برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۱۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۶
رئیس شبکه بهداشت شهرستان بهشهر درباره دلایل بروز تب کریمه کنگو و راه‌های پیشگیری از آن توضیحاتی داد.
محمدتقی صالح طبری در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی بهشهر درباره بیماری تب کریمه کنگو در مازندران گفت: پیشنهاد می‌کنیم در بحث کنترل گوشت‌هایی که در سطح شهرستان توزیع می‌شود قصابی‌ها همکاری بیشتری داشته باشند و اگر نمونه مشکوکی مشاهده شد به اداره دامپزشکی اطلاع دهند.

وی با اشاره به این‌که تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شدت و وخامت بالایی دارد، اظهار کرد: مرگ و میر بالای دام‌ها و در نتیجه ضرر و زیان اقتصادی بالایی از عوارض این بیماری است که هیچ واکسنی ندارد و هیچ درمان مشخصی برای آن یافت نشده و از راه‌های انتقال این بیماری گزش کنه به دام مبتلا و سپس انتقال بیماری به انسان است.

صالح طبری تاکید کرد: موارد قطعی از تب کریمه کنگو از سال 89 تا 92 در مازندران شناسایی نشد ولی متاسفانه امسال 2 مورد قطعی شد که یک مورد منجر به مرگ شد.

وی خاطرنشان کرد: کریمه کنگو بیشتر در میان قصاب‌ها، افرادی که به کشتارگاه‌ها رفت و آمد دارند، در ذبح و پوست کردن و پاک کردن شکمبه دام نقش دارند یافت شده است و حتی در مواردی دیده شده که از بیمار مبتلا در بیمارستان به پزشک معالج سرایت کرده است.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان بهشهر با بیان این‌که " کنه " ناقل بیماری کریمه کنگو باید از بین برود؛ از مرکز دامپزشکی شهرستان توجه مجدانه در جهت حذف کنه به وسیله سم‌پاشی در محیط‌های روستایی و دامپروری‌ها را خواستار شد.

وی به همه افرادی که با قصابی‌ها و دامپروری‌ها در ارتباط هستند، هشدار داد، باید همه این افراد محل‌های گزش کنه را با پوشیدن دستکش، جوراب و بستن دکمه‌های سرآستین بپوشانند و دائما پوست و لباس‌شان را بررسی کرده و از له کردن کنه روی پوست خودداری کنند.

صالح طبری تاکید کرد: از مصرف گوشت گرم و تازه ذبح شده اکیدا خودداری کنید، زیرا اگر لاشه دام به مدت 24 ساعت و در دمای 4 درجه یخچال نگه‌داری شود این ویروس از بین می‌رود.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان بهشهر درباره بیماری آنفلوانزای مرغی نیز گفت: از 16 کانون شناسایی شده آنفولانزای مرغی در مازندران آمل 6 کانون، نوشهر 2 نقطه، سوادکوه یک مورد، بابلسر 3 کانون و بابل 5 مورد و هیچ موردی در منطقه شرق مازندران ( بهشهر، نکا و گلوگاه ) تا به حال شناسایی نشده است.

وی اظهار داشت: با بررسی‌های صورت گرفته جویبار از جمله مناطقی است که احتمال ابتلا به آنفولانزای مرغی در آنجا وجود دارد و همین‌طور با وجود تالاب میانکاله بهشهر و با مهاجرت پرندگان به این منطقه احتمال دارد که این وضعیت در آینده برای این منطقه نیز رخ دهد.

صالح طبری تصریح کرد: با توجه به این‌که 67 درصد مرغ کشور در مازندران تولید می‌شود طبیعی است که اگر آنفولانزای مرغی به سمت مرغداری‌های صنعتی گسترش پیدا کند این بحران به وجود آمده گریبان‌گیر کل کشور خواهد شد.

این مسئول گفت: تا بحال توسط اداره کل دامپزشکی استان مازندران این بحران به درستی مدیریت شده و خوشبختانه در هیچ یک از مرغداری‌های صنعتی تلفات مرغ گزارش نشده است.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: