برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۱۷۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
ارزان ترین و گران ترین خانه‌های تهران در شمال و جنوب شهر قرار گرفته‌اند و فاصله قیمتی زیادی با یکدیگر دارند.
قیمت مسکن در تهران تابع شرایط مختلفی است به طوری که در یک منطقه، قیمت یک کوچه با کوچه دیگر و یا حتی دو خانه در کنار هم متفاوت است، چرا که امکانات هر خانه، شرایط هر کوچه و منطقه همگی در تعیین قیمت موثر است و می‌تواند قیمت‌ها را هر مترمربع هزارها و یا میلیون‌ها تومان تغییر دهد، بنابراین نمی‌توان الگوی مشخصی برای قیمت مسکن در شهر تهران تعیین کرد اما در مجموع جایگاه گران ترین و ارزان ترین خانه‌های پایتخت مشخص است و معمولا این خانه‌ها در دو قطب شمال و جنوب شهر قرار دارند.

خانه‌های گران تهران که عمدتا در محدوده‌های نیاوران، فرمانیه، زعفرانیه، قیطریه، فرشته و گلستان شهرک غرب هستند، علاوه بر اینکه در یکی از گران‌ترین مناطق ایران قرار گرفته‌اند، از نظر امکانات هم شرایط خاصی دارند که این ویژگی‌ها عامل گرانی این خانه‌ها است. همچنین خانه‌ها در این منطقه به چند دسته تقسیم می‌شوند، اول خانه‌های قدیمی که متراژ بالایی دارند و عمده آنها به شکل خانه باغ شکل گرفته‌اند. دسته دوم آپارتمان‌های لوکسی هستند که با تخریب خانه‌های قدیمی ساخته شده‌اند و دسته سوم را پنت هاوس‌ها تشکل می‌دهند که جزو گران ترین واحدهای یک برج به شمار می‌روند.

براین اساس، این آپارتمان‌ها و پنت هاوس‌ها با امکانات خاصی از جمله تراس‌های لوکس، سیستم هوشمند، لابی مجلل، پیست پاتیناژ، بولینگ، سالن بدنسازی و استخر، روف گاردن و دیگر امکانات ساخته می‌شوند، همچنین ویژگی دیگر این خانه‌های لوکس استفاده از لوازم خاص و گران قیمت است، بطوریکه اغلب پنت هاوس های تهران با شیرآلاتی از طلا ساخته شده است.

بنابراین خرید خانه در این منطقه از تهران با قیمت‌های گزافی انجام می‌شود و ممکن است چند متر خانه در این منطقه برابر با قیمت یک خانه در مناطق جنوبی شهر تهران باشد، بنابراین خرید این خانه ها هم مشتری خاص خود را دارد که توانایی مالی پرداخت نرخ های بالا را دارند. در این رابطه به تازگی یکی از مشاوران املاک از پیش فروش یک آپارتمان در خیابان فرشته با متری ۲۵ میلیون تومان خبر داده است که نشان از قیمت بالای آپارتمان در این مناطق دارد.

براساس این گزارش، ارزان ترین خانه‌های تهران هم در مناطق جنوبی شهر قرار گرفته‌اند که عمده آنها از نظر امکانات ویژگی خاصی ندارند، زیرا هرچه امکانات یک خانه بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر می‌رود، بنابراین ارزان سازی یکی از مهمترین ویژگی‌ها در مناطق جنوبی شهر تهران است که با توانایی مالی خانوارها ارتباط مستقیم دارد. از جمله مزایای این آپارتمان‌ها داشتن پارکینگ و انباری است که همین شرایط هم هزینه زیادی را به خریدار تحمیل می‌کند.

اغلب آپارتمان‌های نوساز در این مناطق متراژهای کوچک تری دارند، زیرا از تخریب خانه هایی ساخته شده‌اند که مساحت کمی داشته‌ و عمدتا هم جزو بافت فرسوده به شمار می‌رفتند، هرچند که در برخی مناطق خاص جنوب تهران هم می‌توان خانه‌های بزرگ و آپارتمان‌هایی با مساحت بالا پیدا کرد اما عمده بافت این مناطق رو به خانه‌های کوچک و قیمت های پایین دارد.

نرخ خانه‌های ارزان و گران در تهران

در حال حاضر ارزان ترین خانه‌های تهران را می‌توان در مناطق ۱۸ و ۱۹، نزدیک بهشت زهرا، یافت آباد، یاخچی آباد و مسعودیه پیدا کرد که البته مشتری زیادی هم در این مناطق پیدا می‌شود اما نکته قابل توجه این است که امروزه در تمامی مناطق تهران، شلوغی خیابان‌ها و کوچه‌ها به چشم می‌خورد، هرچند که زمانی شمال تهران یک منطقه ییلاقی خوش آب و هوا با جمعیت کم بود اما امروزه در این مناطق هم به دلیل ساخت و سازهای بی رویه جمعیت زیادی ساکن است و بسیار با گذشته خود فاصله دارد.

براساس این گزارش، پنت هاوسی ۷۸۰ متری با ۴۰۰ متر در خیابان فرشته باغ فردوس متری ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است و بهترین واحد در یک برج با مساحت ۱۴۰۰ متر و دوبلکس حدود ۲۳ میلیارد تومان قیمت دارد.

همچنین در زعفرانیه واحدی ۳۲۵ متری هرمترمربع ۱۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد و در سعادت آباد بلوار ۲۴ متری واحدی ۲۶۰ متری با ۴ خواب و دو پارکینگ متری ۱۴ میلیون تومان فروخته می‌شود. در منطقه فرشته هم واحدی ۲۶۴ متری با ۴ خواب، متری ۱۱ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

آپارتمانی ۲۷۵ متری با ۳ خواب و دو پارکینگ در فرشته متری ۱۵.۵ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است و آپارتمانی دیگر در خیابان فرشته با متراژ ۲۴۰ متر مربع متری ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و در قیطریه - حکمت آپارتمانی ۱۴۰ و ۱۱۰ متری سوپرلوکس متری ۱۲ میلیون تومان فروخته می‌شود.

براین اساس، نرخ آپارتمان‌های نوساز در ارزان ترین مناطق تهران هم تا حداکثر حدود ۱.۵ میلیون تومان است که البته باتوجه به شرایط کنونی رکود بازار، ممکن است با قیمت‌هایی کمتر از این هم عرضه شود بنابراین مشتریان این واحدها برای خرید یک واحد ۴۰ متری رقم بسیار کمتری می پردازند، هرچند که به دلیل قدرت خرید پایین این دسته از متقاضیان، پرداخت این رقم‌ها برای آنها سنگین است.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: