برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۸۸۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۱
استرس شغلی پاسخی است که افراد هنگام مواجهه فشارهای شغلی از خود نشان می‌دهند که می‌تواند منجر به آسیب جسمانی یا روانی شده و در طولانی‌مدت موجب نتایج بسیار منفی و هزینه‌های بالایی برای افراد و سازمان‌های متبوع‌شان شود.
امیرمحمد شهسوارانی متخصص حوزه بهداشت روان، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین منابع استرس و فشارهای روانی، شغل افراد است، اظهار داشت: استرس و فرسودگی شغلی عمده‌ترین مسائل شغلی است که در واکنش به وضعیت شغل و سازمان در بین کارکنان سازمان‌ها و نهادهای مختلف دیده می‌شود.
 
وی ادامه داد: براساس تعریف فعلی سازمان بهداشتی، استرس شغلی یا استرس مربوط به کار پاسخی است که افراد هنگام مواجهه الزامات و فشارهای شغلی از خود نشان می‌دهند که با دانش و توانایی‌های آنها تناسب ندارد و توانایی‌ها آنها را برای مقابله به چالش می‌کشد.
 
این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: در واقع استرس شغلی هرگونه رویداد فیزیکی و روانی در محیط کار است که می‌تواند منجر به آسیب جسمانی یا روانی شده و در طولانی مدت باعث نتایج بسیار منفی و هزینه‌های بالایی برای افراد و سازمان‌های متبوع‌شان شود.
 
شهسوارانی گفت: پژوهش‌های بسیاری در زمینه استرس شغلی انجام شده که نشان می‌دهد این عامل رابطه تنگاتنگی با اختلالات روان‌تنی از جمله اختلالات درد مزمن مانند سردرد و کمردرد، اختلالات اضطرابی، افسردگی، اسکلتی - عضلانی و قلبی و عروقی به ویژه فشار خون بالا و سکته‌‌های قلبی و مغزی دارد.
 
این روان‌شناس اظهار داشت: برای درمان افسردگی ناشی از استرس شغلی تنها در ایالات متحده آمریکا 47 میلیارد دلار هزینه می‌شود و این رقم در انگلستان 630 میلیون پوند است و به طور متوسط 200 میلیون روز کاری سالانه در هر کدام از این کشورها تلف می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرد: مشکلات ناشی از استرس شغلی و غیبت از کار در این کشورها منجر به هزینه‌ای بالغ بر 10 درصد تولید ناخالص ملی در سال است.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: