برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۲۷۹۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۶
سخنگوی دولت گفت: خوشحال می‌شویم آقای احمدی‌نژاد مسئولیت اقدامات دولت قبل از جمله کارهای بابک زنجانی را قبول کند.
به‌ گزارش هشت صبح، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران از جلسه فوق‌العاده تیم اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور خبر داد و گفت: این جلسه با موضوع برنامه دستگاه‌ها برای چگونگی سرمایه‌گذاری در شرایط پس از تحریم برگزار شد.

وی همچنین به گزارش رسمی خزانه‌داری کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس این گزارش تا پایان 5 مرداد ماه امسال 2 هزار و 137 میلیارد تومان اعتبارات برای طرح‌های عمرانی پرداخت شده است که این رقم در سال 93، 538 میلیارد تومان بوده است که در سال جاری 4 برابر شده است.

سخنگوی دولت به برنامه‌های دولت برای مهار تورم اشاره کرد و افزود: این برنامه‌ها از 3 طریق اتخاذ سیاست‌های مناسب پولی، اتخاذ کنترل بر عوامل تولید و مدیریت انتظارات تورمی را پیگیری می‌کند.

نوبخت با بیان اینکه دولت مصر است قیمت عوامل تولید افزایش پیدا نکند و بخشنامه‌ای را ابتدای سال آقای جهانگیری نیز در همین راستا بود به موضوع افزایش 6 درصدی قیمت کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: هفته پیش از بنده سوال شد که وزیر صنعت اعلام کرده است از دولت مجوز 6 درصد افزایش قیمت کالاهای اساسی را گرفته است حقیقتا من خبر را در همان جلسه شنیدم و پس از آن با دبیر دولت صحبت کردم و جویا شدم که آیا چنین مصوبه‌ای در دولت بوده است؟ نهایتا به این رسیدیم که این موضوع مربوط به نامه نایب رئیس ستاد هدفمندی یارانه‌ها بوده است که به سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده اعلام کرده بود که قیمت کالاها نباید بیشتر از 6 درصد افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: سازمان حمایت از تولید، تنها مرجع نظارت بر قیمت‌هاست که با افزایش 6 درصدی موافقت نکرده بود. حتی پس از آن در مصاحبه‌ای با معاون وزیر صنعت که خبرگزاری تسنیم انجام داده بود و بسیاری دیگر از سایت‌ها آن را تکثیر داده بودند، خبر افزایش قیمت 6 درصدی سیمان را تکذیب کرده بود. خبرگزاری دانشجویان ایران و خبرگزاری مهر که خود نیز آتش بیار معرکه بودند افزایش قیمت کالاها تا 6 درصد را تکذیب کرده بودند بنابراین ما به هیچ وجه افزایش قیمتی نداشته و مصوبه‌ای در این زمینه نداشته‌ایم بلکه ستاد هدفمندی یارانه‌ها برای دسته‌بندی این بخشنامه را داده بود و سازمان حمایت از مصرف‌کننده نیز آن را تایید نکرده بود. دولت نیز چنین مصوبه‌ای نداشته است. قطعا هر اتفاقی در دولت بیفتد بنده اولین نفری خواهم بود که درباره‌ آن اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسئله مطرح شده در زمینه ارقام ذخایر ارزی و دارایی‌های بلوکه شده گفت: بنده در جلسه قبل مفصلا در این زمینه توضیح دادم و گفتم که از مجموعه‌ای که آزاد شده است حدود 23 میلیارد مربوط به بانک مرکزی و چیزی حدود 6 تا 7 میلیارد مربوط به دولت است این را هم گفتم که برخی از این ذخایر نیز قبلا به ریال تبدیل شده‌اند. پس بانک مرکزی با 23 میلیارد دلاری که آزاد می‌شود دو اقدام می‌تواند انجام دهد؛ یکی اینکه همچنان این رقم را در ذخایر خود داشته باشد یا اینکه آنها را تبدیل به ریال می‌کند که البته قبلا هم یک بار تبدیل به ریال شده است. بنابراین به این موضوع هم توجه کنیم که وقتی نقدینگی بر اثر پایه پولی افزایش می‌یابد که دلارهای بانک مرکزی آزاد نباشند و بانک مرکزی بدون فروش دلار و گرفتن پول از جامعه خودش پولی را تولید کند.

وی با بیان این مطلب که از مبالغ بلوکه شده یک ریال هم افزایش نقدینگی وجود نخواهد داشت از اقدام برخی رسانه‌ها در این زمینه انتقاد کرد و گفت: متاسفم از اقدامات عده‌ای از رسانه‌ها که در این زمینه به دنبال تشویش اذهان عمومی در شرایط پس از تحریم هستند و حتی از واژه بحران نقدینگی استفاده می‌کنند و در این زمینه دست به مصاحبه با رئیس اسبق بانک مرکزی هم می‌زنند در حالی که ما دستاوردهای بسیاری با ارزشی از این توافق داشته‌ایم و قطعا این دستاوردها تنها منحصر به آزادسازی پول‌های بلوکه شده نخواهد بود و این مبالغ بخش کوچکی از آن دستاوردهاست. بنده مجددا تاکید می‌کنم تنها مرجعی که ذخایر و منابع ما را تایید می‌کند بانک مرکزی است نه اوباما و فلان سناتور آمریکایی. حتی من سخنگو هم اگر در این زمینه مطلبی می‌گویم باید از بانک مرکزی استناد کنم.

نوبخت در خصوص نحوه تعامل جمهوری اسلامی ایران با برخی از کشورها و شرکت‌هایی که در دوران تحریم از آن تجربه خوبی کشور نداشته است گفت: در زمینه شرکت‌ها قطعا بهترین و مناسب‌ترین پیشنهاد انتخاب خواهند شد. ما هدفمان سرمایه‌گذاری است و قدرت انتخاب داریم و در این میدان هم انتخاب خواهیم کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: برخی دولت‌ها هم در شرایط تحریم رفتار مناسبی با ما نداشتند و حتی سخت‌گیری بیشتری کردند. تردید نداشته باشید که همانگونه که در مذاکرات منافع ملی را حفظ کردیم و در برابر این کشورها گامی عقب نگذاشتیم در زمینه همکاری و مشارکت اقتصادی نیز باز منافع خود را در نظر خواهیم گرفت. این دیدگاه درست نیست حالا که رفع تحریم شده‌ایم ما بیاییم ارتباطمان را با کشورها قطع کنیم و آنها را تحریم کنیم ما قدرت انتخاب داریم.

وی گفت: قطعا هیئت‌هایی که به کشورمان می‌آیند اهداف خود را دنبال می‌کنند و مناسب‌ترین حالت این است که اقتصاد و بازار ایران را برای کالاهای وارداتی خود می‌خواهند اما این خواسته آنهاست و خواسته ما نیست. خواسته ما این است که ما حداقل در نظر خواهیم گرفت که به چه ترتیب منابع و سرمایه‌گذاری لازم را برای توسعه کشورمان در این روابط در نظر بگیریم. از همکاری آنان در سرمایه‌گذاری و همچنین استفاده از تکنولوژی‌های مورد نیاز و صادرات کالاهای غیرنفتی استفاده خواهیم کرد.

نوبخت تاکید کرد: آنها دیگر نمی‌توانند از موضع انحصاری برخورد کنند و اینگونه نخواهد بود روندی را که تا دیروز بر اساس تحریم‌ها بر ما تحمیل می‌کردند به دلیل آن رفتارها امروز خودمان با آنها انجام دهیم.

نوبخت با بیان اینکه نباید از آمدن هیچ هیئتی به ایران ذوق‌زده شویم گفت: در همین جلسه اخیر آقای دکتر روحانی که با تیم اقتصادی داشتند تاکید کردند که هیچ وقت اقتصاد خود را به بازار وارداتی آنها تبدیل نخواهیم کرد.

وی گفت: از مردان اقتصادی دولت تقاضا داریم که در مذاکرات اقتصادی منافع ملی کشور را تامین کنند.

** ماجرای شکایت احمدی‌نژاد از جهانگیری

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص شکایت محمود احمدی‌نژاد از اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، گفت: پس از آنکه دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد عده‌ای انتظار داشتند ما اسناد و مدارکی که درباره تخلفات دولت قبل داریم اعلام کنیم اما ما اگر قرار بود این کار را انجام دهیم باید تمام وقت خود را به جای حل مشکلات اقتصادی صرف دعوا می‌کردیم و آنها هم مشاجره می‌کردند اما ما چنین تصمیمی نداشتیم. البته وظیفه قانونی خود را در خصوص انعکاس برخی اطلاعات و مدارک به قوه قضائیه منطبق قانون انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: البته خوشحال هم می‌شویم که رئیس جمهور دولت قبل مسئولیت برخی کارها از جمله اقدامات بابک زنجانی و ... را بپذیرند. قطعا اطلاعات آقای جهانگیری بر حسب جایگاه قانونی‌اش که رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هستند بسیار است و ما استقبال می‌کنیم که مسئولین دولت قبل که در ارتباط با قبول مسئولیت‌هایشان با برخی اقداماتشان پاسخگو باشند در حالی که هر موردی که از سوی دولت اعلام شد ما هیچ پاسخی از آنان دریافت نکردیم. هر چند بنای ما آن نبود که تمامی تخلفات گذشته را رسانه‌ای کنیم اما در مواردی که آنها بخواهند از خود دفاع کنند یا مسائلی را مطرح کنند ما استقبال می‌کنیم که در قوه قضائیه منعکس شود.

نوبخت در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش بودجه سال 94 نسبت به سال 93 آیا در سال 95 نیز شاهد این افزایش بودجه خواهیم بود، گفت: در سال 94 شرایطی حاکم بود که مجلس نیز قبول کرد افزایش‌ها امکان‌پذیر است. بنابراین ما نیاز به صرفه‌جویی را در ارتباط با هزینه‌ها بسیار مورد توجه قرار دادیم و در این زمینه ابلاغ‌هایی به دستگاه‌های مختلف داشتیم و امروز نیز در تنظیم موافقتنامه و تخصیص اعتبارات برخی هزینه‌های جاری را به رسمیت نخواهیم شناخت چرا که اعتقاد داریم باید به سمت اعتبارات عمرانی حرکت کنیم.

** سیلاب اخیر

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سیلاب هفته گذشته تهران و قصور برخی از مسئولان در این زمینه، گفت: از سوی وزارت کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کارگروهی تعیین شده و قرار است تمام این فرآیند غم‌انگیز را بررسی کنند تا اگر قصوری باشد مشخص شود و حتما با متخلفان برخورد خواهد شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تلاش عده‌ای در ایجاد تناظر مسئولین این دولت با دولت گذشته گفت: برخی تلاش می‌کنند با ایجاد تناظر به گذشته بگویند اگر بابک زنجانی در دولت گذشته بوده در این دولت هم فردی مانند بابک زنجانی است و اگر در آن دولت اتهامی برای برخی مقام‌های دولتی وجود داشته سعی می‌کنند در این دولت نیز برای مسئولان دولتی اتهاماتی را بتراشند اما این موضوع قطعا برای افکار عمومی روشن است و قوه قضائیه با قاطعیت با این مسئله برخورد خواهد کرد.

** سفر فابیوس به تهران

خبرنگاری از نوبخت نسبت به حضور هیئت فرانسوی در تهران با توجه به مواضع این دولت در مذاکرات هسته‌ای و مرتبط بودن آن با ورود خون‌های آلوده کثیف به کشور در گذشته اظهار داشت: ما در موضوع حمل و نقل هوایی می‌توانیم از طریق همکاری با فرانسه مشکلات‌مان را حل کنیم. فرانسه می‌تواند نیاز ما به هواپیماهای میراژ و ایرباس را تامین کند. رقیب او نیز بوئینگ است وقتی فرانسه را کنار بگذاریم و با آمریکا هم نتوانیم همکاری کنیم پس منافع ملی چه می‌شود؟  البته نگرانی برخی افراد قابل تحمل است اما می‌توانند نظرات خود را با نظر حاکمیت تطبیق دهند که وقتی حاکمیت تصمیم توسعه اقتصادی کشور را دارد آنها نیز باید در این مسیر هماهنگ باشند و به منافع مردم و ملی فکر کنند.

سخنگوی دولت درباره استیضاح برخی از وزرا در مجلس نیز خاطر نشان کرد: قطعا طرح این استیضاح‌ها تاثیری در روابط ما با مجلس ندارد رابطه دو قوه کاملا صمیمانه خواهد بود و ما در مورد منافع ملی با مجلس تعامل کافی را خواهیم داشت. البته توقعات ما از مجلس نیز سر جای خود خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره درخواست برخی از نمایندگان مجلس برای ارائه لایحه توافق هسته‌ای به مجلس توسط دولت اظهار داشت: این موضوع حرف جدیدی است که ما می‌شنویم که مطابق با مصوبات قبلی مجلس توافق باید در چارچوب بررسی‌ها و تصمیمات شورای عالی امنیت ملی مورد رسیدگی قرار گیرد که بر همین اساس شورا کار خود را آغاز کرده است و نسبت به انجام این ماموریت اقدام خواهد کرد. دبیر شورا نیز بر حسب وظیفه قانونی گزارش خود را ارائه خواهد داد.

نوبخت ادامه داد: بنده نمی‌دانم اینکه توافقی در مجلس به صورت لایحه مطرح می‌شود چه معنایی دارد در حالیکه معتقدیم مجلس باید گزارشات لازم را دریافت کند.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص برخی انتقادات مطرح شده نسبت به حذف برخی از یارانه‌بگیران تصریح کرد: جالب است بدانید تا قبل از اینکه این کار را انجام دهیم تعدادی از این سایت‌ها مکررا مصاحبه می‌کردند و می‌گفتند چرا دولت پردرآمدها را حذف نمی‌کند حال که امروز ما این کار را انجام داده‌ایم عده‌ای سوالات خود را به صورت برعکس مطرح می‌کنند. ما قول دادیم که در انجام چنین کارهایی احتمال اشتباه وجود دارد یعنی اگر یک درصد خطا را در یک میلیون نفر در نظر بگیریم آن جمعیت حدود 10 هزار نفر خواهد بود که طبیعی است وزارت کار هم اعلام کرده که ما به اعتراضات مردم رسیدگی خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم که از وی پرسید دولت قبل از توافق هسته‌ای به نظر می‌رسید جهت همراهی افکار عمومی مبلغ بلوکه شده را چیزی در حدود 150 هزار میلیارد دلار یا حتی 180 هزار میلیارد دلار عنوان می‌کرد اما اکنون و پس از توافق می‌گویند که این مبلغ چیزی در حدود 23 هزار میلیارد دلار است و آیا مبلغ بلوکه شده قبل از توافق با بعد از توافق تفاوت دارد گفت: خوب است خبرنگاران سوال خود را از افراد مطلع و مسئول بپرسند هر فردی مسئولیت و حوزه کاری مشخصی دارد و اطلاعاتش در همان حوزه است. پس در زمینه پول‌های بلوکه شده مرجع اصلی بانک مرکزی است.

نوبخت درباره اظهارات رئیس سازمان صدا و سیما مبنی بر بالا رفتن توقعات از رسانه ملی و همچنین در اختیار گذاشتن تمامی امکانات برای مذاکرات هسته‌ای گفت: قطعا دولت جز اجرای قانون که در آن آمده است رسانه ملی زیر نظر 3 قوه مسئولیت دارد انتظار دیگری از صدا و سیما ندارد. تنها انتظارمان این است که در جایگاه ملی نظر دهد و اینطور نباشد که نگاه یک‌ سلیقه خاص سیاسی را انتخاب کند.

سخنگوی دولت همچنین درباره دکل‌های گم شده نیز اظهار داشت: این مسئله را دستگاه‌های نظارتی پیگیری می‌کنند و وقتی بررسی‌ها نهایی شوند نتایج آن اعلام خواهد شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: