برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۲۷۳۳
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۷
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام: با توافق اخیر شرایط جدیدی برای کشور ایجاد شد و باید از آن در جهت منافع ملی استفاده کرد.
به گزارش هشت صبح از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار افزود: ایران در این توافق نه بر سر طرف های مذاکره کلاه گذاشت و نه گذاشت کسی کلاه بر سرش بگذارد، بلکه فرزندان کشور با مقاومت انقلابی و هنر دیپلماسی، حق ضایع شده مردم ایران در هیاهوی شعارهای سیاسی و غبارهای اتهامات واهی را تا این مرحله گرفته اند که امیدواریم ادامه راه را نیز با موفقیت طی کنند.

وی با اشاره به بگومگوهای دو حزب جمهوری خواهان و دمکرات های آمریکا و تعابیری که علیه نخست وزیر تندخو و عصبانی رژیم اشغالگر قدس بکار می برند، گفت: آنچه از لابلای این گفتار و رفتار سیاسی بیرون می آید و مردم جهان می فهمند، حقانیت و توانایی های ایران است که سال های سال با تمام توان تبلیغاتی خویش علیه آن حرف می زدند.

هاشمی رفسنجانی حضور چندین روزه وزیر امور خارجه آمریکا در محل مذاکرات، آن هم با پای شکسته را نشان از اهمیت ایران برای دنیا و به خصوص کشورهای 1+5 دانست و گفت: قدرت هایی که حق غیرقانونی وتو را در شورای امنیت دارند، آمده بودند که تمام قطعنامه های سابق خود علیه مردم ایران را وتو کنند که دیدید هفت قطعنامه را در یک جلسه نیم ساعته لغو کردند و این چیزی نیست جز حقانیت ایران که سرانجام سنگینی سایه اش را بر قدرت های غرب و شرق انداخت.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح شرایط عضویت در NPT آژانس بین المللی هسته ای، گفت: بارها گفتیم و باز هم می گوییم که نمی خواهیم به طرف بمب هسته ای برویم و این کار را در تضاد با فرهنگ انسانی و اسلامی می دانیم و قدرت های جهانی هم نباید شأن سیاسی و اعتبار توافق نامه خود را با گزارش های دروغ منافقین و دیگر کینه جویان مخدوش کنند.

وی با تأکید بر آگاهی و راهنمایی رهبری معظم انقلاب در تمام مراحل مذاکره، نسبت به عملکرد تخریب گرایانه بعضی از مدعیان ولایتمداری انتقاد کرد و گفت: این عین تغافل سیاسی و مصداق کامل تندروی است که عده ای با هر عنوان و مقامی سعی می کنند با شنای در مسیر مخالف سیاست های نظام و خواست اکثریت مطلق مردم، به شهرت برسند.

هاشمی رفسنجانی با تشریح شرایط کشور در سال های قبل و مشکلاتی که برای مردم، مخصوصاً اقشار نیازمند ایجاد شده بود، گفت: جای شگفتی است که بعضی ها وقتی می بینند که کشور و مردم به سوی گرفتن حق خود پیش می روند، حساسیت نشان می دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره ضمنی به سکوت همین جماعت در شرایط سختی که دولت قبل برای کشور ایجاد کرده بود، گفت: با تفکرات افراطی و شعارهایی که هیچ جایگاهی در آرمان های انقلاب و امام نداشت، منافع کشور را به باد می دادند و خوشحال بودند که مردم فقیرتر می شوند تا بتوان به آنها کمک کرد.

وی با توصیه همگان به رعایت وحدت دینی و ملی، گفت: ایران اسلامی با مکتب اهل بیت(ع) و منابع خدادادی، بهترین ظرفیت را برای الگو شدن در جهان دارد که سفارش خداوند در این آیه شریفه است که «وکذلک جعلناکم امّة وسطا لتکونوا شهداء علی النّاس و یکون الرّسول علیکم شهیدا»

هاشمی رفسنجانی، با یادآوری اهمیت جغرافیای کشور برای عبور هواپیماها، عبور خطوط انرژی و عبور سیم های مخابراتی و هم چنین امتیازات بنادر کشور در شمال و جنوب، گفت: هر یک از جزایر ایرانی گوهری گرانبها هستند و می توانند مکمل امتیازات کشور در دو هزار کیلومتر سواحل جنوب از اروندرود تا مرز پاکستان باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این نکته که «وقتی فروش حامل های انرژی و مبادلات خارجی ما آسان شود»، از مزیت های نسبی ایران در گاز و پتروشیمی نیز استفاده مناسب تری خواهد شد، گفت: با زیربناهایی که در دولت سازندگی ساخته و در دولت اصلاحات کامل شد، می توانیم در هزاران محصول زیر مجموعه پتروشیمی با دنیا رقابت کنیم.

وی با برشمردن امتیازات سواحل شمالی کشور به وضعیت سواحل کشورهای حاشیه دریای خزر اشاره کرد و گفت: تعبیر خود کشورهای این منطقه این است که بهشت دریای خزر سهم ایران شده است.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر کم آبی جغرافیای ایران در طول تاریخ به طرح های علمی مورد استفاده در دنیا، به خصوص در کشورهای جنوبی خلیج فارس اشاره کرد و گفت: اولاً دانشمندان جوان ایران توانایی بکارگیری تکنولوژی آب شیرین کن را دارند و ثانیاً شاهدیم که آب زلال و شیرین رودخانه های متعددی در شمال و جنوب کشور، به دریاهای شور می ریزند که اگر به طرح های علمی آن در سال های گذشته توجه می شد، امروز نگرانی کم آبی این قدر عمیق و فراگیر نبود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز امیدواری به برگشت دانشمندان ایرانی که هر کجای دنیا جز نوابغ هستند و هموار شدن راه همکاری آنها با مراکز علمی و دانشگاهی کشور، گفت: دوره جدیدی است، ظرفیت ایران بالاست و باید اقتدار کشور را ثابت کنیم.

وی با اشاره به سخنان اوباما در پاسخ به ابراز نگرانی های سران برخی از کشورهای عربی مبنی بر اینکه اگر ایران علی رغم بودجه 10 برابر بیشتر شما در تسلیحات نظامی، از شما قوی تر است، به خاطر حمایت های مردمی است و عیب و نقطه ضعف شما در داخل کشورهای شماست، تأکید کرد: ایران کشوری مقتدر است که حقانیت و قدرت آن در مذاکرات هسته ای ثابت شد.

هاشمی رفسنجانی مردمی بودن و تکیه بر آرای مردمی را ذات انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: تازه ترین مصداق انتخابات ریاست جمهوری سال 92 است که نسل جدید و جوان کشور طی چند روز یک موج انقلابی ایجاد کردند که سراسر کشور را فرا گرفت و وقتی با هوشیاری و آگاهی مردم در آمیخت، بهترین نتیجه به دست آمد که آمیزه ای از عقل و احساس بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که «مردم آگاه و خانواده ها به خاطر وجود دانش آموزان و دانشجویان هوشیارتر شده اند»، گفت: امتیاز ویژه این هوشیاری این است که به خاطر تخفیف های مراکز دانشگاهی غیر دولتی، مثل دانشگاه آزاد اسلامی و کمک های علمی نهادهای امدادی کشور، فرزندان خانواده های فقیر هم به خاطر تحصیل در مقاطع عالی آگاه شده اند و این یعنی آگاهی از درون.

وی نسل جدید را وارث انقلاب دانست و با ابراز خوشحالی از درخشش دختران ایرانی در المپیاد های علمی و کنکور، گفت: خدا را شاکریم که صاحبان آینده انقلاب و کشور، جوانان صاحب اندیشه و خرد هستند و تجربیات تلخ و شیرین 36 سال گذشته را هم به عنوان سرمایه سیاسی و اجتماعی دارند.

هاشمی رفسنجانی مردمی بودن را تفاوت اصلی انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب های دنیا دانست و گفت: براساس آرمان های امام و انقلاب، مردم می بایست در اقتصاد و فرهنگ سکان دار می بودند که البته زمینه های آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی فراهم شده بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که زیربناهای کشور ساخته و آماده شده بود، گفت: از لحاظ قانونی نیز چشم انداز 20 ساله، سیاست های کلی و به ویژه اصلاح اصل 44 را داشتیم که با حرکت کشور به سوی کسب رتبه اول علمی و اقتصادی در منطقه سرعت می بخشید.

وی با بیان مباحث مربوط به صدر و ذیل اصل 44 در جلسات قانون اساسی، گفت: علمای تدوین کننده قانون اساسی با هوشیاری به این نکته توجه داشتند و راه را برای اصلاح آن باز گذاشته بودند.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری مباحثی که در طول اصلاح اصل 44 در مجمع تشخیص مصلحت نظام و گاه از طرف متخصصان دانشگاهی در رسانه ها منتشر می شد، گفت: تقویت بخش خصوصی به گونه ای تدوین شده بود که رهبری از اجرای آن، انتظار انقلاب اقتصادی داشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح شاخص های سیاست های اصل 44 در ابعاد داخلی و خارجی، گفت: در سیاست خارجی، به جای تعامل جهانی که لازمه جهش بود، دچار سوء مدیریت ها شده بودیم که الحمدلله مردم اصلاح کردند.

وی، اخلاص را شرط اصلی موفقیت و مقبولیت خدمت به مردم دانست و گفت: ویژگی شما این است که انقلاب و نیازهای کشور را در میدان شناختید و در شرایط جدید هم یکی از ذخایر کشور هستید.

هاشمی رفسنجانی با تشریح اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی و مقایسه آن با انقلاب های دیگر و موانع فراوانی که طی 36 سال گذشته در مسیر حرکت انقلاب بود، گفت: البته در عصری که می بایست جهش می کردیم، نه تنها گرفتار ایستایی شدیم، بلکه در مواردی عقب گرد داشتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مهاجرت های تحصیلی جوانان و دانشجویان در دوره های مختلف، گفت: به عنوان یک مسئول، شهادت می دهم که اکثر قریب به اتفاق تحصیلکردگان خارج از کشور در برگشت به کشور، بسیار موثر بودند و هنوز هم تأثیر دارند.

وی، چهل سال سابقه تشکیلاتی عضویت دو هزار و پانصد دانشجوی عضو انجمن را سرمایه ای ارزشمند برای کشور خواند و گفت: تاریخ، گواه کاملی از اقدامات شما در فیلیپین است و الحمدلله پس از انقلاب کم کم برگشتید و هر جا که نظام نیاز داشت، حضور داشتید.

هاشمی رفسنجانی اطلاع مردم از اقدامات فارغ التحصیلان فیلیپین در کشور را ضروری خواند و گفت: باید برای اهداف و برنامه های خود ارگان داشته باشید تا نسل جوان کشور از سوابق شما آگاه شود.

در آغاز این دیدار، آقای مخملی زاده به نمایندگی از اعضای انجمن اسلامی فارغ التحصیلان فیلیپین، با ارائه گزارشی از برنامه ها و فعالیت ها، به بیان دیدگاه های خویش براساس آیات و روایات پرداخت و خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: به خاطر 6 دهه مجاهدت ها و همه مسئولیت هایی که پس از انقلاب داشتید و دارید، از شما ممنونیم که در فرازها و فرودها همراه مردم بغض می کردید و با آنان لبخند می زدید.

وی افزود: جمع حاضر و هزاران عضو انجمن های اسلامی دانشجویان و فارغ التحصیلان فیلیپین و غیر عضو، از حدود سال 1352 وارد دانشگاه های این کشور شدند و در سال 1354 شتاب بیشتری گرفت که اکثریت آنها بعد از فارغ التحصیلی به عنوان پزشک، مهندس، دندانپزشک و کارشناس رشته های علوم انسانی در اقصی نقاط کشور منشأ خدمات صادقانه بودند.

مخملی زاده با بر شمردن امتیازات انجمن اسلامی فارغ التحصیلان فیلیپین گفت: فارغ التحصیلان دیروز، پدران امروز صدها دانشجوی ایرانی نسل دومی هستند که اینک در اکثر رشته های پزشکی و دندانپزشکی از بزرگان آن کشور به حساب می آیند.

وی با قدردانی از تیم دیپلماسی کشور برای دفاع شجاعانه از حقوق ضایع شده مردم ایران در مذاکره با شش قدرت جهانی، گفت: قطعنامه های ظالمانه ی علیه ایران که به زعم برخی مسئولان گذشته کاغذپاره خوانده می شد، به همت و تلاش بلند فرزندان غیور و مدیران زبده این کشور و با حمایت های رهبری معظم انقلاب خنثی شد که باید قدردان عقلانیت و اعتدال در کشور باشیم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی