برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۰۴۹۷
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۷
در جلسه علنی مجلس بر انجام استیضاح شش نماینده به بیان نظرات انتقادی‌ از وزیر پرداختند.
به گزارش هشت صبح، جبار کوچکی نژاد، نادر قاضی‌ پور، فیاضی،‌ شیری، علیمردانی و قائدرحمت در استیضاح صحبت می‌کنند. استیضاح کنندگان دو ساعت زمان برای طرح مطالبشان دارند

اولین استیضاح کننده وزیر آموزش و پرورش گفت: در ابتدای وزارت فانی 18 بازنشسته و امروز 95 بازنشسته از تشکل‌های غیرقانونی در آموزش و پرورش ستاد انتخابات تشکیل داده‌اند.

هیچ گونه شائبه سیاسی یا فراکسیونی در استیضاح فانی نیست

به گزارش ایسنا، جبار کوچکی نژاد در جلسه استیضاح علی فانی وزیر آموزش و پرورش، گفت: استیضاح در جهت حفظ منافع یک میلیون فرهنگی و حدود 13 میلیون دانش آموزش انجام می‌گیرد و هیچ گونه شائبه سیاسی یا فراکسیونی در میان نیست.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس منزلت اجتماعی، مسائل پرورشی، حقوقی، رفاهی و آموزشی آموزش و پرورش را از محورهای استیضاح برشمرد و افزود: دستگاه آموزش و پرورش برخلاف وزارت علوم که در استان‌ها به صورت هیأت امنایی اداره می‌شود فاقد چنین امکانی در استانها است به همین دلیل وزیر آموزش و پرورش اگر ضعیف باشد بودجه 24 هزار و 800 میلیارد تومانی این وزارتخانه به درستی هزینه نمی‌شود و این وزارتخانه بزرگ دچار مشکل می‌شود.

به گفته نماینده مردم رشت، بیشتر مشکلات آموزش و پرورش معطوف به سنگینی کار، حقوق پایین و کاهش راندمان آموزشی است.

وی ادامه داد: حقوق فرهنگیان در سال جاری بیشتر از 14 درصد افزایش نیافته است و این در حالی است که از صندوق بازنشستگی فرهنگیان مدیران حداقل 10 میلیون تومان حقوق می‌گیرند و بیش از 400 میلیون تومان بین خودشان تقسیم می‌کنند. بودجه 3000 میلیارد تومانی این صندوق در دست مدیرانش تبدیل به ماشین‌های لوکس و هدایای نفیس جهت در اختیار گرفتن مدیرانش می‌شود. فسادی که در گذشته هم در این صندوق وجود داشت.

کوچکی نژاد خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: مگر شما در جلسه رأی اعتمادتان قول تحول در آموزش و پرورش را ندادید؟ آیا به سند تحول آموزش و پرورش دست زده‌اید؟ 250 میلیارد تومان برای اجرای این سند گذاشته شد و مدارسی برای پایلوت انتخاب شدند اما حتی یک ریال از آن هزینه نشد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: قول دور نگه داشتن آموزش و پرورش از سیاسی بازی و گروه گرایی را دادید ولی تعداد زیادی از متحصنان سال‌های گذشته را در مسند کار منصوب کرده‌اید. امروز نمایندگان تشکل‌های غیرقانونی در ستاد ‌آموزش و پروش مشغول کارهای انتخاباتی هستند.

وی اجرا نشدن طرح رتبه بندی فرهنگیان را مورد انتقاد قرار داد و افزود: نباید با الفاظ بازی کنیم. نظام رتبه بندی فرهنگیان که یک فرآیند ارتقا شغلی است را محدود به توزیع پول آن هم در ابتدای سال تحصیلی آینده کرده‌اید. قول استخدام یک فرزند خانواده آموزش و پرورش را داده بودید ولی چرا آن را انجام ندادید؟

وی در پایان ابراز تأسف کرد: 60 هزار دانش آموز جامانده از تحصیل و 9 میلیون بیسواد در کشور وجود دارد و وزیر کاری برای آنان انجام نداده است.

دانش‌آموزان در روستاها روی حلبی و نیمکت‌های شکسته می‌نشینند

نماینده مردم ارومیه در انتقاد از عملکرد علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان در روستاها روی حلبی و نیمکت‌های شکسته می‌نشینند.

نادر قاضی‌پور که به عنوان موافق استیضاح وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس سخن می‌گفت، اظهار کرد: آموزش و پرورش روستائیان را رها کرده است. مگر بچه‌های روستایی و فرزندان کارگران و کشاورزان خدایی ندارند؟

وی با بیان این‌که آمار بیسوادی در کشور به خصوص در روستاها بالاست،‌ تصریح کرد: سیاست غلط جمع‌آوری مدارس روستایی برای چیست؟ این موضوع باعث می‌شود خانواده‌های روستایی برای تحصیل فرزندانشان روستاها را ترک کنند و در حاشیه شهرها سکنی گزینند و همین امر به افزایش حاشیه نشینی منجر می‌شود. برخی هم به خاطر نبود کار در شهر، در روستا می‌مانند و فرزندانشان ترک تحصیل می‌کنند.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به تصریح قانون اساسی در تحصیل رایگان، یادآور شد: ما قسم خورده‌ایم به قانون اساسی وفادار باشیم، اما متأسفانه هر روز هزینه تراشی بیشتر می‌شود و مردم و کارگران با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

قاضی پور با بیان این‌که قانون مصوب مجلس برای فرهنگیان اجرایی نشده، خاطرنشان کرد: دولت نتوانسته اولویت کمک به آموزش و پرورش را در هیأت دولت جا بیندازد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس بررسی صلاحیت مجدد متولی آموزش و پرورش را نیازمند داوری منصفانه دانست و اظهار کرد: آینده تعلیم و تربیت 12 میلیون دانش آموز و سرنوشت یک میلیون معلم و کادر اداری و سیاست گذاری نظام تعلیم و تربیت بدون شک به تصمیمی که مجلس می‌گیرد بستگی دارد.

وی با بیان این‌که باید مدیری با کفایت، مدبر، توانمند و هوشمند در رأس وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد، گفت: بررسی میانگین فعالیت‌های آقای فانی ما را متقاعد نمی‌کند که ایشان بتواند طرح سند ملی آموزش و پرورش را مدیریت کند. زیرا مشکلش عدم اعتقاد به تجاربی است که در این سند آمده است.

وی افزود:‌ آقای فانی تعدادی را مسئول کرده که آنها خود آقای فانی را قبول ندارند و پشت سرش حرف می‌زنند.

قاضی پور در پایان با بیان این‌ که دانش‌آموزان در روستاها روی حلبی و نیمکت‌های شکسته می‌نشینند در عین حال گفت: در شهر بهترین مدارس به افراد خاص واگذار شده است.

ما به پاکدستی و تدین فانی اذعان داریم

نماینده مردم دشتستان در مجلس با بیان این‌که استیضاح به معنی عزل و برکناری یک وزیر نیست،‌ گفت: ما به پاکدستی و تدین آقای فانی اذعان داریم.

سیدمهدی موسوی نژاد نماینده مردم دشتستان در جلسه علنی امروز در موافقت با استیضاح وزیر آموزش و پرورش، اظهار کرد: طرح استیضاح فانی در تاریخ 25 خردادماه سال 93 یعنی حدود یک سال پیش نوشته و به هیأت رئیسه مجلس ارائه شد اما بنا به دلایلی امروز در مجلس مطرح شده است.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: باید یادآور شوم که استیضاح به معنی عزل و برکناری یک وزیر نیست. امیدواریم که نمایندگان بتوانند قانع شوند و وزیر هم با توان و انرژی بیشتر به کار خود ادامه دهد. زیرا ما به پاکدستی و تدین آقای فانی اذعان داریم.

نماینده مردم دشتستان در مجلس با بیان این‌ که دلیل اصلی استیضاح بیشتر در حوزه مدیریت و سیاست‌های این وزارتخانه است، گفت: تمام تلاش ما هم بر این بوده که استیضاح صورت نگیرد و با تذکر موضوع برطرف شود. اکنون هم از این موضوع خشنود نیستیم. اما بعد از جلساتی که با وزیر داشتیم به اجبار همه راه‌ها به استیضاح ختم شد.

موسوی نژاد با بیان این‌که مشکلات فرهنگیان از جمله دلایل اصلی استیضاح وزیر آموزش و پرورش است، گفت: عدم اجرایی شدن سند بنیادین تحول آموزش و پرورش، مسائل مربوط به دانشگاه فرهنگیان، انتصاب مدیران بازنشسته، ناکارآمد و بدون برنامه و همچنین نگاه سیاسی، جناحی و حزبی در وزارت آموزش و پرورش از جمله دلایل مطرح شدن استیضاح فانی بوده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: علیرغم افزایش اعتباراتی که در سال 93 نسبت به 92 صورت گرفته و رشد 500 درصدی نسبت به یک دهه گذشته هنوز اقدام عملی در اجرای بند 6 سیاست‌های تحول در آموزش و پرورش مبنی بر تحول در ساختار مالی ایجاد نشده است.

وی در پایان اظهار کرد: امیدواریم که با توضیحاتی که وزیر ارائه می‌کنند بتوانیم نتیجه خوبی از این جلسه داشته باشیم.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمدباقر نوبخت، مجید انصاری، محمدرضا صادق، سید محمود علوی، وزیر صنعت، وزیر ورزش، طلایی نیک، دهقان وزیر دفاع، سلطانی‌فر و وزیر بهداشت نیز در جلسه استیضاح فانی حضور دارند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: