برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۲۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲
پرویز کرمی*
ضرورت هاي دوران پسا تحريمتوافق هسته اي ايران با پنج به علاوه يک به لحاظ سياسي ارزش فوق العاده اي دارد وسياست مداران از هر طايفه اي که باشند بر اهميت آن اذعان دارند. از نظر اقتصادي نيز اين توافق يک نقطه عطف است و براي جامعه بين المللي يک فرصت فوق العاده به حساب مي آيد. درتجربه هاي ديپلماتيک هم، مذاکرات هسته اي تجربه اي حيرت انگيز است و اينطوري که متخصصين گفته اند، سال هاي سال ميشود از اين تجربه درس گرفت. با اين همه توافق هسته اي آينه اي است که هر کسي در آن نقش خويش مي بيند.

 ظاهر امر توافق مذاکره بر منازعه است. در باطن اما آغاز دوره جديدي است که توسعه کشور را در مدار تازه اي قرار مي دهد. بخصوص لغو تحريم ها مي تواند اقتصاد کشور را جان تازهاي بخشد و رشد و رونق کسب وکار را باعث شود. به لحاظ رواني هم مي تواند روحيه ملت را در مواجهه با موانع و روادع جديد بالا ببرد و قدرت شان را افزايش دهد تا در احقاق حقوق خود پافشاری کنند و کوتاه نیایند. البته ذوق‌زده شدن زياد از حد وتحريک عواطف ميتواند ملت را از اهداف اصلي اش دور کند و اين فرصت استثنايي پيش آمده را از بين ببرد.

 آنچه رهبر فرزانه انقلاب نیز تاکيدکردند، ناظر بر همين مسئله است که با هوشياري و هوشمندي هرچه تمام تر کاري کنيم که خير و برکت اين اتفاق به کشور و ملت برسد. آزاد شدن بخش قابل توجهي از دارايي هايي که قبلاً به ناحق مسدود شده بودند و برداشته شدن تحريمها ومحدوديت ها، اگر غفلت کنیم ممکن است ضررهايي نيز با خودشان همراه داشته باشند و به اقتصاد و پیشرفت ما صدمه بزنند. به تجربه ديده ايم که بالا رفتن درآمدهاي نفتی کشور الزاماً به رشد و رونق اقتصادي نمي انجامد. از خاطرمان نرفته که افزايش قيمت نفت چه سرمايه هنگفتي را به کشور واريز کرد.اما متاسفانه از قبل آن، مصرف‌زدگي و تجمل گرايي، رونق مبالغه‌آمیز واردات، تعطيلي بنگاههاي صنعتي و توقف رشد اقتصادي نصيبمان شد. از اين حيث اگر حواسمان نباشد و هوشيار نباشيم اين بار نيز ممکن است آسیب ببینیم و مصرف زده تر شويم و در تله افزایش قیمت نفت بیفتیم يا به وابستگي علمي و صنعتي مبتلا شويم. تحريم ها ظالمانه بودند و با خودشان شدت هايي به همراه داشتند، اما در باطنشان خيري هم بود که براي مهندسان و مديران و دانشمندان و فناوران ايجاد انگيزه ميکرد تا مستقلاً و بدون دخالت و کمک قدرت هاي جهاني به رفع نيازهاي کشور همت بگمارند. 

البته غلط است اگر فکر کنيم که فقط در سايه تحريم ميتوانيم کارهاي نشدني را انجام دهيم و روي پاي خود بايستيم. اتفاقاً وقتي با دنيا تعامل و ارتباط داريم، بهتر ميتوانيم به تقويت بنيه‌هاي علمي و تکنولوژيک کشور کمک کنيم. واقعيت اين است که اگر از بعد توافق هسته اي و از قبل متنی که ديپلمات‌ها مصوب کرده اند نتوانيم به توسعه علمي و تکنولوژيک کشور و رونق کسب و کار سرعتي مضاعف ببخشيم، بايد خودمان را ملامت کنيم و بعدها افسوس بخوريم که چرا از اين موقعيت پيش آمده، حسن استفاده را نکرديم.

 اتفاق مهمي که الان افتاده اين است که همه اسباب و لوازم پيشرفت مهياست. دولت کمر همت بربسته تا موانع رشد و توسعه را از سر راه بردارد. ملت در تمام سطوح نياز به توسعه را حس کرده اند وحاضرند در اين راه هزینه دهند و حتی ازجان مايه بگذارند. 

قوانين بالا دستي و آيين‌نامه‌هاي اجرايي جملگي به گونه اي وضع شده اند تا جريان پيشرفت با مشکل حقوقي و قانوني مواجه نشود. خير خواهان و صلح دوستان جهان به حسن نيت و صلح دوستي جمهوري اسلامي ايران وقوف کامل پيدا کرده‌اند و حاضرند در اين راه دست کمک به سوي ما دراز کنند. عالمان و نخبگان و فرهيختگان ایرانی وقتش رسيده تا دين خويش را به کشور ادا و راه را براي فعاليت‌هاي دانش بنيان هموار کنند. اضافه کنم که در اين راه پشتوانه معنوي و قانوني حمايتهاي رهبر فرزانه انقلاب هم مي‌تواند همت و اراده همگاني را براي آباداني و سربلندي همه جانبه کشور مضاعف کند. ما مستظهر به رهنمودها و ارشادات راهگشايي هستيم که فعاليت هاي دانش بنيان را نه به عنوان یک انتخاب که به عنوان ضرورت پيش رويمان قرارداده. منظور اينکه ابر و باد و مه و خورشيد و فلک درکارند/ تا تو ناني به کف آري و به غفلت نخوري/ همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار/ شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبري...

اين توافق هسته اي يک تجربه خوب ديگر هم پيش رويمان گذاشت و آن اينکه اگر کار - هرکاري- به کاردان سپرده شود، اميد موفقيتش دوچندان می‌شود. براي رشد و توسعه علم و فناوري هم چاره همين است که کار را به کاردان بسپريم و اميدوار باشيم تا با شور و نشاط علمي، اتفاقاتي خوب و عالي بيفتد و ايران به جايگاهي دست‌يابد که سزاوار آن است. ايران سزاوار نام بلندي است که با مفاهيم عاليه اي مثل اسلام، شيعه اماميه پیوند عمیق دارد و بر عبارت دقیق و روشن «جمهوري اسلامي» منطبق است. بايد نام اين سرزمين را سزاوار نام بلند اين مفاهيم باز تعريف کنيم. انشاءالله.

 نکته دیگری که در این‌باره حائز اهمیت است این است که تجربه‌های اخیری که به توفیقات بین‌المللی منجر شده این باور غلط را که «ما از پس کارهای جمعی و گروهی برنمی‌آییم و ذاتاً فردی هستیم» از اذهان زدود و نشان داد که اگر انگیزه لازم در میان باشد و لوازم و ابزار کار فراهم آمده باشد اتفاقاً به شدت می‌توانیم تیمی و گروهی و جمعی کار کنیم. تجربه شیرین والیبال و موفقیت دیپلماسی و توفیقات دانشمندان در به ثمر رساندن طرح‌های کلان ملی در حوزه علم وفناوری موید این امر است که «جمع» خیر و برکات بسیار دارد و کار جمعی (تیمی) ما را سریع‌تر به مقصود و موفقیت می‌رساند که باور داریم «یدالله مع الجماعه».

* مشاور معاون علمي رئيس جمهور


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: