برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۱۷۱۲
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵
به گفته سخنگوی شرکت موتور اویل هلاس به محض فراهم شدن خرید دوباره خرید نفت خام ایران، ما بدون شک واردات نفت خام از ایران را آغاز می کنیم.
شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که بازگشت نفت خام ایران به بازارهای اروپا پس از لغو تحریمها، برای خریداران پیشین محموله های نفتی این کشور خبر خوش و مثبتی خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، پالایشگران اروپایی از اسپانیا گرفته تا یونان آماده از سرگیری خرید محموله های نفت خام ایران هستند، در حالی که مذاکرات تهران و کشورهای گروه ١+٥ برای حل مسئله هسته ای و لغو تحریمهای تهران همچنان ادامه دارد.

شرکت پالایشگر ساراس اعلام کرد که در صورت لغو تحریمها از ایران نفت خام می خرد، در حالی که شرکت پالایشگر اسپانیایی سپسا اس ای یو گفت: بدون شک این شرکت گزینه خرید نفت خام از ایران را پس از لغو تحریمها بررسی می کند.

شرکت پالایشگر یونانی هلینیک پترولیوم نیز اعلام کرد: بازگشت نفت خام ایران برای پالایشگران اروپایی مثبت خواهد بود.

لوکاس تریپلوپولوس، سخنگوی  شرکت موتور اویل هلاس در این باره گفت: به محض فراهم شدن خرید دوباره خرید نفت خام ایران، ما بدون شک واردات نفت خام از ایران را آغاز می کنیم.

وی افزود: شرکت موتور اویل هلاس همواره از خریداران محموله های نفت خام ایران بوده است.

داده های آژانس بین المللی انرژی (آی یی ای ) نشان می دهد که ایتالیا، اسپانیا و یونان تا پیش از اعمال تحریمها علیه تهران در سال ٢٠١٢، از خریداران سنتی نفت خام ایران در اروپا بودند.

بر اساس این گزارش، اسپانیا، ایتالیا و یونان در سال ٢٠١١ میلادی در مجموع روزانه ٤٥٦ هزار بشکه نفت خام از ایران خریدند که این مقدار ٧٨ درصد مجموع صادرات نفت خام این کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را به قاره سبز شامل می شد.

احسان الحق، یک تحلیلگر ارشد درموسسه کی بی سی پراسس تکنولوژی گفت: بازگشت نفت خام ایران به بازارهای جهانی برای پالایشگرانی که نبود محموله های نفتی ایران را  با نفت خام گران اورال روسیه جایگزین کرده اند، خبر خوش و مثبتی خواهد بود.

ورود نفت خام ایران به بازارهای اروپایی، رقابت میان انواع نفت خام سنگین ترش در منطقه را افزایش می دهد و در عین حال عاملی کاهنده برای قیمتهای جهانی نفت خام خواهد بود.

احسان الحق تصریح کرد: چنانچه تحریمهای ایران لغو شود و محموله های نفت خام این کشور وارد بازار اروپا شود، خریداران پیشین نفت خام ایران امکان دریافت نوع نفت خام متوسط ترش با قیمتهایی پایین تر از نفت خام اورال روسیه را خواهند داشت.

وی افزود: بازگشت نفت خام ایران به بازارهای اروپا، به بهبود اقتصاد فعالیتهای پالایشی در حوزه مدیترانه کمک می کند.

بر اساس یک نظرسنجی از معامله گران و کارگزاران که واحد قیمت گذاری موسسه پلاتس را رصد می کنند، نفت خام اورال روسیه ماه گذشته میلادی با بالاترین حق محبوبیت نسبت به قیمت پایانی نفت خام برنت در بیش از یک سال و نیم گذشته فروخته شد.

سخنگوی شرکت رپسول از اظهار نظر درباره ظرفیت استفاده از نفت خام ایران در پالایشگاههای اسپانیا  و شرکتهای اسپانیایی خریدار محموله های نفتی این شرکت چنانچه شرایط پس از لغو تحریمها فراهم شود، اظهار نظری نکرد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: