برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۱۳۲۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۳
منابع محلی در ادلب اعلام کردند که ساعتی پیش افراد مسلح ناشناس یکی از سرکردگان گروه تکفیری «جبهه النصره» را در این شهر ترور کردند.
منابع محلی در شهر ادلب، مرکز استانی به این نام در شمال غربی سوریه اعلام کردند: ساعتی پیش افراد مسلح ناشناس «محمد یوسف عاصی»، یکی از سرکردگان گروه تکفیری «جبهه النصره» را در این شهر ترور کردند.

این منابع افزودند: پس از اعلام خبر ترور این سرکرده جبهه النصره صدای شلیک‌های بسیاری از داخل شهر به گوش رسیده است، اما دلیل آن هنوز اعلام نشده است.

جبهه النصره درحالی در معرض ترور یکی از سرکردگانش در شهر ادلب قرار می‌گیرد که این روزها شرایط بسیار سختی را در مناطق تحت تصرفش در استان ادلب سپری می‌کند.

سه روز پیش عملیات انتحاری که در یکی از مساجد شهر اریحا علیه عناصر این گروه که اغلب سرکردگان و فرماندهان نظامی النصره بودند، را در برمی‌گرفت، کشته شدن 60 سرکرده و عنصر مسلح این گروه را درپی داشت.

ده روز پیش نیز شهرهای «ادلب»، «سلقین» و «بنش» و شهرک «کفرومه»، در ریف ادلب شاهد برگزاری تظاهرات مردمی علیه جبهه النصره بود. ساکنان این مناطق به احتکار سوخت و مواد غذایی توسط گروه جبهه النصره اعتراض داشتند.

از سوی دیگر، عدم پرداخت حقوق کارمندان توسط دولت سوریه موجب کمبود و نقص نقدینگی در مناطق مختلف استان ادلب شده است و آنچه این بحران را تشدید کرده، ناتوانی النصره در ارائه جایگزین مناسب برای لیره سوریه است که بحران مالی بزرگی را در استان ایجاد کرده و اعتراض‌هایی را در صفوف عناصر النصره به دنبال داشته است.

هرج و مرج، فقر شدید، تجاوز، اعدام، بازداشت خودسرانه، سرقت و غارت و چپاول هزاران خانه صبغه غالب بر شهر ادلب از زمان تصرف بدست جبهه النصره اواخر مارس گذشته است.

این شرایط حتی عناصر النصره را نیز درپی داشته و زبان آنها را به اعتراض و افشای حقیقت جاری در این شهر گشوده است. ساکنان این شهر از نبود ساده‌ترین و اساسی‌ترین مایحتاج معیشتی در ادلب سخن می‌گویند. این موضوع موجب شده تا عناصر النصره تحت عنوان غنیمت‌ جنگ خانه‌های مردم را تاراج کنند.

کمبود سوخت بزرگ‌ترین معضلی است که ادلب هم اکنون با آن مواجه است و موجب شده نه تنها قیمت آن افزایش یابد، بلکه بر قیمت نان نیز تاثیر بگذارد، علاوه بر اینکه بسیاری از نانوایی‌های شهر به دلیل نداشتن سوخت تعطیل شده‌اند.

خانه‌های شخصیت‌های مهم و متمول شهر هم اکنون توسط سرکردگان سعودی و چچنی النصره تصرف شده و شمار زیادی از عناصر مسلح شهر که در تصرف آن به النصره کمک کرده بودند، به دلیل اعتراض به غارت خانه‌های خانواده‌ها و بستگانشان بازداشت شده‌اند.

هم اکنون روزی نیست که اعدامی در شهر صورت نگیرد و زندان مرکزی ادلب مملو از اهالی شهر است که در میان آنها زنان هم مشاهده می‌شوند. با فرا رسیدن شب ادلب به شهر ارواح تبدیل می‌شود و این سکوت وحشت‌آور را تنها صدای تیراندازی‌هایی که هر از چندگاهی صورت می‌گیرد، می‌شکند.

در همان هفته اول تصرف شهر ادلب دستگاه‌ها و ماشین آلات تمام کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی ادلب توسط النصره از طریق گذرگاه مرزی باب الهوی به ترکیه منتقل شد.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: