برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۰۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۹
روز گذشته بالاخره سایت رسمی همسریابی رونمایی شد. در حالی وزارت ورزش و جوانان به همسریابی مجازی تن داده است که پیش از این فعالیت سایت‌های همسریابی که البته همه بدون مجوز بودند، موجی از هشدار‌ها را به همراه داشت.
خبرایرانی: روز گذشته بالاخره سایت رسمی همسریابی رونمایی شد. در حالی وزارت ورزش و جوانان به همسریابی مجازی تن داده است که پیش از این فعالیت سایت‌های همسریابی که البته همه بدون مجوز بودند، موجی از هشدار‌ها را به همراه داشت. مسئولان عنوان می‌کردند بسیاری از این سایت‌ها دچار کج کارکردی هستند و به آسیب‌های اجتماعی دامن می‌زنند. همین کج کارکردی و البته استقبال قابل توجه از سایت‌های همسریابی بود که مسئولان را مجاب به ایجاد سایت رسمی کرد. البته عنوانی که آنها برای این سایت انتخاب کرده‌اند همسان‌گزینی است.

واسطه‌گری می‌کنیم
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: سایت همسان‌گزینی، دختران و پسران را به یکدیگر معرفی نمی‌کند؛ بلکه واسطه‌های ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده‌ها هستند در این سایت فعالیت می‌کنند. محمود گلزاری در مراسم رونمایی از سامانه ملی همسان‌گزینی که در آکادمی ملی المپیک برگزار شد، افزود: واسطه‌های ازدواج افرادی مانند روحانیون، استادان دانشگاه و پزشکان مورد قبول جامعه هستند. آنان اطلاعاتی که از دختران و پسران به منظور همسریابی در اختیارشان گذاشته‌اند را به اشتراک می‌گذارند و ما در قالب سامانه همسان‌گزینی از این دختران و پسران تست شخصیتی می‌گیریم. اگر مشخص شود که آنان دارای مشکلات روانی هستند دختران و پسران را به یکدیگر معرفی نمی‌کنیم بلکه آنها ابتدا باید درمان شوند.

فعالیت 350سایت همسریابی غیرمجاز
او افزود: سامانه همسان‌گزینی، دختران و پسران سالم و هماهنگ با یکدیگر را پیدا می‌کند، سپس خانواده‌ها و در نهایت دختر و پسر در فضای واقعی با یکدیگر آشنا می‌شوند. کل فعالیت سایت همسان‌گزینی معرفی جوانان به خانواده‌های جوانان است. معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: زمانی که 11 میلیون مجرد در کشورمان زندگی و 350 سایت همسریابی غیرقانونی فعالیت می‌کنند، مشخص می‌شود که موضوع ازدواج مهم است و ما کاری نکرده‌ایم. پس ازدواج جزو سیاست‌های ضروری کشور است؛ اما پرداختن به آن مانع توجه به اشتغال و مسکن جوانان نیست. او اضافه کرد: در سامانه همسان‌گزینی معیارهای اسلامی، ایرانی، علمی و تخصصی در نظر گرفته شده است.

علاوه بر آن ما اقدامات پنج کشور غربی و شرقی را در زمینه ازدواج بررسی کرده‌ایم و مشخص شد که سامانه همسان‌گزینی کار بسیار خوبی است و امیدواریم این الگو کمتر از دو سال دیگر در سطح کشورهای اسلامی اجرا شود. گلزاری اضافه کرد: با توجه به دیدار و گفت‌وگوی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری با ادیان توحیدی مانند مسیحیان، امیدواریم به زودی همایش خانواده در ادیان ابراهیمی برگزار شود. او با بیان اینکه سامانه همسان‌گزینی برای همه کشورهایی که دغدغه دینداری و خانواده را دارند، مهم است، تصریح کرد: امیدواریم با فعالیت این سامانه 100هزار ازدواج در کشور به‌صورت سالانه افزایش یابد. گلزاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: مساله ازدواج برای همه جوامع مهم است و ما خانواده را مقدس می‌دانیم. قانون اساسی نیز خانواده را واحد اجتماع معرفی می‌کند و برای آن اهمیت زیادی قائل است. هیچ کاری در کشور نباید صورت بگیرد مگر آنکه در مسیر تحکیم خانواده باشد. بنابراین استفاده از شبکه‌های مجازی، ورزش، موسیقی و فعالیت زنان در اجتماع باید با محوریت ازدواج و تشکیل خانواده باشد و به آن آسیب نزند.او تأکید کرد: این ارتباط هم در دین و هم در قانون اساسی ما مطرح است اما به دلایل متعددی مورد غفلت قرار گرفته است.

در حال حاضر ما در زمینه ازدواج به دو صورت عمل می‌کنیم، یا به صورت نصیحت و انتشار کتاب‌هایی در مورد اهمیت ازدواج یا انتشار آسیب‌های اجتماعی خانواده. معاون وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد: مقام معظم رهبری درباره خانواده صحبت‌های راهگشایی کرده‌اند و امیدواریم سایر مسئولان نظام نیز تا این حد به اهمیت خانواده توجه کنند. ایسنا نوشت؛ او افزود: در حال حاضر بیش از 11 میلیون مجرد زیر 35 سال داریم و نمی‌توانیم تنها با انجام تبلیغات از زنان بخواهیم که صاحب فرزندان بیشتری شوند. اگر ازدواج به‌درستی صورت گیرد به فرزندآوری منتهی می‌شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: