برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۹۷۵۸
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۰
یک مقام دیپلماتیک می‌گوید مذاکرات هسته‌ای ایران برای دستیابی به توافق هسته‌ای تقریبا به بن‌بست رسیده است.
به گزار هشت صبح، یک مقام دیپلماتیک در گفتگو با خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت که مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 "تقریبا به بن‌بست رسیده" و ممکن است ضرب‌الاجل برای دستیابی به یک توافق بار دیگر تمدید شود.

این مقام دیپلماتیک گفت: "فرآیند [مذاکرات] تقریبا به بن‌بست رسیده است، این ریسک وجود دارد که ضرب‌الاجل بار دیگر تمدیدی شود."

به گزارش تسنیم،‌ پیش از این سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گفته بود درحالی که هنوز طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ایران در برخی مسائل کلیدی، شامل رفع تحریم‌ها و دسترسی به تأسیسات ایران، در بن‌بست‌ هستند، روسیه نگران کندی پیشرفت در مذاکرات است.

ریابکوف در وین و طی اظهاراتی که در اسپوتنیک منتشر شد، گفت:‌ "متأسفانه، سرعت پیشرفت در حال کند شدن است. این امر روسیه را به‌صورت فزاینده‌ای نگران می‌کند زیرا زمان باقی‌مانده به ضرب‌الاجل کوتاه است،‌ و ما باید در اسرع وقت به مرحله نهایی برسیم".

طرف‌ها هنوز باید برخی از مهمترین مسائل مورد اختلاف، شامل ترتیب رفع تحریم‌ها و نیز دسترسی به اماکن مورد درخواست آژانس در ایران، را حل کنند.

مقامات ایرانی بارها اعلام کرده‌اند که دسترسی به سایت‌های نظامی و نیز مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای کشورمان پذیرفته شده نیستند.

ریابکوف در ادامه سخنانش می‌گوید: "گروه 1+5 و ایران هنوز رویکردی مشروح برای شکل‌دهی دوباره به رآکتور اراک و همچنین تأمین مالی هزینه‌های آن تدوین نکرده‌اند".

وی گفت: "گروه 1+5 و ایران درباره شکل آتی رآکتور آب سنگین اراک به تفاهم رسیده‌اند، اما طرف‌ها هنوز مشخص نکرده‌اند که چه‌کسی، چگونه، در چه‌زمانی و با چه‌نوع منابع مالی این رآکتور را تغییر شکل خواهد داد".

ریابکف افزود: "بدون پاسخ به این سؤال‌ها ما نخواهیم توانست به‌سمت توافق نهایی حرکت کنیم".


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: