برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۸۸۵۳
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۳
سید عباس عراقچی گفت که تیم ایران در پاسخ به فهرست برخی افراد و مراکز که طرف مقابل ارائه داده تا آژانس به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد، گفته دستورالعمل رهبر معظم انقلاب قاطع و جدی است و این موضوع به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.
به گزارش هشت صبح، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره فهرست بازرسی و دسترسی به برخی افراد و مراکز ایرانی گفت : این فهرست را مجموعه 1+5 به عنوان راه حلی برای حل موضوع« پی .ام.دی » به ما داده بود،.« پی.ام.دی» موضوعی است که به گذشته مربوط می شود و یکسری سوالاتی از گذشته وجود دارد که همچنان حل نشده و مبهم باقی مانده و برای حل آن راه حل های مختلفی تا کنون پیشنهاد شده است.

عراقچی گفت: یک راه حل که طرف مقابل ما مطرح کرد این بود که فهرستی از افراد و مراکز مشخص شود و آژانس بتواند به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد. دسترسی ای که اجازه کسب اطلاعاتی از محیط پیرامونی به بازرس داده نمی شود و در یک محدوده کاملا مشخصی وظیفه اش را انجام می دهد، این ایده مطرح شده بود. این پیشنهاد در تهران مورد موافقت واقع نشد، ما روی ایده های دیگر کار می کنیم و به طرف مقابل هم صریح گفته ایم.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: تاکید کردیم انچه که مقام معظم رهبری بیان کردند در مورد عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی, یک دستورالعمل بسیار جدی و قاطع برای ما است و به طرف های مقابل هم کاملا منتقل کردیم که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

وی در عین حال گفت : راه حل های جایگزین دیگری که نگرانی های امنیتی و دغدغه های موجود را برطرف کند ، مطرح است که در حال کار بر روی آنها هستیم . اگر به نتیجه برسیم آن را اجرا خواهیم کرد. در غیر این صورت مذاکرات را ادامه می دهیم تا به راه حلی مقبول برسیم.

عراقچی درباره جدول زمانی همزمانی رفع تحریم ها و اجرای تعهدات ایران نیز گفت: یکی از موارد اختلافی که هنوز به یک راه حل نهایی در مورد آن نرسیده ایم بحث همزمانی فعالیت های دو طرف است که اگر ما به توافق برسیم طبعا اقداماتی را طرف مقابل ما در خصوص رفع و لغو تحریم ها باید انجام دهند و اقداماتی که ما باید انجام دهیم ، مشخص می شود؛ اینکه این دو سری اقدام چگونه با هم همزمان می شود یکی از مسائل اختلافی است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران افزود: روی اصل همزمانی توافق وجود دارد. ماهیت اقدامات به گونه ای است که همزمانی آنها مشکلاتی خواهد داشت. باید به ترتیبابی برسیم که خواسته دو طرف رعایت شود این از مواردی است که هنوز روی ان کار می کنیم.

وی گفت: هم به لحاظ محتوایی وهم به لحاظ شکلی، هنوز به راه حل دقیق و نهایی نرسیده ایم ولی ایده هایی مطرح شده است که روی یکی از ان کار می کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مورد برخی ایده ها و اظهارنظر های مقامات آمریکایی و سایر کشورهای 1+5 هم گفت : این ها در مذاکرات طبیعی است و بار اول هم نیست. در طول 17ماه گذشته مرتب از این ایده ها بوده است، ایده هایی را که آنها مطرح می کنند ما به تهران منتقل می کنیم و مخالفت می شود ؛ یا اینکه ما به طرف مقابل منتقل می کنیم و ایده هایی را ما مطرح می کنیم ، آنها می برند در پایتخت هایشان بررسی می کنند و مخالفت می کنند.

عراقچی گفت: نه فقط در باره« پی.ام.دی » که راجع به همه مسائل این وضعیت صدق می کند در غیر این صورت تاکنون به توافق رسیده بودیم. ما در باره همه مسائلی که روی میز است کار سختی را در 17ماه گذشته انجام دادیم . هزاران ساعت مذاکره در خصوص راه حل های احتمالی، نحوه حل و فصل این مسائل طی ماه های متوالی داشتیم تا اینکه کم کم بحث ها پخته شد . در لوزان در رابطه با عمده موضوعات روی میز به راه حل هایی رسیدیم که الان داریم انها را می نویسیم .

وی افزود: بعضی دیگر از مسائل هست که هنوز در مورد آنها به راه حل نرسیده ایم و در حال کار بر روی آنها هستیم. طبعا پیشنهادات مختلفی ارائه می شود که یا قبول می شود ،یا اصلاح و رد و تکمیل می شود . آنقدر مذاکره صورت می گیرد تا به یک راه حل مقبول برای هر دو طرف برسیم.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار امیدواری کرد که راجع به حل موضوع « پی.ام.دی» که مسائل و ابهامات آن مربوط به گذشته است به راه حل برسند و گفت: ایده هایی مطرح شده است ولی هنوز بحث در این باره ادامه دارد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای مذاکرات را دشوار خواند و گفت: مذاکرات سختی های خود را دارد و هرچه به اخر مذاکرات نزدیک تر می شویم ، مسائل بسیار جزیی تر و پیچیده تر می شود و طبعا فشار بیشتری در مذاکرات احساس می شود.

عراقچی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره نتایج سه روز مذاکره در وین افزود: در سه روز گذشته هم در سطح کارشناسی و هم در سطح معاونین مذاکرات را ادامه دادیم , کار روی نگارش متن و ضمائم آن و بحث قطعنامه ای که شورای امنیت باید صادر کند ادامه یافت. همچنین روی عناصر و مولفه های ان صحبت کردیم و بتدریج متن را کاملتر می کنیم.

وی افزود: البته هنوز میزان اختلافات زیاد است و این اختلافات هم به مسائل محتوایی مربوط می شود و هم به نحوه نگارش که همزمان در هر دو حوزه مذاکره صورت می گیرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران گفت: البته همانطور که بارها گفتیم آنچه که از نظر ما یک سرانجام مطلوب به حساب می آید توافق خوبی است که خواسته های ما در آن رعایت شده باشد، اگر به این توافق خوب برسیم طبعا مذاکرات به سرانجام خود رسیده است وگرنه ، بحث ها ادامه پیدا خواهد کرد تا به آن نقطه برسیم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: