برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۱:۰۰
سفر رئیس جمهور به نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل جدی‌ترین محک سیاست خارجی دولت وی خواهد بود؛ به نظر می‌رسد روحانی دست پر از این سفر به کشورمان بازگردد.
هشت صبح: سازمان ملل متحد، سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می‌شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند. فقط واتیکان، که عضویت در سازمان را نپذیرفته‌است و چین ملی (تایوان) که عضویتش بعد از عضویت جمهوری خلق چین لغو شد، در سازمان ملل متحد عضو نیستند.

اصطلاح «ملل متحد» را نخستین بار فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم برای اشاره به متفقین بکار برد. اولین کاربرد رسمی این اصطلاح در بیانیه اول ژانویه ۱۹۴۲ ملل متحد بود که در آن متفقین از مفاد منشور آتلانتیک پشتیبانی و اعلام کرده ‌بودند که از صلح جداگانه با نیروهای محور خودداری خواهند کرد.

سازمان ملل در پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز در آن جنگ شکل گرفت و سازمان و روال حاکم بر فعالیت آن نشان از شرایط جهانی بعد از جنگ دوم دارد. شورای امنیت قوی‌ترین نهاد سازمان ملل پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند. مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر سال با تشکیل جلسات منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آنها تصمیم‌گیری می‌کنند.

هر ساله این مجمع برگزار می شود که اتفاقات دیپلماسی خاصی برای کشورها پیش می‌آید و ایران نیز در این اجلاس تقریبا هرساله شرکت کرده است در هشت سالی که احمدی نژاد اداره کشور را برعهده داشت شرکت می‌کرد که حواشی‌های زیادی را برای خود به ایران به عنوان سوغاتی می‌آورد.

حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور کشورمان در شصت و ششمین دوره از مجمع عمومی سازمان شرکت می‌کند که این اولین سفر روحانی در کسوت ریاست جمهوری به ایالات متحده محسوب می‌شود. سفری که می تواند یک دیپلماسی موفق را رقم زند.

قبل از آغاز این اجلاس آمریکا حسن نیت خود را دارد نشان می‌دهد از جمله لغو تعدادی از تحریم‌ها که از سوی خزانه داری آمریکا صورت گرفت و افرادی که برای میانجیگری ایران و امریکا کوشیدن از جمله نوری لمالکی نخست وزیر عراق، سلطان قابوس پادشاه عمان،فیلتمن و کومورا نماینده عالی ژاپن و همچنین نامه نگاری که بین اوباما و روحانی صورت گرفته است .آمریکا یا بهتر بگویم دولت باراک اوباما تمامی تلاش خود را انجام داده که بتواند ادبیات بهتری در این دولت بکار ببرد تا در زمان باقی مانده به اجلاس بتواند اعتماد ایران و روحانی را کسب کند و در حاشیه اجلاس گفت و گویی با هم داشته باشند باید منتظر باشیم و ببینم این گفت و گو صورت می‌گیرد یا خیر؟ 

تنها باراک اوباما مرد سیاه پوست و قدبلند امریکایی نیست که تمایل دارد با روحانی صحبت کند، در این اجلاس که سیامک مره صدق نماینده کلیمیان و احمدرضا دستغیب نماینده شیراز و نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و چند تن از کابینه روحانی در این سفر روحانی را همراهی می‌کنند(در آخرین سفر احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در اجلاس یک هئیت 100 نفر را همراه خود برده بود که حاشیه‌های زیادی در پی داشت).  «ویلیام‌هیگ» وزیر خارجه انگلیس در این سفر با روحانی دیدار می‌کند. یکسال و نیم هست رابطه ایران و انگلیس تعریفی ندارد و از وقتی روحانی کلید پاستور را گرفته است انگلستان در تب تاب این موضوع است که سفارت خود را بازگشایی کند و شاید این دیدار به این موضوع نیز اشاره شود.

شصت‌وششمین نشست سالانه مجمع عمومی روز ۱۷سپتامبر آغاز می‌شود و نماینده ایران، روز ۲۴سپتامبر (۳ مهر) در آن سخنرانی می‌کند. حسن روحانی دو سخنرانی در مجمع عمومی سازمان‌ملل خواهد داشت، یک سخنرانی به‌عنوان رییس‌جمهوری ایران و سخنرانی دیگری به‌عنوان رییس جنبش عدم‌تعهد، در نشست خلع سلاح. 

همچنین روحانی با ایرانیان مقیم نیویورک دیدار و با چند شبکه بین‌المللی خبری و دیدار با سران کشورهای حاضر در این اجلاس جزو برنامه‌های روحانی در این سفر محسوب می‌شود. اگرچه وزیر خارجه و رییس‌جمهوری از احتمال مذاکره با وزرای خارجه کشورهای 1+5 خبر داده‌اند، اما هنوز مشخص نیست که چه افرادی از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایرانی در این سفر حضور خواهند داشت.

ساعت شنی مجمع عمومی سازمان ملل شروع شده است که باید منتظر باشیم و ببینم روحانی برای ما چه سوغاتی از اجلاس نیویورک می‌آورد؟
منبع: هشت صبح
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: