاوره داده‌اند. به عنوان مثال، فرانک هیپل، فیزیکدان برجسته از دانشگاه پرینستون در دوران ریاست جمهوری کلینتون به عنوان دستیار رییس امنیت ملی در دفتر علوم و سیاست تکنولوژی کاخ سفید فعالیت می‌کرد.

در ادامه این نامه که توافق هسته‌ای را نوآورانه و دقیق توصیف کرده، آمده است: ما به شما و تیم مذاکره کننده‌تان تبریک می‌گوییم. این توافق به افزایش سطح امنیت و صلح در خاورمیانه کمک می‌کند و می‌تواند یک راهنما برای توافقات منع اشاعه در آینده باشد.

به گزارش ایسنا، جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌های کنگره در تلاشند تا در رأی گیری ماه آینده قانون‌گذاران درباره توافق هسته‌ای آن را رد کنند. رییس‌جمهور آمریکا تهدید کرده است در صورت مخالفت کنگره آن را وتو خواهد کرد که در این صورت جمهوری‌خواهان برای خنثی کردن وتوی رییس‌جمهور آمریکا به دو سوم آرا نیاز خواهند داشت.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: