برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۳۳۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴
رییس اتاق بازرگانی ایران به بیان اهمیت و چشم‌انداز روابط اقتصادی و تجاری ایران و ایتالیا پرداخت و اظهار کرد: ایتالیایی‌ها می‌تواند بیش از گذشته در ایران حضور داشته باشند.
محسن جلال‌پور امروز - چهارشنبه - در دیدار مشترک با فدریکو گوییدی، وزیر توسعه اقتصاد ایتالیا که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، درباره‌ روابط ایران و ایتالیا اظهار کرد: بسیار خوشحالم که میزبان هیات عالی رتبه‌ای از کشور ایتالیا هستیم؛ کشوری که روابط فرهنگی و اقتصادی دیرینه‌ای با ایران دارد.

وی ادامه داد: روابط ایران و ایتالیا پیش از روابط اقتصادی، فرهنگی بوده است. تاریخ و تمدن دو کشور نشان از یک ارتباط قدیمی و پیوندی محکم دارد. ایتالیا در نزد مردم ایران به هنر و سازندگی و فرهنگ بسیار غنی شناخته می‌شود. کشوری که هیچ‌گاه به استعمار فکر نکرده و همواره در فرهنگ‌سازی و تمدن بشری نقش بسزایی داشته است.

رییس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: روابط اقتصادی ایران و ایتالیا البته با فراز‌وفرودهایی همراه بوده است. اما همیشه این روابط برقرار بوده و گاها ایتالیا اولین شریک تجاری ایران بین کشور‌های اروپایی بوده است.

جلال‌پور با اشاره به شرایط اقتصاد ایران بعد از توافق هسته‌ای ادامه داد: اقتصاد ایران بعد از تفاهم اقتصادی متکی به بخش خصوصی خواهد بود. ما بنا داریم اقتصاد جدیدی را در کشور پایه‌ریزی کنیم که در این روند ایتالیا می‌تواند نقش موثری داشته باشد. در این شرایط ظرفیت بالای ایتالیا در صنایع کوچک و متوسط می‌تواند در این روند موثر باشد. چراکه ساختار قوی صنایع کوچک و متوسط و تکنولوژی ایتالیا را به خوبی می‌شناسیم لذا مطمئنا می‌تواند در فضای جدید در همکاری و روابط اقتصادی با ایران مناسب واقع شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برخی ظرفیت‌ها و مزایای اقتصادی ایران تصریح کرد: جمعیت 80 میلیونی ایران، جمعیت 400 میلیونی منطقه، نیروی انسانی غنی و ظرفیت‌های طبیعی در کشوری که شرایط سیاسی خوبی در منطقه دارد و از ارتباطات خوبی در میان کشورهای منطقه برخوردار است، می‌تواند فضای مطلوبی را برای بخش خصوصی ایتالیا در ایران فراهم کند.

وی اضافه کرد: همچنین در صنایع بزرگ نیاز به همکاری با ایتالیا وجود دارد. در صنایعی از جمله حمل‌ونقل، انرژی، معادن، خودرو، آب، ساخت نیروگاه‌ها و ... امکان مناسبی برای همکاری‌های مشترک در فضای مناسب وجود دارد. ایران جدید ایران سرمایه‌گذاری، تکنولوژی و ایرانی بر پایه اقتصاد مردم و دانش‌بنیان است که در تمامی این زمینه‌ها ایتالیا می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

جلال‌پور ادامه داد: در زمینه‌هایی چون حفظ محیط زیست، منابع طبیعی و انرژی‌های تجدید‌پذیر خواهان حضور ایتالیایی‌ها در ایران هستیم. ایران قدرتی در بین کشورهای منطقه است که در فضایی باز آغوش خود را به سوی کشورهای دوست از جمله ایتالیا باز کرده است و با چشم تیزبین، حضور همه کشورها را رصد خواهد کرد و علاقه‌مند است که ایتالیا بیش از گذشته در ایران حضور داشته باشد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: