برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۰۱۶۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۲
خطیب جمعه تهران با اشاره به تبیین اندیشه‌های امام (ره) گفت: مسئولان و زعما به این اصول توجه کنند و درگیر فروع نشوند.
به گزارش هشت صبح، آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه های نماز جمعه امروز تهران، با تبریک فرا رسیدن ماه رمضان و با تأکید بر بهره‌گیری از لحظات این ماه اظهار داشت: بسیار مغتنم است که از سحرهای این ماه استفاده کنیم و دعاهای وارده را با توجه به معانی بلند آنها بخوانیم؛ ماه، ماه انابه است.

وی با بیان اینکه در این ماه باید همت کنیم که تمام آلودگی ها را از خود دور کنیم، تأکید کرد: این ماه، ماه توبه و بازگشت به خداست. اگر راه غلطی رفته‌ایم، راه را اصلاح کنیم. این ماه، ماه رجوع به فطرتی است که خداوند انسان‌ها را بر آن فطرت آفریده است.

امام جمعه موقت تهران افزود: آلودگی ها را باید شناخت؛ برخی از آلودگی‌ها به درون انسان مربوط می‌شود؛ وقتی قلب آلوده باشد، عمل آلوده از آن نشئت می‌گیرد.

به گزارش مهر، آیت‌الله موحدی کرمانی با اشاره به برخی آلودگی‌های روحی و قلبی گفت: یکی از آلودگی ها «شک» است؛ اگر انسان به سخنان و وعده‌های الهی شک داشته باشد، این بسیار خطرناک است. «نفاق» نیز یکی دیگر از آلودگی هاست که درون و بیرون انسان یکی نباشد.

وی ادامه داد: «کبر و غرور» نیز یکی دیگر از آلودگی‌هاست که انسان خود را برتر از دیگری ببیند. «بطر و تعدی» نیز آلودگی دیگری است که ممکن است در قلب انسان پیش بیاید؛ «ریا» آلودگی دیگری در قلب انسان است که در نتیجه آن، عمل برای خدا نباشد و برای نشان دادن به مردم باشد. باید قلب را از این آلودگی ها پاک کرد.

خطیب جمعه تهران تأکید کرد: آنچه از ما خواسته‌اند، «اخلاص» است؛ یعنی عمل خیر فقط برای خدا. مبادا مهر منافق بر پیشانی ما بخورد و از قبر با حالت نفاق برخیزیم. دقت کنیم که مبادا در زندگی ما اذیت کردن انسانی باشد؛ پشت میز نشسته باشیم و مراجعه کننده را اذیت کنیم.

آیت‌الله موحدی کرمانی در همین رابطه تصریح کرد: کسی که اهتمام به امور مسلمین ندارد و کاری به امور آنها ندارد و در مقام تبیین امور مسلمین برنیامده، مُهر «لیس به مُسلم» بر پیشانی آنها زده می شود. اگر کاری کنیم که انقلاب آسیب ببیند، در قیامت مسئولیم. اگر با ترک امر به معروف و نهی از منکر انقلاب آسیب ببیند، ما مسئول خواهیم بود.

وی با خطاب قرار دادن مسئولان کشور اظهار داشت: رهبر انقلاب در حرم امام (ره) به اصول مهمی در اندیشه امام اشاره کردند؛ به این اصول توجه کنید و درگیر فروع نشوید.

امام جمعه موقت تهران افزود: مبادا طوری عمل کنیم که آمریکا که روزی از در بیرون رانده شد، از پنجره وارد کشور شود و سلطه آمریکا بر این کشور حاکم شود.

پیام حضور با شکوه مردم در تشییع شهدای غواص

امام جمعه موقت تهران در ادامه و در خطبه دوم نماز، با اشاره به تشییع با شکوه شهدای غواص در تهران و با تشکر از مردم گفت: چه با شکوه این شهدا را تشییع کردند و چه ارزنده آنها را تجلیل کردند. پیام تجلیل مردم از شهدا این است که می‌گویند ما هنوز به مبانی انقلاب معتقدیم، ما از مقام شهید تجلیل می‌کنیم و پیام شهدا نیز این است که در این کشور انسان های فراوانی هستند که آماده‌اند، جان و تمام لذات خود را تقدیم راه خدا کنند.

آیت‌الله موحدی کرمانی تصریح کرد: این تشییع مجلل، انعکاس خارجی داشت و تلویزیون ما نیز آن را به خوبی نشان داد.

وی همچنین با اشاره به سفر اخیر «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق به تهران گفت: با سفر نخست وزیر عراق، زمینه تحکیم روابط دو کشور فراهم شد؛ ای کاش دیگر کشورهای اسلامی نیز پیوند خود را مستحکم کنند.

یمن مظهر مقاومت یمنی‌ها و پستی سعودی‌ها شده است/ تشکر از مصوبه هسته‌ای مجلس

خطیب جمعه تهران در ادامه با اشاره به وضعیت کشور یمن اظهار داشت: امروز یمن مظهر دو حرکت شده است؛ حرکت اول، مقاومت یمنی‌هاست که حتی با زبان روزه زیر موشک‌های عربستان مقاومت می‌کنند و می‌ایستند؛ حرکت دوم نیز، لئامت و شرارت و پستی سعودی‌هاست که عجیب است، دم از اسلام و خادم‌الحرمین بودن می زنند! ای کاش خجالت بکشند و دیگر این عناوین را به خود نبندند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه، از مصوبه اخیر مجلس درباره موضوع هسته‌ای (اولویت بررسی طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای) تشکر کرد و آن را «مصوبه‌ای خوب» خواند.

مذاکره‌کنندگان به آمریکا بفهمانند روی پای خود ایستاده‌ایم/ علت اصرار بر رفع تحریم‌ها

وی با تأکید بر لزوم توجه مسئولان کشور به ۷ اصل مکتب امام عنوان کرد: مسئولان به این اصول که در مشی امام (ره) بوده است و رهبر انقلاب نیز آنها را به زیبایی تبیین کردند، پایبند باشند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب برای نگارش توافق مکتوب، گفت: خداوند در قرآن کریم وعده داده است که با رعب انداختن در دل دشمنان، مومنین را یاری کند.

آیت‌الله موحدی کرمانی با تذکر به هیات ایرانی مذاکره کننده تأکید کرد: باید به طرف مقابل به ویژه آمریکا بفهمانید که مردم ایران بر رفع تحریم‌های ظالمانه پافشاری دارند، اما این پافشاری بخاطر این است که دین آنها می‌گوید در برابر ظالم بایستند. ما نه ظالم هستیم و نه ظلم‌پذیر.

وی ادامه داد: مسئله اصرار بر رفع تحریم‌ها بخاطر است که این تحریم‌ها را ظالمانه می‌دانیم، اما به دشمن بفهمانید که با «اقتصاد مقاومتی» و بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی، روی پای خود ایستاده‌ایم.

تحریم‌ها مشکل ایجاد کرده، اما فرزند رمضانیم

خطیب جمعه تهران تصریح کرد: تحریم‌ها اگرچه مشکل ایجاد کرده است، اما کشور را فلج نکرده است؛ ایران اسلامی، فرزند رمضان است.

آیت‌الله موحدی کرمانی افزود: بدیهی است که در این صورت، هیات ایرانی با پشتوانه قوی مردمی مذاکره می‌کند. میدان مذاکره، میدان رزم است؛ رزمنده با رجز کوبنده دل دشمن را خالی و قدرت‌نمایی می‌کند و دل دشمن را می‌لرزاند.

امام جمعه موقت پایتخت خاطرنشان کرد: شکی نیست که آمریکا بیش از ما به توافق نیاز دارد، اما وقتی فهمید که مردم ایران در اقتصاد بر روی پای خود ایستاده اند و اگر تحریم‌ها نیز باقی بماند، باز هم این مردم امور خود را اداره خواهند کرد، اندک اندک به خواست هیات ایران تن می‌دهد.

وی اظهار داشت: این مردم با کمال قدرت بر اساس اقتصاد مقاومتی ایستاده‌اند؛ اگر طرف مقابل قدرت ایران را نفهمد، توقعات فراوانی بر اساس زیاده‌خواهی خود خواهد داشت.

آیت‌الله موحدی کرمانی ادامه داد: طرف مقابل می‌گوید باید از مراکز نظامی و دانشمندان و نخبگان بازجویی کنیم؛ تمام این خطرات با یک امر جلوگیری می‌شود و آن نیز این است که بفهمد، ایران کشوری قوی است و با این تهدیدها سر فرود نخواهد آورد.

«بازرسی مدیریت شده» مبهم است/ نمی‌شود با چشم و فهم بسته بازدید کنند

امام جمعه تهران تصریح کرد: مقام معظم رهبری قاطعانه فرموده اند که به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم از مراکز نظامی و امنیتی بازدید کنند یا در تماس با نخبگان و دانشمندان هسته‌ای قرار گیرند.

وی ادامه داد: یک سوال برای من هست؛ این تعبیری که گفته‌اند، بازرسی‌ها مدیریت شده انجام می‌شود، آیا می‌شود افرادی بیایند و از مراکز نظامی و امنیتی ما بازدید کنند و چشم و فهم و درکشان به کلی بسته شود و نه هیچ چیزی ببینند و نه هیچ اطلاعی از اسرار نظامی ما بدست بیاورند؟

آیت‌الله موحدی کرمانی گفت: نمی‌دانم چنین بازرسی مدیریت شده ای امکان تحقق دارد یا خیر، این برای من مبهم است و سفارش می‌کنم، تأکید مقام معظم رهبری را به دقت توجه و عمل کنند. به امید روزی که محصول توافق، عزت اسلام و مسلمین باشد.


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: