برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۳۳۷۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۲
وزیر خارجه امریکا به مناسبت هفتادمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما گفت این حادثه بیانگر اهمیت توافق هسته ای با ایران است.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز (پنجشنبه) در مذاکره با 'فومیو کیشیدا' وزیر امور خارجه ژاپن در کوالالامپور پایتخت مالزی و در حاشیه اجلاس وزیران خارجه 'آ.سه.آن'، با اشاره به هفتادمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به وسیله آمریکا که باعث کشته شدن حدود 220 هزار نفر از مردم بیگناه ژاپن شد، گفت این بمباران اهمیت توافق هسته ای حاصل از مذاکرات ایران و قدرت های جهانی را نشان می دهد.

در حالی کری بمباران اتمی هیروشیما به وسیله آمریکا را به توافق هسته ای ایران ربط می دهد که ایران تاکید می کند تحقیقات هسته ای کشورمان جنبه علمی دارد و ایران بدنبال ساخت سلاح هسته ای نبوده و نیست.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز هفته جاری بار دیگر تاکید کرد: آقای رییس جمهوری به شکل سیاسی این را بیان کردند که دستاورد طرف مقابل این بوده که خیال کند ما را یک سال از ساخت بمب اتمی فاصله بیاندازد؛ خوب آنها فکر کنند 10 سال فاصله بیاندازد؛ ما که دنبال ساخت بمب نیستیم، وقتی رهبر معظم انقلاب فرمودند بمب هسته ای حرام است ما اصولا نزدیک به آن نمی شویم که بخواهد فاصله ما یک یا 10 سال باشد.

المانیتور نیز چندی پیش نوشت: ایران کشوری نیست که دست به هر کاری بزند یا اقدامی را انجام دهد که خود را به مخاطره بیندازد. ایران بارها اعلام کرده است که نیازی به ساختن بمب اتمی ندارد و اگر علاقه ای به ساخت آن داشت هیچگاه آن را کتمان نمی کرد. فتوای رهبری نیز پشتوانه شرعی و عقلی دیگری است که اثبات می کند ایران به دنبال افزایش قدرت از طریق به مخاطره انداختن امنیت و ثبات در منطقه نیست .

براساس گزارش شبکه خبری آسیا وابسته به سنگاپور، جان کری در ادامه با بیان اینکه مراسم حادثه بمباران هیروشیما را تماشا کرده است، گفت: نیازی به گفتن نیست که این یک یادآوری بسیار بسیار قوی از تاثیرات جنگی که تاکنون نه تنها مردم و کشورها را تحت قرار داده، بلکه اهمیت توافق با ایران را نشان می دهد.

وی تصریح کرد که کشورهای دیگر از جمله آمریکا و روسیه در تلاشند با توافق، تعداد سلاح های هسته ای موجود را کاهش دهند.

بمباران اتمی هیروشیما در زمان جنگ جهانی دوم به دستور 'هری ترومن' رئیس جمهور وقت آمریکا علیه ژاپن انجام شد.

سه روز پس از این عملیات شهر ناکازاکی نیز هدف بمب اتمی آمریکا قرار گرفت. بر اثر این دو حمله که تا امروز تنها موارد استفاده جنگی از سلاح هسته ای محسوب می شود، حدود 220 هزار نفر جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می دادند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به روابط آمریکا با ژاپن، گفت 'ما با یکدیگر برای ارزش ها، دیدگاه ها و آینده مشترک همکاری می کنیم و امروز ضمن اینکه روز بزرگ ادای احترام است، اما زمان تفکر به فرصت های آینده نیز هست.

فومیو کیشیدا، وزیر خارجه ژاپن و همتای آمریکایی وی در کوالالامپور همچنین بر همکاری با یکدیگر برای مقابله با چین در اختلافات دریایی و تنش های رو به رشد در دریای جنوبی چین تاکید کردند.
گزارش رسانه های ژاپن نشان می دهد وزیران خارجه ژاپن و آمریکا در مورد تلاش های یک جانبه پکن برای تغییر وضعیت دریای جنوبی چین و احیای جزایر «اسپارتلی» نیز ابراز نگران کردند.

وزیر امور خارجه چین روز گذشته در مالزی تاکید کرد که این کشور به ساخت وساز در جزایر دریای جنوبی چین که بر سر آن اختلاف وجود دارد، پایان داده است.

کیشیدا و کری همچنین برای برخورد با اتهامات اخیر «ویکی لیکس» به توافق رسیدند. ویکی لیکس هفته گذشته مدعی شد آژانس های اطلاعاتی آمریکا از سال 2006 از بخش های مختلف دولت ژاپن جاسوسی کرده اند.

به دنبال این جریان نخست وزیر ژاپن از معاون رییس جمهوری آمریکا خواست در باره اتهام جاسوسی آژانس های اطلاعاتی آمریکا از ژاپن توضیح دهد و جو بایدن از شینزو آبه عذرخواهی کرد و گفت: دولت آمریکا اقدامی انجام نمی دهد که منجر به تضعیف روابط با ژاپن شود.

وزیران امور خارجه ژاپن و آمریکا همچنین به ادامه همکاری سازمان ملل در برخورد با بحران در اوکراین، وضعیت هسته ای کره شمالی و نتایج اولیه توافق تجارت آزاد بین کشورهای حاشیه اقیانوس آرام رایزنی کردند.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: