برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۹۳۰۲
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز کشورهای 1+ 5 باید بدانند که در بحث انرژی هسته ای و مذاکره، چارچوب همان چیزی است که رهبر معظم انقلاب معلوم کرده اند و بطور قطع مذاکره کنندگان نیز در این چارچوب می توانند مذاکره کنند.
به گزارش هشت صبح، رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز کشورهای 1+ 5 باید بدانند که در بحث انرژی هسته ای و مذاکره، چارچوب همان چیزی است که رهبر معظم انقلاب معلوم کرده اند و بطور قطع مذاکره کنندگان نیز در این چارچوب می توانند مذاکره کنند.
 
علی لاریجانی در همایش بزرگداشت قیام 15 خرداد سال 42 در صحن مطهر امامزاده جعفر پیشوا افزود: در مسئله هسته ای، چارچوب نظام روشن است، ملت ایران برای به دست آوردن دانش هسته ای زحمت کشیده و آن را کسی به ملت ما نداده است، غربی ها اگر امروز با قلدری حرف می زنند باید جواب این سوال را بدهند که مگر این دانش را شما به ما داده اید که امروز آن را از ما مطالبه می کنید، جوانان ما برای به دست آوردن این دانش زحمت کشیده اند و آن را با تلاش خود کسب کرده و به موفقیت رسیده اند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: البته امروز آنان نیز این حقیقت را درک کرده اند تا جایی که رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه خود اذعان کرده که اگر با ایران به خاطر مسئله هسته ای نیز بجنگیم، نمی توانیم دانش هسته ای را از آنان بگیریم، دانش بومی با جنگ از بین نمی رود و آنان باید در برابر اراده ملت ایران تسلیم شوند.

وی افزود: زمانی آنان تلاش می کردند تا با وارد کردن فشار بر ایران، کشور را از دستیابی به این دانش بومی منصرف کنند و گاهی عده ای نیز در داخل کشور حرف های آنان را تکرار می کردند، ولی درایت مقام معظم رهبری این دانش را در کشور شکل داد و باعث شد تا امروز ایران اسلامی صاحب دانش هسته ای شود و دیگر هیچ کس نمی تواند ایران را وادار به تمکین کند.

وی با اشاره به روند مذاکرات هسته ای هم گفت: در دو سال آخر دولت قبل آنان تقاضای مذاکره با ایران را کردند، در آن زمان شرایط ایران تغییر کرده بود، ایران به اندازه کافی مواد را تولید کرده بود و در این شرایط ایران مذاکره را پذیرفت ولی ما اعلام کردیم که حد و حدود مذاکره در این است که ایران حق غنی سازی را داشته باشد.

لاریجانی افزود: در آن زمان چیزی هم نوشته شد ولی به امضا نرسید و مورد قبول واقع نشد، ما اعلام کردیم که شما اول دانش غنی سازی ما را باید بپذیرید تا ما مذاکرات را ادامه دهیم و چون آنان چاره ای غیر از این نداشتند این حق را پذیرفتند و قرار شد تا بعد راجع به میزان غنی سازی مذاکره صورت گیرد.

وی گفت: مهمترین موضوع این است که این دانش باید برای کشور به عنوان میراثی گرانقدر باقی بماند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی آنان حرف اضافه زده و خارج از چارچوب سخن به میان می آورند، معلوم است که به دنبال مختل کردن مذاکرات هستند، ما مذاکره را در چارچوب نظرات رهبری قبول داریم، راه ما روشن است ولی اگر آنان زیاده خواهی بکنند، معلوم می شود که در صدد برهم زدن مذاکره هستند.

وی گفت: آنان در ماجراجویی هسته ای می گویند که ما به ایران اعتماد نداریم که باید به آنان گفت که این ما هستیم که به شما اعتماند نداریم، چرا که شما در صحنه های متعدد نشان داده اید که قابل اعتماد نیستید، آنان با پررویی می گویند اگر اسرائیل بمب اتم داشته باشد، اشکال ندارد، ولی ایران که خودشان نیز اعتراف می کنند نیازی به بمب اتم ندارد، نباید از دانش هسته ای برخوردار باشد.

* همه باید در اطاعت از مقام معظم رهبری صادق و در حمایت از ایشان یکدل باشند

لاریجانی همچنین گفت: اگر ما در حمایت از رهبری یکدل باشیم بطور قطع می توانیم از شرایط حساس فعلی عبور کنیم و این امر مهم، کلید راه ماست.

وی با اشاره به اینکه همه باید در مصالح کشور همفکر باشند، تصریح کرد: به هم گمان بد نداشته باشیم، مسائل حاشیه ای نباید ما را از هم دور کند، بلکه باید در مصاف دشمن پشت سر رهبری با همدلی و همراهی حرکت کنیم.

وی ادامه داد: امسال کشور مسائل اقتصادی، منطقه ای و بین المللی مهمی پیش رو دارد و عقل حکم می کند که بر روی مسائل مهم کشور همه با یکدیگر هماهنگ باشند.

وی گفت: همه باید حرف مقام معظم رهبری را مبنای خود قرا دهند و این مهم می تواند اقتدار ایران را حفظ کند.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروز منطقه گرفتار ماجراهای سهمگینی است که ایران در حل آنها نقش آفرینی می کند و بخشی از این امر به قدرت اقتصادی ما بر می گردد، اگر ما می خواهیم کشوری الهام بخش برای جهان باشیم، تنها نباید در مسائل سیاسی این الهام بخشی را داشته باشیم، بلکه باید از نظر مسائل اقتصادی نیز الهام بخش دیگران باشیم.

*افتخار بزرگ مردم پیشوا

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به سالگرد قیام 15خرداد 42اشاره کرد و یادآور شد: این افتخار بزرگی برای مردم پیشوا محسوب می شود که در جریان انقلاب اسلامی پیشرو بوده اند، مردم پیشوا در شرایط بسیار سخت و تاریکی که رژیم سفاک دیکتاتوری شاه با کمک آمریکا در ایران ایجاد کرده بودند و خفقانی که در آن آزادیخواهان را به زندان می انداختند کار بزرگی کردند و سکوت و غربت اسلام را شکستند.

وی گفت: مردم این دیار حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند و حرکت این مردم باعث ایجاد حرکات دیگر در ایران شد و حرکت انقلاب را زنده کرد.

رییس مجلس اظهار داشت: هرچند که رژیم شاه جلوی مردم پیشوا را با گلوله گرفت ولی این حرکت نمادین باعث شد تا زندگی جدیدی برای مردم ایران در انقلاب ترسیم شود.

وی تصریح کرد: حرکت انقلابی مردم پیشوا دو اثر مهم را برجای گذاشت، اول این که مردم این دیار انقلاب و حرکت امام را با تعریفی که امام از انقلاب اسلامی داشتند، زودتر از دیگران فهمیده و درک کردند و دوم آن که مردم این دیار با جان خود به صحنه آمدند و نشان دادند که از این انقلاب با تمام هستی دفاع می کنند و این امر باعث زنده ماندن انقلاب شد.

لاریجانی خطاب به مردم پیشوا گفت: خوشا به سعادت شما که این پیشینه عظیم و ارزشمند را دارید و حرکتی را ایجاد کردید که فرزندانتان به وجود پدرانشان افتخار کنند.

وی تصریح کرد: شناخت شما از حرکت امام واقعی بود، نکته مهم این است که مردم پیشوا در آن روزگار درک کردند که حرکت واقعی باید با رهبری روحانیت بیدار و آگاه باشد، کما این که مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در آیین سالگرد ارتحال حضرت امام به این مهم تأکید داشتند.

* تفاوت اسلام واقعی با اسلام سکولاریستی

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: ایشان در سخنرانی خود در خصوص اسلام ناب محمدی، اسلام واقعی را از اسلام سکولاریستی و متحجرانه جدا کردند که باید به دقت این سخنان را درک کرد.

لاریجانی افزود: اسلام سکولاریسم می گوید که دین باید از ساحت اجتماع جدا باشد و به جای آن چیزهایی دیگر وجود داشته باشد، کشورهای غربی در دو قرن اخیر تلاش کردند که این فکر سکولار را در جامعه اسلامی جا بیندازند تا مردم کاری به دین نداشته باشند و دین موضوعی شخصی باشد و تنها این امر در حوزه مسائل فردی افراد وجود داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی آنها دم از اسلام سکولاریستی می زنند به این مفهوم است که دین در متن زندگی اجتماعی نباشد ولی این تفکر با آئین اسلام سازگاری ندارد، وقتی که پیامبر اسلام (ص) می فرماید همه مسلمانان مانند دانه های شانه هم سرنوشت هستند، وقتی از معصوم نقل است زمانی که یک مسلمان کمک خواست بر دیگر مسلمان واجب است که آن ندا را پاسخ دهد این تفکر با اسلام سکولاریستی منافات دارد.

لاریجان اظهار داشت: تفکر سکولاریستی می گوید که ما به مردم فلسطین چه کار داریم و اوضاع عراق به ما ارتباطی ندارد ولی تفکر اسلام ناب با این نگاه سازگاری ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: مشکل اصلی تفکر سکولاریستی با اسلام است و این تفکر تلاش دارد تا اسلام را نابود کند، تفکر اسلام بر این امر استوار است که همه مسلمانان دارای سرنوشت مشترک هستند، اگر یک مسلمان دچار مشکل شده بر دیگر مسلمانان واجب است تا به او یاری رسانند.

وی گفت: این تفکر بویژه پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت، زمانی که کشورهای غرب بلاد اسلامی را بین خود تقسیم کرده و در این بلاد حکامی را گمارده و به امت اسلامی تحمیل کردند که زمینه غارت منابع این کشورها توسط غربی ها را فراهم کنند و با ایجاد خفقان، مردم مسلمان این کشورها را در عقب ماندگی نگاه دارند.

رییس قوه مقننه افزود: برخی از این کشورها نیز به بلوک شرق تکیه کردند که وضع آنها نیز بهتر از سایر کشورها نیست، کشورهای کمونیستی بهتر از غرب نبودند، فقط تفاوت در این بود که کشورهای غربی با زیرکی کار خود را انجام می دادند، ولی کمونیست ها با خشونت به این امر مبادرت می ورزیدند و با اسلام مقابله می کردند.

وی تصریح کرد: امام راحل با انقلاب خود این تفکر را عوض و دین را از حاشیه به متن زندگی مردم وارد کرد، روحانیت شیعه و مراجع نیز همواره این تفکر را دنبال می کردند از این رو امام همواره به نقش روحانیت تأکید داشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: اسلام صحنه اسلام سکولاریستی را عوض و فکری جدید ایجاد کرد، در اصل کار امام در جریان انقلاب اسلامی بزرگترین حادثه قرن بود و باعث شد تا پرده ای که روی تفکر اسلامی کشیده شده بود، دریده و حقیقت اسلام ناب محمدی روشن شود.

* ارزش حرکت امام خمینی (ره)

وی افزود: این امر باعث شد تا غرب و شرق و ایادی آنان در منطقه در برابر این تفکر صف آرایی کنند ، حرکت امام کار باارزشی بود که به برخی از نتایج آن امروز دست یافته ایم و در آینده نتایج بیشتری نصیب مسلمانان خواهد شد، بخصوص امروز که در شرایط متفاوتی قرار گرفته ایم، تأثیر انقلاب بیشتر خود را نشان می دهد.

وی اظهار داشت: در گذشته شاید سلطه آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه بیشتر بود ولی با این بیداری مسلمانان و برادری میان آنان، شرایط تغییر کرده و امروز کسی از سکولاریسم حرفی نمی زند، حتی کشورهایی که نوکر آمریکا بودند نیز امروز حرف از حاکمیت اسلام می زنند و با تغییر ادبیات از اسلام سیاسی سخن به میان می آورند.

وی با اشاره به توطئه های متعدد استکبار علیه اسلام ناب محمدی گفت: امروز دشمنان اسلام به شگردهای دیگری متوسل شده اند، آنان امروز اسلام سیاسی بدلی مانند جریان تروریستی را عرضه کرده اند تا این گونه تظاهر کنند که ما هم اسلام سیاسی را دنبال می کنیم، ولی آنان در این اسلام بدلی به جای وحدت، تفرقه را دنبال می کنند.

لاریجانی افزود: وقتی تفکر غرب گرا و شرق گرا از اسلام رخت بر بست و به جای آن اسلام بدلی جایگزین شد، بطور دقیق همان اثر اسلام سکولاریستی دنبال شد که در آن تلاش شد مسلمانان از هم جدا باشند تا انرژی آنان متمرکز نشده و اقتصاد متمرکز آنان نتواند به کمکشان بیاید.

وی اظهار داشت: اسلام بدلی، تفکر تفرقه برانگیز را به جای ندای وحدت امت اسلامی دنبال می کند، این تفکر به جای جهاد فی سبیل الله، ترور و به جای امنیت، وحشت و به جای آبادانی و توسعه برای مسلمانان، نابودی و آوارگی را به همراه می آورد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: جریان اسلام بدلی به جای آن که همه فرقه های مسلمان را با یکدیگر برابر بداند، همه را کافر دانسته و اعلام می کند که باید همه را کشت و این تنها به شیعیان محدود نمی شود.

وی گفت: اگر یک روز تفکر سکولار باعث تضعیف اسلام شده بود، امروز این حرکت بدلی پر از تحجر باعث سرافکندگی مسلمانان شده و انرژی آنان را از بین برده است.

وی با اشاره به این که تحجر انواع مختلف دارد، اظهارداشت: یک نوع تحجر، همین تروریسمی است که در منطقه دیده می شود و نوع دیگر عده ای بودند که در اوایل شروع نهضت امام خمینی (ره) اظهار می داشنند که ما نیاز به قیام امام نداریم و حضرت مهدی(عج) خودش پس از ظهور با ظلم مبارزه می کند و با استناداتی که ارائه می کردند مردم را نیز به ادامه این تفکر تشویق می کردند و بیشتر به سکون اعتقاد داشتند تا تحرک.

* عبور ایران از ماجراجویی ها

وی با اشاره به نقش برجسته ولایت فقیه در پیروزی اسلام ناب محمدی گفت: خدا را شاکریم که ایران اسلامی با قرار دادن ولایت فقیه به عنوان پیشوا و ر هبر از این ماجراجویی ها به خوبی عبور کرد و این افتخار عظیمی برای مردم ما محسوب می شود که از نعمت رهبری هوشمند و پرهیزگار برخوردار است که همواره در این دنیا که مکر و حیله شیوه سیاست گذاری شده است، ما را هدایت می کند.

وی تأکید کرد: یکی از مهمترین اقدامات حضرت امام این بوده که معنویت را در سیاست قرار داد، سیاست امام در خدمت معنویت بود و ایشان اخلاق را گروکان سیاست نکرد، زمانی که راه امام را مطالعه کرده و ادبیات امام را دنبال می کنیم درمی یابیم که ایشان آکنده از وفای به عهد و اخلاق بود و این خط مشی عظمتی بزرگ برای انقلاب اسلامی محسوب می شود.

وی گفت: امروز در قدرت های بزرگ جهان این تفکر جا افتاده که مکر و خدعه فن سیاست است و سیاست مداران بی وفایی را فن کار خود می دانند ولی در نظام مقدس جمهوری اسلامی، وفای به عهد رکن سیاست محسوب می شود.

وی افزود: امام همواره می فرمودند تا زمانی که پیرو ولایت هستید نگرانی به خود راه ندهید و به این دلیل ما هیچ گاه با داشتن این کشتیبان، نگران ماجراجویی های غرب نیستیم.

وی اظهار داشت: مردم ایران از دوران جنگ تحمیلی، جریانات تجزیه طلبی تا مسئله اخیر هسته ای با راهنمایی های کارگشای امام و مقام معظم رهبری که با دقت همه ابعاد را رصد می کردند، سربلند و پیروز بیرون آمده اند.

* اقتصاد مقاومتی

وی با تأکید بر اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: مقام معظم رهبری بارها فرمودند که اگر ما راه های توسعه داخلی و اقتصاد مقاومتی را همواره کنیم و مردم بتوانند بر سرنوشت اقتصادی کشور مسلط باشند، همین زیاده خواهی دشمنان نیز از آنان سلب می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: در جریان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نیز تا زمانی که مردم در صحنه حضور نداشتند، پیشرفتی در جریان دفاع حاصل نشد ولی از زمان حضور مردم، صحنه عوض شد، باید زمینه برای حضور مردم در اقتصاد فراهم شود تا شاهد رونق اقتصادی در جامعه باشیم .

وی افزود: این که امام راحل همواره به برگزاری انتخابات تأکید داشتند به این دلیل بود که مردم بر سرنوشت خود حاکم بوده و نماینده و رییس جمهوری را خودشان تعیین کنند که این امر باید در اقتصاد نیز دنبال شود.

وی گفت: اگر برای جوانان فارغ التحصیل از دانشگاه زمینه کار فراهم شود، شاهد افزایش میزان تولید و رونق اقتصاد در کشور خواهیم بود.

وی اظهار داشت: باید از منابع داخلی کشور استفاده کنیم، اگر مقام معظم رهبری روی اقتصاد مقاومتی تأکید دارد همه باید به وظیفه خود عمل کنند، مردم باید وارد صحنه شوند، نمایندگان باید قانون مناسب تصویب کنند و دولت نیز زمینه این مهم را فراهم کند که این همان همدلی و همزبانی مد نظر مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: نکته مهم این است که کشور ما در شرایط حساسی قرار دارد و مردم با مشکلات معیشتی متنوعی روبرو هستند، وقتی که در خانواده ای چند نفر بیکار وجود دارد ،انسان غصه می خورد که چرا نمی توانیم از انرژی جوانان مستعد استفاده کنیم و این امر دردآور است.

وی گفت: باید تلاش کنیم تا با حذف دیوانسالاری اداری زمینه را برای سرمایه گذاری مناسب در کل کشور فراهم کنیم.
منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: