برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۳۲۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۸
وزیر اقتصاد گفت: توافق شده است با لغو تحریمها، خرید نفت ایران توسط ایتالیا افزایش یابد.
علی طیب نیا پس از مذاکره با همتای ایتالیایی خود در جمع خبرنگاران گفت: ما حساسیت داریم که سیاست های اقتصاد مقاومتی را پس از حذف تحریم ها به صورت جدی ادامه دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به حذف تحریم ها و ایجاد فرصت های جدید اظهارداشت: قرار نیست این فرصت ها به گسترش واردات و سرکوب تولید ملی بیانجامد؛ بلکه قرار است در خدمت افزایش تولید و سرمایه گذاری باشد. باید از فرصت های جدید عمدتا برای افزایش سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی و به ویژه تولیدات صادراتی استفاده کنیم.

طیب نیا با بیان اینکه در گذشته حجم روابط ایران و ایتالیا ۷ میلیارد دلار بود افزود: به دلیل محدودیت های اخیر، این رقم به یک و نیم میلیارد دلار کاهش یافت که در جلسه امروز با وزیر ایتالیایی بر گسترش مبادلات تجاری به ویژه سرمایه گذاری در ایران و ارتقای روابط دو کشور تفاهم کردیم.

وی گفت: همچنین توافق کردیم که با حذف تحریم ها، ایتالیا خرید نفت خود از ایران را افزایش دهد. دو طرف همچنین بر سرمایه گذاری مشترک به خصوص درحوزه صادراتی تأکید کردند.

همچنین وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا با اشاره به امضای قرارداد شرکت ایتالیایی بیمه ساچه با وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران گفت: رقم این قرارداد ۲ میلیارد یورو است که امیدواریم بتوانیم آن را زودتر اجرایی کنیم.

خانم فدریکا گوییدی افزود: این یادداشت تفاهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید به زیرساخت های همکاری دو کشور اهمیت بدهیم و این زیرساخت‌ها در واقع بازکردن کانال‌های جدید بانکی و بیمه ای میان دو کشور است.

وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا گفت: کمیته مشترک اقتصادی دو کشور طی ماه‌های آینده برای توسعه  همکاری‌های مشترک ایران و ایتالیا تشکیل می‌شود و راه‌های افزایش مبادلات را بررسی خواهد کرد. گفتنی است، پس از پایان مذاکره وزرای اقتصادی ایران و ایتالیا یادداشت تفاهم میان وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران و شرکت بیمه ساچه ایتالیا امضا شد.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: