برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۹۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۹
رئیس جمهوری جیبوتی در پاسخ به این سوال که پاسخ شما به پیشنهاد احتمالی ایران برای ساخت پایگاه نظامی دریایی در ساحل جیبوتی چیست گفت: پیشاپیش مخالفت می کنیم.
"اسماعیل غیله" رئیس جمهوری جیبوتی در مصاحبه با روزنامه سعودی الحیات گفت که هم اکنون رابطه ما با ایران خوب نیست بلکه به نظر می رسد بد است.

وی در سخنان خصمانه ای ادعا کرد: در جیبوتی، تلاش می کنیم از شر ایران در امان باشیم. حضور ایرانی ها در همسایگی ما یعنی کشور اریتره، حضور خوبی نیست. دخالت ایرانی ها در یمن، حمایت تسلیحاتی آنان از حوثی ها و تلاش ایران برای سیطره بر تنگه باب المندب این موضوع را نشان می دهد.

رئیس جمهوری جیبوتی در حالی این سخنان را مطرح می کند که ایران هزینه ساخت ساختمان جدید پارلمان این کشور را برعهده گرفت و این ساختمان در سفر سال گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به جیبوتی، افتتاح شد.

رئیس جمهوری جیبیوتی همچنین مدعی شد نیروهای حزب الله لبنان علاوه بر سوریه در عراق و یمن نیز حضور دارند. او گفت که"حزب الله لبنان" سربازان ایران هستند.

اسماعیل غیله ادعا کرد: ایران تلاش می کند بر تنگه باب المندب سیطره پیدا کند و ابزار آنها برای این اقدام تشکیلات انصارالله حوثی هاست.

رئیس جمهوری جیبوتی در پاسخ به این سوال که پاسخ شما به پیشنهاد احتمالی ایران برای ساخت پایگاه نظامی دریایی در ساحل جیبوتی چیست گفت: پیشاپیش مخالفت می کنیم.

"اسماعیل غیله" که از 16 سال قبل تاکنون (سه دوره 6 ساله) در جیبوتی در سمت ریاست جمهوری فعالیت کرده در رسانه های غربی به عنوان یک دیکتاتور شناخته می شود. او در سال 1999 در انتخاباتی که رسانه ها آن را دست چین شده توصیف می کنند به ریاست جمهوری رسید

رئیس جمهوری جیبوتی درباره تحویل کمک های انساندوستانه ایران به یمن به سازمان ملل متحد در جیبوتی هم گفت: سازمان ملل متحد بر روند پذیرش کمک های ایران برای یمن نظارت می کند و سپس این کمک ها را به یمن منتقل می کند. تاکنون یک فروند کشتی و یک فروند هواپیمای ایرانی حامل کمک های انسان دوستانه وارد جیبوتی شده اند. برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد این کمک ها را دریافت کرد.

جیبوتی قبل از این هم از ورود یک فروند هواپیمای ایرانی حامل کمک های انسان دوستانه برای یمن جلوگیری کرده بود.

جیبوتی یکی از کشورهای کوچک در شاخ آفریقا و در ساحل تنگه باب المندب(نقطه اتصال دریای سرخ با اقیانوس هند و آب های آزاد) است. این کشور نیز به ائتلاف سعودی در حمله به یمن پیوسته و اعلام کرده است مرزهای دریایی و هوایی جیبوتی در اختیار جنگنده ها کشتی های جنگ ائتلاف سعودی است.جیبوتی آخرین مستعمره فرانسه در جهان به شمار می رود که در سال 1977 توانست مستقل شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: