برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۰۷۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۴
ونزوئلا از ایران 500 میلیون دلار وام خواهد گرفت.
خبرگزاری آلمان گزارش داد؛ نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا گفت که ایران برای کشورش خط اعتباری (وام) به ارزش نیم میلیارد دلار ارائه می کند.

ونزوئلا به دلیل کاهش شدید قیمت نفت با مشکل اقتصادی شدیدی روبه رو است و تورم در این کشور به بیش از 60 درصد افزایش یافته است.

مادورو این سخنان را پس از دیدار با هیات ایرانی در کارآکاس مطرح کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا ادامه داد: دوستانی داریم که به ما کمک می کنند.

کاهش قیمت نفت باعث شده ونزوئلا با کاهش شدید ارز خارجی برای واردات کالاهای اساسی روبه رو شود. این روند باعث کمبود و گرانی شدید کالاهای اساسی از جمله موادغذایی شده است.

خبرگزاری ایرنا هم به نقل از رویترز نوشت: توافق یادشده شامل خط تسهیلات اعتباری به ارزش 500 میلیون دلار با ایران برای تامین هزینه سرمایه گذاری های مشترک و بهبود تامین کالاهای مورد نیاز مردم ونزوئلاست.

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران که سخنانش را یک مترجم ترجمه می کرد در گفت وگویی با تلویزیون ونزوئلا گفت که توافق در مرحله اولیه است و باید برای بررسی به وزارت دارایی ایران ارسال شود.

مادورو بعد از امضای این توافق اعلام کرد برای شرکت در نشست مجمع صادرکنندگان گاز 23 نوامبر (2 آذر) به تهران سفر می کند.

ایران و ونزوئلا دو صادرکننده بزرگ نفت خام در جهان هستند. هر دو کشور به دلیل کاهش زیاد قیمت نفت با مشکل کاهش درآمد ارزی روبه رو شده اند.

از زمان انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در بهار 1392 تاکنون، روابط تهران با ونزوئلا به سردی گرایید. قبل از این و در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، دو کشور روابط بسیار نزدیک و گرمی داشتند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: