برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۱۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۸
حسین موسویان عضو تیم پیشین هسته ای ایران در برنامه چارلی رز، پاسخگوی پرسش هایی درباره مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 بودند.
به گزارش هشت صبح، در این برنامه به جز موسویان، «برد استفن» (Bret Stephens) خبرنگار روزنامه «وال استریت ژورنال» (متعلق به لابی صهیونیست ها)، «مارگارت برنان» (Margaret Brennan) از شبکه «سی.بی.اس» و «لیز دوست» (Lyse Doucet) از شبکه «بی.بی.سی ورلد» نیز حضور داشتند.

موسویان در آغاز برنامه در پاسخ به این پرسش چارلی رُز که «در شرایط فعلی مذاکرات در کجا هستیم و آیا توافق انجام می شود؟» گفت: دوطرف در مورد همه موارد در قالب معاهده ان.پی.تی توافق دارند؛ یعنی اینکه ایران از نظر شفافیت در برنامه هسته ای در سقف حداکثری چارچوب مقررات بین الملل عمل خواهد کرد زیرا از نظر مقررات بین الملل چیزی بالاتر از پروتکل الحاقی نداریم.

به گزارش ایرنا، وی افزود: ایران همه موارد اعتمادساز در مورد عدم ساخت بمب هسته ای از طریق غنی سازی را پذیرفته است؛ بنابراین ایران با پذیرش این تعهدات حداکثر حسن نیت خود را به خرج داده تا جامعه جهانی اطمینان داشته باشد که ایران به دنبال ساخت بمب نیست.

موسویان گفت: اما مشکل باقیمانده در مورد زیاده خواهی هایی است که بسیار بسیار فراتر از ان.پی.تی است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «پس به نظر شما مشکل اساسی در مذاکرات فعلی کجاست ؟» به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «اجرای تعهدات دو طرف باید متناظر و متناسب باشد» اشاره کرد و گفت: بی اعتمادی غرب بسیار فراتر از موضوع هسته ای است؛ وقتی که ما در مورد سلاح های کشتار جمعی صحبت می کنیم باید یادمان باشد که ایران بزرگترین قربانی سلاح های کشتار جمعی بعد از جنگ جهانی دوم است.

عضو تیم پیشین هسته ای کشورمان گفت: «صدام» از سلاح شیمیایی استفاده کرد و 100 هزار ایرانی را شهید و زخمی کرد و آمریکا نیز با صدور مواد و تکنولوژی ساخت و استفاده سلاح شیمیایی به عراق، از بمباران شیمیایی صدام حمایت کرد.

موسویان افزود: اگر کشوری عضو پروتکل الحاقی باشد باید از ابتدا عملیات سایت غنی سازی را اطلاع دهد و در غیراین صورت به عنوان عضو پادمان باید تنها 180 روز قبل از گازدهی به سانتریفیوژها، آژانس را مطلع کند؛ یعنی لازم نیست در زمان ساخت تاسیسات اطلاعی به آژانس بدهد.

او ادامه داد: ایران در زمان ساخت تاسیسات اصفهان و نطنز و فردو عضو پروتکل الحاقی نبوده و لذا هیچ تعهد قانونی به آژانس نداشته و تخلفی هم نکرده است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «در حالی که ایران و قدرت های بزرگ پیشرفت زیادی داشته اند اما موضوع تحریم، بازرسی و تحقیقات و توسعه باقیمانده است، حال آیا به نظر شما آنها می توانند کار را تمام کنند؟» گفت: معتقدم که تمام مشکلات ایران و آمریکا را با یک توافق هسته ای نمی توانیم حل کنیم.

وی افزود: در مورد هسته ای باید واقع بین باشیم؛ در مورد هسته ای ایران و قدرت های جهانی توافق کرده اند که ملاک معاهده ان.پی.تی خواهد بود، پس در این مورد همه چیز توافق شده و اختلافی نیست اما اختلافات جاری در مورد اقدامات فراتر از معاهده بین المللی ان پی تی است.

عضو تیم پیشین هسته ای کشورمان تاکید کرد: در مورد عدم اشاعه سلاح هسته ای هم باید صادق باشیم؛ در منطقه فقط رژیم اسرائیل است که هم معاهده ان پی تی را نمی پذیرد و هم صدها بمب هسته ای دارد و آمریکا نیز از او حمایت می کند.

موسویان گفت: هند و پاکستان نیز معاهده ان پی تی را رد کرده و صدها بمب ساخته اند و آمریکا با آنها رابطه استراتژیک برقرار کرده است؛ متقابلا آمریکا همه فشارها و تحریم ها را علیه ایران متمرکز کرده که حتی یک بمب هسته ای هم ندارد. واقعا استاندارد دوگانه در سیاست آمریکا روشن است.

وی با تاکید بر اینکه موفقیت در این مذاکرات می تواند تغییرات بزرگی در منطقه بوجود آورد، افزود: ایران و آمریکا منافع مشترک بزرگی در منطقه دارند. دو کشو در 10 سال گذشته مشترکا از دولت های عراق و افغانستان حمایت کرده اند.

وی افزود: در موضوع مبارزه با تروریسم های داعش نیز این دو کشور نقش اصلی را ایفاء می کنند. آمریکا رهبری عملیات هوایی و ایران نیز مدیریت عملیات زمینی را بعهده دارد.

عضو تیم پیشین هسته ای کشورمان ادامه داد: اینها واقعیت است؛ تنها راه پیش رو دیپلماسی است. نخست باید مساله هسته ای را در قالب معاهده ان پی تی حل کرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «درحالی که مقامات ایران گفته اند که بمب نمی خواهند پس به نظر شما چرا این مساله حل نمی شود؟» گفت: ایران برای اثبات این ادعا همه کار کرده، همه تعهدات در قالب ان پی تی را پذیرفته است و همه اقدامات اعتمادساز در مورد عدم انحراف به سمت ساخت بمب را نیز پذیرفته است.

وی افزود: اما بگذارید یک حقیقت تاریخی را بگویم که حاکی از صداقت ایران در مخالفت با سلاح های کشتار جمعی است.

او ادامه داد: در دوران تجاوز صدام به ایران، هنگامی که او با حمایت آمریکا از سلاح شیمیایی استفاده کرد و ده ها هزار ایرانی را کشته و زخمی کرد، ارتش ایران از امام خمینی (ره) اجازه خواست تا اقدام متقابل کرده و سلاح شیمیایی ساخته و علیه عراق به کار برد اما رهبر فقید ایران اجازه نداد و فرمود که از نظر اسلام استفاده از سلاح های کشتار جمعی حرام است.

موسویان گفت: حال چه ضمانتی بهتر از اینکه ایران حتی زمانی که مورد حمله سلاح های شیمیایی قرار گرفت هم دست به اقدام متقابل نزد آن هم بخاطر اعتقادات دینی و این بهترین نشانه در مورد صداقت و حسن نیت ایران در مخالفت با سلاح های کشتارجمعی و هسته ای است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «پس اگر این طور است چرا این همه مخفی کاری در برنامه هسته ای ایران وجود دارد؟» گفت: من توضیح دادم که ایران در آن مقطع عضو پروتکل نبود و لذا تا 180 روز قبل از گازدهی، موظف به اطلاع دادن به آژانس نبود در عین حال قدرت های جهانی اجماع دارند که برنامه هسته ای امروز ایران صلح آمیز است.

وی افزود: ایران همه تعهدات حداکثری در قالب ان پی تی را پذیرفته و قدرت های بزرگ نیز در مورد برنامه آینده هسته ای ایران مطمئن هستند.

موسویان در واکنش به اظهارات «برد استفن» خبرنگار روزنامه «وال استریت ژورنال» متعلق به لابی صهیونیستها که مسایل هسته ای را به موضوعات دیگر مرتبط می کرد، گفت: وقتی شما می گویید که برای حل موضوع هسته ای، مسایل بی ربط را وارد مذاکره کنیم؛ پس تصور کنید چه می شود که اگر وزیر خارجه ایران بیاید پشت میز مذاکره هسته ای و به جان کری بگوید که آقای کری! شما آمریکایی ها حکومت دموکراتیک «مصدق» در ایران را ساقط کردید. شما آمریکاییها یک دیکتاتور نصب کردید؛ شما آمریکاییها 25 سال از حکومت فاسد و دیکتاتور شاه حمایت کردید؛ شما آمریکاییها در منطقه همیشه از حکومت های فاسد و دیکتاتور منطقه حمایت کرده اید.

عضو تیم پیشین هسته ای کشورمان افزود: هیچیک از متحدان منطقه ای شما مانند عربستان به اصول حقوق بشر و دموکراسی که شما از آن دم می زنید پایبند نیستند و شما از آنها حمایت می کنید، شما آمریکاییها دانشمندان هسته ای ما را ترور کرده اید... .

او ادامه داد: اگر ایرانی ها بخواهند توافق هسته ای را به این واقعیت ها ربط دهند چه خواهد شد؟ ما هیچگاه به توافق نخواهیم رسید.

موسویان گفت: باید واقع بین بود. ما مذاکرات را از یک نقطه اختلافی شروع کرده ایم که هسته ای است. برای حل هسته ای هم معاهده بین المللی ان.پی.تی ملاک است و ایران نیز همه تعهدات حداکثری در قالب ان پی تی را پذیرفته است، لذا باید کار را تمام کنیم.

در ادامه این برنامه «مارگارت برنان» (Margaret Brennan) از شبکه «سی بی اس» یکی دیگر از شرکت کنندگان در این گفت وگو با بیان اینکه اکنون قدرت های جهانی پشت میز مذاکره هستند، افزود: معتقدم جان کری مصمم است این توافق را نهایی کند. او می تواند جایزه نوبل را با این توافق برنده شود.

در ادامه «لیز دوست» (Lyse Doucet) از شبکه «بی.بی.سی ورلد» که یکی دیگر از شرکت کنندگان در این برنامه در پاسخ به این پرسش چارلی رز مبنی براینکه «در شرایط فعلی مذاکرات در کجا هستیم و به نظر شما آیا توافق انجام می شود؟» گفت:هر دو طرف دنبال یک توافق خوبند و عجله ندارند.

وی افزود: اما مشکل در جزییات است چرا که طرفین می خواهند که توافق بعدا قابل تفسیر نباشد.

او ادامه داد: باید در نظر داشت که اصل مذاکرات بین ایران و آمریکاست و آنها هیچگاه این مقدار به توافق نهایی نزدیک نبوده اند. صالحی نیز با وجود دو عمل جراحی به وین آمده و همه مصمم هستند کار توافق را قطعی و تمام کنند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «ایران و قدرت های بزرگ پیشرفت زیادی داشته اند، به نظر شما آنها می توانند کار را تمام کنند؟» گفت: پیشرفتها فوق العاده بوده است، از وقتی روحانی برسر کار آمده پیشرفت های فوق العاده ای در مذاکرات پیش آمده است و رکورد مذاکرات جهانی در مذاکرات هسته ای با ایران زده شده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه «مقامات ایران گفته اند که بمب نمی خواهند پس چرا این همه مخفی کاری در برنامه هسته ای ایران وجود دارد؟» گفت: آژانس می خواهد با دانشمندان هسته ای ایران مصاحبه کند و ایران هم می گوید که ما قبلا اجازه مصاحبه دادیم اما بعد دو تن از دانشمندان ترور شدند لذا اطمینانی به آژانس ندارد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: