برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۳۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۲
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در جریان اجرای توافق نباید توقع در مردم زیاد شود و مردم فکر کنند اکنون که همه یخ‌ها آب شده است، بلافاصله مشکلات اقتصادی مثل اشتغال و غیره حل می‌شود. این اهداف تا به عینیت برسد زمان می‌برد.
حجت‌الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری در دیداری با جمعی از اهالی رسانه در پاسخ به سوالی در خصوص علت حضور کم فروغ جوانان در عرصه مدیریت کشور، بی‌توجهی دولتمردان به بدنه جوان جامعه، عدم استفاده از آنها در عرصه های مختلف، بهره گیری از نیروی جوان در  انتخابات و رویکرد خود نسبت به قشر جوان سخنانی را مطرح کرد.

وی اظهار داشت: دغدغه من در خصوص استفاده ابزاری از جوانان در ایام انتخابات و فضای تبلیغات دوران انتخابات مسئله ای است که نه از امروز، بلکه از ابتدای دوران فعالیت مدیریت اجرایی ام در سی و چند سال گذشته وجود داشته و این حرف حقی است. اولا استفاده از پتانسیل و نیروی جوانی در مسئولیت های اجرایی سیره معصومین علیهم السلام و پیامبر اعظم بوده است. لذا پیامبر اکرم (ص) وقتی می خواهد اولین استاندار یا فرماندار را برای مدینه انتخاب کند مصعب بن عمیری را انتخاب می کند که 21 ساله است در حالی که مدینه شخصیت های برجسته ای داشته است. وقتی از پیامبر اکرم (ص) سوال می کنند که با وجود این افراد با تجربه و با سابقه چرا این جوان را برای مسئولیت شهری با این حساسیت گذاشته اید که قرار است اسلام در آن تازه مستقرشود، پیامیر جواب می دهد که  «فلیس الاکبر هو الافضل بل الافضل هو الاکبر»؛  آن کسی که بزرگتر است، لزوماً برتر نیست؛ بلکه آن کسی که برتر است، در واقع افضل تر  است. از سوی دیگر امام محمد باقر (علیه اسلام) می فرماید: بر شما باد که جوانان استفاده کنید.

رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری در ادامه افزود: زمانی که به (وزارت کشور) رفتم معاون سیاسی  شخصیتی متدین و مومن بود که بعدها وزیر ارشاد نیز شد، با اینکه ایشان با من هم حزبی بودند و در شورای مرکزی در کنار ما قرار داشتند بعد از قدردانی از ایشان خواستم که تشریف نیاورند و از جوانان دعوت و استفاده کردم، البته این وزارتخانه معاونان دیگر هم داشت که با آمدنم از آنها تشکر و در نهایت خداحافظی کردم و آقای عباس آخوندی که آن زمان هنوز باجناق من نشده بود و یک جوان دانشجو بود را به عنوان معاون سیاسی منصوب کردم و همچنین احمد پورنجاتی، احمد مسجدجامعی و حتی ابراهیم نبوی (طنز نویس که به ان سوی مرزها رفته و الان با ما نیست) را در سمت‌های مختلف قرار دادم. حتی وقتی دوران من تمام شد آقای مهندس موسوی نخست وزیر وقت به من گفته بود یکی از کارهای خوبی که شما در وزارت کشور انجام دادید همین جوانگرایی در وزارت کشور بود.

ناطق نوری در ادامه سخنان خود یادآور شد: دولت ها باید از نیرو و پتانسیل جوانان استفاده کنند و اکنون هم دولت یازدهم باید این کار انجام دهد،‌ من هر بار که دولتمردان را می بینم این نکته را به آنها یادآور می شوم که از نیروهایی جوان در بدنه دولت بهره بگیرید، که  متاسفانه این امر نه تنها در این دولت بلکه سال هاست مورد غفلت واقع شده است.

رئیس مجلس پنجم شورای اسلامی در ادامه افزود: همیشه به دوستان خودم در تشکل های سیاسی یادآور شده ام که همیشه شما ستاد انتخاباتی را در آستانه انتخابات راه می اندازید، از نیروی جوان و بدنه جوان جامعه بهره می گیرد اما همین که انتخابات تمام شد به جای آنکه به کادر سازی بپردازید و پس از انتخابات هم از نیروی فعال جامعه بهره بگیرید همه چیز را فراموش می کنید. این اشکال و نقص در همه جناح های سیاسی متاسفانه  وجود دارد.

وی در ادامه یادآور شد: چون این سنت غلط در کشور پایه ریزی شده و یک عادت دیرینه شده است. حتی این اعتراضات از طرف بسیاری از مسئولان ستادهای استانی آقای دکتر روحانی در جلسات به بنده گفته می شود. به هر حال امیدوارم دولت از پتانسیل های جامعه بیشتر بهره بگیرد و ما هم این توصیه را به مسئولان گفتیم و باز هم انجام می دهیم.

عضو تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: ملت ایران ملتی کم توقعی است و انتظاری جز اینکه مسئولین آنها را تحویل بگیرند و به حرف آنها بشنوند ندارد. افراد به دیدار مسئولان می‌روند گاهی حتی کارشان انجام نمی‌شود ولی در نهایت می‌گویند اشکال ندارد حداقل جواب سلام ما را دادند. من معتقدم؛ یکی از مهمترین عوامل مدیریت ، جز گوش دادن به صحبت ها  و تحویل گرفتن  اقشار مختلف جامعه نیست.

ناطق نوری در ادامه به بحث پیرامون توافق هسته ای پرداخت و گفت: من مانند انتخابات ریاست جمهوری در گذشته به حسب ظاهر به عنوان یک جریان مطرح نبودم؛ اما به عنوان شخص خودم آنچه را که می بایست انجام می دادم در حالت چراغ خاموش انجام دادم. البته صراحتا هم می گفتم که کاندیدای من کیست. در ادامه هم هر جا هم لازم بود از دولت حمایت کردم. راجع به مسائل هسته ای هم من از اول قسمت پر لیوان را دیدم و نسبت به نتیجه و دستاورد مذاکرات کاملا خوشبین بودم.

وی در ادامه در خصوص دلیل امیدواری خود نسبت به نتیجه مذاکرات هسته ای افزود: من به این دلیل نسبت به نتیجه دو سال مذاکره خوشبین بودم چون خود آمریکایی ها در واقع به دنبال مذاکره بودند. همانطور که مقام معظم رهبری در ماه مبارک رمضان یادآور شد آمریکایی ها در اواخر دولت قبل از طریق پادشاه عمان پیام فرستاده بودند که آماده و خواستار مذاکره هستند. البته این را هم بدانید که اوباما باهوش است دموکرات‌ها اهل جنگ نیستند، درحالت خیلی تندشان باز با پنبه سر می‌برند. در هر حال اولین نشست در مسقط بود و به نحوی مذاکرات از آن زمان شروع شد. اما دلیل مهم این است که آمریکایی ها و شخص اوباما به این توافق نیاز داشتند و به دنبال حل مسئله بودند بنابراین من نسبت به آینده مذاکرات از همان ابتدا خوشبین بودم.

ناطق نوری در ادامه در خصوص تغییر رفتار آمریکا نسبت به ایران گفت: آمریکا و شخص رئیس جمهور این کشور متوجه شده بود که فشار های گذشته از قیبل تهدید نظامی ، تحریم ها و .... برای به زانو در آوردن ایران قدرتمند کارساز نبوده است. زیرا ایران استقلال سیاسی دارد و آمریکا در هر کجا که در منطقه وارد می‌شود، ایران یا قبل از آنها آنجا بوده است و یا بعد به آنجا می‌رود، در قضایای  پس از سرنگونی صدام حسین در عراق،‌ ماجرای افغانستان، سوریه و لبنان جای پای ایران کاملا مشخص است. آمریکا به این نتیجه رسید که چرا دل به 4 شیخ نشین به بندد ولی ایران بزرگ را نادیده بگیرد. وی افزود با مدیریت هوشمندانه مقام معظم رهبری ایران توانست استقلال خود را حفظ و با عزت در مسیر مذاکرات گام بردارد.

رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری در ادامه به تببین شرایط مذاکرات در ایران و آمریکا پرداخت گفت: این مذاکرات از همان ابتدا سه ضلع داشت،  یک ضلع روسا، یک ضلع مذاکره کنندگان و یک ضلع مخالفین یا منتقدین. به نظر من هر سه این موارد در ایران به خوبی مدیریت شد. سران بایستی حرف ها را از موضع بالا می زدند اگر اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا صحبت های را مطرح می کرد، پاسخ اظهارات خود را از مسئولین کشور و رهبری در طول مذاکرات به  خوبی دریافت می کرد.

وی در ادامه افزود: ضلع دوم که مذاکره کنندگان بودند با دریافت چراغ سبز و مشخص شدن خط قرمز ها از سوی رهبری انصافا به خوبی حرکت کردند. از طرفی من معتقدم ظلع سوم این مثلث که همانا منتقدان هستند باید باشند منتهی هتاکی، توهین و افترا نباید در انتقادها نسبت به عملکرد تیم هسته ای وجود داشته باشد اما هنر تیم مذاکره کننده این بود که این تهدید را تبدیل به فرصت کرد.

موسس بین المجالس کشورهای اسلامی در ادامه در خصوص بالا نبردن توقع مردم در جریان مذاکرات را یادآور شد و گفت: البته در جریان اجرای توافق نباید توقع در مردم زیاد شود و مردم فکر کنند اکنون که همه یخ‌ها آب شده است بلافاصله مشکلات اقتصادی مثل اشتغال و غیره حل می‌شود این اهداف تا به عینیت برسد زمان می‌برد. چرا که که همانطور که آگاهان می دانند مسائل و مشکلات کشور بسیار بیشتر از این ها است.

رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص حضور در انتخابات و نتیجه آن به مدیران رسانه و دانشجویان گفت: من از ابتدا در درون جریان های سیاسی کشور حضور داشتم و کاربلد این کار هستم. بنابراین معتقدم در شرایط فعلی نه اصلاح طلبان و نه اصول گرایان معتدل برنامه مشخصی برای انتخابات نداشته و ندارند. زمانی که بنده مسئولیت داشتم یک سال و نیم مانده به انتخابات اجاق انتخابات را روشن می‌کردیم و شش ماه مانده به انتخابات کاندیداها را نیز اعلام می‌کردیم. من اعتقاد دارم هنوز چنین چیزی در جریان‌های سیاسی شکل نگرفته است، همه گروه‌ها برای مشورت سراغ من می‌آیند و من به آنها گفته‌ام سلانه سلانه می‌روید، این طور نمی‌شود. بنابراین این انتقاد به جریان های معتدل سیاسی کشور وارد است که هیچ برنامه مشخصی برای انتخابات ندارند. این در حالی است که من شنیده ام و از نشانه هایش هم مشخص است که برخی جریان های تندرو و افراطی که من آنها را قبول ندارم در برخی گروه های سیاسی با برنامه ریزی منسجم تری می خواهند در انتخابات مجلس آتی شرکت کنند.

وی همچنین در ادامه در انتقاد به عملکرد انتخاباتی اصلاح طلبان و اصول گرایان معتدل در آستانه انتخابات مجلس گفت: من به گروه های سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا گفته ام این طور که شما در خصوص انتخابات پیش می روید به نتیجه مطلوب نخواهید رسید. چون غافل هستید.

وی در خصوص راهبرد انتخاباتی جریان های سیاسی گفت: من معتقدم باید روی این حرف مقام معظم رهبری که دو سال پیش فرمودند رای مردم حق الناس است بیشتر توجه شود و این حق الناس باید حفظ شود. شما می‌توانید از این کدها بسیار خوب استفاده کنید و بستر سازی برای شرکت بیشتر مردم تلاش کنید. همچنین دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده و شورای نگهبان باید به گونه‌ای عمل کنند که همه نیروها در انتخابات حضور پیدا کنند. به هر حال باید همه گروه های سیاسی توجه داشته باشند که کسی نباید در عرصه انتخابات قهر کند.

وی همچنین در ادامه در خصوص حضور خود در عرصه سیاسی کشور گفت: من هیچ گاه از عرصه سیاسی کشور قهر نکرده ام و اصلا اهل قهر نیستم شما روش من را در برخورد با جریان های سیاسی در همان دوم خرداد 76 دیده اید؛ آن پیام تبریکی که گفتم آبی بود که بر آتش ریخته شد. روز بعد از انتخابات هم اعلام کردم که تا دیروز رقابت بود و از امروز رفاقت است. آقای خاتمی هم همواره از مجلس پنجم به خوبی یاد می‌کند. اما همچنان بنده در عرصه سیاسی هستم ولی متاسفانه مطلبی که توسط رسانه به درستی منعکس نشده بود این بحث است.

«من هیچ گاه نگفتم از عرصه سیاسی کشور خارج شده ام. لکن من از عرصه سیاست های اجرایی کشور با تحلیل خودم از همان مجلس پنجم کنار رفتم. من از سال 78 اعلام کردم که دیگر در انتخابات شرکت نمی کنم. با این تحلیل که من 20 سال است که در انتخابات و کار اجرایی حضور داشته ام اکنون باید فرصت برای حضور جوانان مهیا شود متاسفانه این بحث باید در کشور ما جا بیفتاد که افسوس اینگونه نشده است. در دنیا رجال سیاسی برای کار سیاسی عمری را تعریف می‌کنند، بعد از اینکه عمر کار سیاسی به پایان رسید آنها به اتاق‌های فکر می‌روند. در آمریکا هنوز از کارتر استفاده می‌شود و او در اتاق فکر حضور دارد ولی ما می‌خواهیم مدام بیاییم تا موتور بسوزانیم این غلط است، باید با فرصتی را فراهم می‌کنیم زمینه حضور جوانان به وجود آید. »

ناطق نوری ادامه داد: وقتی که 38 ساله بودم وزیر کشور شدم، قبل از آن هم در مجلس بودم، جوانان برای اینکه بتوانند مطرح شوند باید از مجلس شروع کنند، من هر چه خلاقیت و نوآوری بود به کار بردم، باید جوان‌ها بیایند و با تجربه امثال من امور را به پیش ببرند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مسائل منطقه خصوصا روابط ایران با عربستان افزود: من از سال‌ها پیش در خصوص رفتارهای خصمانه مسئولین سعودی هشدار داده بودم. زیرا اینها بسیار کینه‌ای هستند. همین امیرعبدالله که از دنیا رفت به آمریکا می‌گفت که این و آن را نکوبید سر مار ایران است،  ایران را بکوبید. این کشور از سال ها پیش به ورطه تندروی و کینه ورزی علیه جمهوری اسلامی ایران و بقیه کشورهای منطقه وارد شده است. البته در نهایت این افراطی گری خود عربستان را خواهد بلعید. اما این مسئله بدان معنا نیست که ما روابط خود با عربستان را باید برای همیشه قطع کنیم بلکه با حفظ این شعار مقام معظم رهبری یعنی حکمت، عزت و مصلحت می توانیم با دیگر کشورها ارتباط داشته باشیم. پیش بینی من این است که هم عربستان و هم ترکیه به زودی به سراغ ما خواهند آمد و از ما برای حل مشکلات شان کمک خواهند گرفت. از چند سال پیش به دوستان گفتم عربستان آتش زیر خاکستر است و در چند سال آینده بحرانی ترین کشور در منطقه خاورمیانه خواهد شد.

وی درخصوص آینده عربستان گفت: بدنه جوان و تحصیلکرده عربستان سعودی که تحصیلات خود را خارج از این کشور سپری کرده است دیگر حاضر نیست نظام سلطنتی و کهنه این کشور را تحمل کند. از سوی دیگر رشد افراطی گری مذهبی در جامعه عربستان؛ یک خطر جدی برای آینده این کشور است. در این میان پوست خربزه‌ای نیز زیر پای عربستان نیز به نام یمن گذاشته‌اند. این را بدانید هیچ کشوری با بمباران ملتی پیروز نمی‌شود.

ناطق نوری ادامه داد: یمن کشوری است که با وجود اقدامات عربستان چیزی را از دست نمی‌دهند اساسا ملت یمن جنگجو هستند، پیش از این حوثی‌ها در یمن اینقدر طرفدار نداشتند ولی با وجود اقدامات عربستان طرفدارانشان زیاد شده است، آنها هوشمندانه عمل می‌کنند و به داخل می‌پردازند، به نظر من در این جنگ خیلی‌ها کشته می‌شوند اما برنده نهایی یمن است، باز هم تاکید می‌کنم که عربستان برای حل مشکلاتش دیر یا زود سراغ ما خواهد آمد.

ناطق نوری در پاسخ به سوالی در  خصوص مسئله حصر و تصمیم گیری در خصوص رفع حصر به مدیران رسانه و دانشجویان گفت: تصمیم گیری در خصوص مسئله حصر و رفع آن تنها در حوزه اختیارات مقامات عالی نظام است و بر حسب منافع ملی و خط قرمزها تعیین می گردد. بنابراین نه آقای روحانی و نه هیچ کس دیگری توانایی ورود و تصمیم گیری در خصوص این موضوع را ندارند. رهبری بارها در خصوص مسائل داخلی خط قرمزهای خود را مشخص کرده است. بنابراین این مسائله با گفتن و توصیه حل نخواهد شد. بلکه اگر  مقامات عالی مصلحت بدانند و تشخیص بدهند مسئله حل خواهد شد.

ناطق نوری همچنین درباره موضع‌گیری مقام معظم رهبری نسبت به گروه‌های سیاسی، گفت: مقام معظم رهبری هیچ حساسیتی روی گروه‌های سیاسی ندارند. در دولت آقای روحانی وزیر از حزب مشارکت و یا مسئولی از حزب کارگزاران فعالیت می‌کنند که مورد تایید ایشان است، ایشان روی جناح‌ها بحثی ندارند اما در مساله فتنه که تعریف خودشان را دارند خط قرمز‌هایی را مطرح می‌کنند. خط قرمز هم یعنی چراغ قرمز پس نباید از آن عبور کرد.

این فعال سیاسی در خصوص حضور زنان در انتخابات گفت: معتقدم زنان باید در تمام عرصه حضور داشته باشند منتهی باید خودشان هم تلاش کنند من در مجلس پنجم در خصوص تصویب قانون حضور قاضی زن در دادسراها تلاش کردم  اما نکته مهمی که وجود دارد این است: که چند در صد از زنانی که امروز در مجلس حضور پیدا کرده اند در جهت احقاق زنان تلاش کرده‌اند؟ خانم‌ها خودشان قدر خودشان را نمی‌دانند، زنان هیچ تشکل رسمی ندارند. یک تشکل جامعه زینب در جریان اصولگرایی و یک مجمع زنان در جریان اصلاح طلبی وجود دارد که اینها فعال نیستند. متاسفانه زنان تشکل جدی راه نینداخته‌اند. خوب است بدانید خانم‌هایی که بعد از انقلاب به مجلس آمدند خیلی بیشتر بودند ولی در همین مجلس کنونی طرح و یا نظرات ضد بانوان از سوی زنان نماینده مطرح می‌شود، این را بدانید که ما در قانون اساسی هیچ محدودیتی برای خانم ها نداریم از این رو اگر زنان خود فعال شوند می‌توانند انتظارات را برآورده کنند.

در پایان این نشست، ناطق نوری از حضور مدیران سایت‌های خبری و دانشجویان ارشد و دکترای علوم سیاسی تشکر و قدردانی کرد.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها