برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۹۸۶۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۶
این دور از مذاکرات هسته‌ای را شاید بتوان پرخبرترین دور پس از تفاهم لوزان نامید: نگرانی دیپلمات‌ها از کندی مذاکرات،‌ احتمال تمدید گفتگوها، بن‌بست در برخی موارد و دست آخر افشای حملات سایبری به اماکن برگزاری نشست‌ها.
مذاکرات هسته‌ای ایران به روزهای پایانی ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تیر) نزدیک می‌شود. معاونان وزیر امور خارجه کشورمان از هفته پیش در وین به سر می‌برند تا همزمان با نشست‌های کارشناسی کار تدوین پیش‌نویس متن توافق نهایی "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) را ادامه دهند.

عراقچی و روانچی از روز چهارشنبه برای تکمیل متن توافق جامع و در هفتمین دور مذاکرات از این نوع، در وین بسر می برند. این دو شش دور قبلی نیز در وین و نیویورک با معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره داشتند.

در این دور ، معاونان ظریف دیدارهای دوجانبه ای هم با همتایان خود در کشورهای 1+5 داشتند و نشستی عمومی به ریاست سید عباس عراقچی و هلگا اشمید و با حضور معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزار شد.

 

مذاکرات به کندی پیش می‌رود

آن طور که حمید بعیدی‌نژاد، رئیس هیأت کارشناسان ایران، نقل کرده در نشست عمومی ایران و گروه 1+5 شرکت کنندگان خواستار تسریع در پیشرفت مذاکرات شده‌اند. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، یکی از دیپلمات‌هایی بود که به صراحت از کندی پیشرفت در مذاکرات اظهار نگرانی کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه، چهارشنبه گذشته (22 خرداد) گفت درحالی که هنوز طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ایران در برخی مسائل کلیدی، شامل رفع تحریم‌ها و دسترسی به تأسیسات ایران، در بن‌بست‌ هستند، روسیه نگران کندی پیشرفت در مذاکرات است.

ریابکوف در وین و طی اظهاراتی که در اسپوتنیک منتشر شد، گفت:‌ "متأسفانه، سرعت پیشرفت در حال کند شدن است. این امر روسیه را به‌صورت فزاینده‌ای نگران می‌کند زیرا زمان باقی‌مانده به ضرب‌الاجل کوتاه است،‌ و ما باید در اسرع وقت به مرحله نهایی برسیم".

وی مسائل مرتبط با بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را یکی دیگر از نکات اختلاف میان دیپلمات‌ها نامید.

 

مذاکرات ممکن است تمدید شود

اما ساعاتی پس از سخنان ریابکوف و اظهار نگرانی وی از پیشرفت کند مذاکرات، یک مقام دیپلماتیک در گفتگو با خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت که مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 "تقریباً به بن‌بست رسیده" و ممکن است ضرب‌الاجل برای دستیابی به یک توافق بار دیگر تمدید شود.

این مقام دیپلماتیک گفت: "فرآیند [مذاکرات] تقریباً به بن‌بست رسیده است، این ریسک وجود دارد که ضرب‌الاجل بار دیگر تمدید شود". البته دوشنبه پیش (20 خرداد) مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در کنفرانس خبری خود اعلام کرده بود که هنوز سخن گفتن از تمدید زود است.

مقام‌های اروپایی و آمریکایی نیز گزارش رسانه‌های روسیه درباره بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای را رد کردند و گفتند صرفا احتمال تمدید چندروزه مذاکرات وجود دارد.

 

توافقی در میانه کندی مذاکرات

ریابکوف روس که بیش از هر دیپلمات‌ دیگری در وین خبرهای مذاکرات را به رسانه‌ها می‌دهد پنج‌شنبه گذشته (23 خرداد) و زمانی که همه درباره کندی مذاکرات و احتمال بن‌بست سخن می‌گفتند، خبر از توافق درباره یکی از مسائل مهم مذاکرات داد.

وی گفت ایران و شش مذاکره کننده بین المللی موافقت کردند هیچ‌گونه بازگشت خودکار تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض هرگونه تعهدات توافق هسته‌ای وجود نداشته باشد.

وی افزود: "باید امتیاز ویژه شورای امنیت تضمین شود و هیچ فرصتی برای تمدید خودکار تحریم‌ها وجود نداشته باشد. این امر مورد موافقت قرار گرفت، مشخص و برقرار شد."

ریابکوف ادامه داد: "شاید هنوز به راه حل ایده‌آل نرسیده باشیم، اما بالاخره امکان پذیر است. در زمان باقی‌مانده مهم است که انحراف، بازبینی و یا چیز غیر قابل پیش‌بینی همچون طرح ایده‌ها و یا جمله بندی‌های جدیدی مطرح نشود."

روسیه و چین با اعمال خودکار تحریم‌های شورای امنیت مخالفت کرده‌اند و این امر را خطری برای حق وتو و نیز سازوکار این شورا می‌دانند.
 

حملات سایبری صهیونیست‌ها

شاید مهمترین خبر هفته گذشته درباره مذاکرات افشای حملات ویروس‌های جاسوسی به هتل‌های محل مذاکرات بود. چهارشنبه (20 خرداد) وال‌استریت ژورنال گزارش داد زمانی که این شرکت امنیتی، سال گذشته میلادی، متوجه شد توسط ویروسی که اعتقاد بر این است  جاسوسان اسرائیلی آن را مورد استفاده قرار می‌دهند، هک شده است، سعی کرد اماکن دیگری را که هدف قرار گرفته‌اند شناسایی کند. این شرکت میلیون‌ها رایانه را در سراسر جهان مورد بررسی قرار داده متوجه شد سه هتل لوکس در اروپا نیز مورد حمله قرار گرفته‌اند. هیچ هتل دیگری تحت حمله قرار نگرفته بود.

مسئولین کاسپراسکای در تحقیقاتی که برای کشف ارتباط بین این هتل‌ها انجام دادند متوجه شدند که هر سه هتل در گذشته محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 بوده‌اند.

این ویروس نسخه‌ بهبودیافته ویروسی به‌نام «دوقو» (Duqu) بود که برای اولین بار توسط کاسپراسکای در سال 2011 کشف شد. مقامات کنونی و سابق آمریکا و بسیاری از کارشناسان امنیت سایبری بر این باور هستند که دوقو برای انجام پیچیده‌ترین عملیات‌ جمع‌آوری اطلاعات توسط رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پس از این افشاسازی، مقامات آمریکایی با تایید تلاش رژیم صهیونیستی مبنی بر استفاده از ویروس جدیدی برای جاسوسی از مذاکرات هسته‌ای اعلام کردند از رایانه‌های تیم آمریکایی اطلاعاتی به سرقت نرفته است.

سفارت های جمهوری اسلامی ایران در وین، پایتخت اتریش، و برن، پایتخت سوئیس، نیز بلافاصله طی یادداشت‌های رسمی جداگانه‌ای که به وزارت خانه‌های امور خارجه اتریش و سوئیس ارسال شد، با اشاره به اخبار منتشر شده اخیر، مراتب نگرانی جدی دولت ایران از امنیت اماکن محل برگزاری مذاکرات هسته ای را به دولت‌های مزبور اعلام کرده و خواستار اطلاع از نتایج تحقیقاتی که در این زمینه معمول می‌گردد، شدند.

دیپلمات‌های ایرانی البته تأکید کردند که همیشه احتمال چنین جاسوسی‌هایی را می‌داده‌اند بنابراین تدابیر لازم را اندیشیده‌اند و گزندی از این جاسوسی‌ها وارد نیامده است.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: