برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۸۸۳۴
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۸
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: مذاکرات سختی های خود را دارد و هرچه به آخر مذاکرات نزدیک تر می شویم مسائل بسیار جزیی تر و پیچیده تر می شود و طبعا فشار بیشتری در مذاکرات احساس می شود.
سید عباس عراقچی درباره نتایج این نشست سه روزه گفت: ما در سه روز گذشته هم در سطح کارشناسی و هم در سطح معاونین مذاکرات را ادامه دادیم، کار روی نگارش خود متن و ضمائم آن و بحث قطعنامه ای که  شورای امنیت باید صادر کند مشورت هایی داشتیم. همچنین روی عناصر و مولفه های آن صحبت کردیم و به تدریج متن را  کاملتر می کنیم.

وی افزود: البته هنوز میزان اختلافات زیاد است و این اختلافات هم به مسائل محتوایی مربوط می شود و هم به نحوه نگارش که همزمان در هر دو حوزه مذاکره صورت می گیرد.

عراقچی با اشاره به اینکه دربعضی از بحث ها هنوز ما نسبت به راه حل اختلاف نظر داریم، اما بحث های مفهومی و بحث های محتوایی انجام می دهیم گفت: بعضی از مسائل است که  راه حل ها پیدا شده ودر باره نحوه نگارش آن بحث می کنیم امابحث ها ادامه دارد و امیدواریم به سرانجام برسد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: البته همانطور که بارها گفتیم آنچه که از نظر ما یک سرانجام مطلوب به حساب می آید توافق خوبی است که خواسته های ما در آن رعایت شده باشد، اگر به این توافق خوب برسیم خوب طبعا مذاکرات به سرانجام خود رسیده است وگرنه، بحث ها ادامه پیدا خواهد کرد تا به آن نقطه برسیم.

عراقچی در باره جدول زمانی همزمانی رفع تحریم ها و اجرای تعهدات ایران نیز گفت: یکی از موارد اختلافی که هنوز به یک راه حل نهایی نرسیده است بحث همزمانی فعالیت های دو طرف است که اگر ما به توافق برسیم طبعا یکسری اقداماتی را طرف مقابل ما (۱+۵) باید انجام دهند، در خصوص رفع و لغو تحریم ها و یکسری اقداماتی که ما باید انجام دهیم. اینکه این دو سری اقدام چگونه با هم همزمان می شود یکی از مسائل اختلافی است.

وی افزود: روی اصل همزمانی توافق وجود دارد و ماهیت اقدامات طوری است که همزمان شدن آنها مشکلاتی دارد که باید به یک ترتیباتی برسیم که خواسته دو طرف رعایت شود این از مواردی است که هنوز  روی آن کار می کنیم.

وی افزود: هم به لحاظ محتوایی وهم به لحاظ شکلی، هنوز به یک راه حل دقیق نهایی نرسیده ایم ولی یایده هایی مطرح شده است که  روی یکی از آن کار می کنیم.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا در باره عدم مجوز بازرسی از افراد و تاسیسات به طرف غربی واکنشی نشان داده اید گفت: این لیست را مجموعه ۱+۵ با عنوان راه حلی برای حل موضوع «پی. ام. دی» به ما داده بود.

وی تاکید کرد: موضوع «پی. ام. دی» موضوعی است که به گذشته مربوط می شود و یکسری سوالاتی از گذشته وجود دارد که همین طور حل نشده و مبهم باقی مانده و برای حل این سوالات راه حل های مختلفی تا کنون پیشنهاد شده است.

یک راه حل که طرف مقابل ما مطرح کرد این بود که لیستی از افراد و مراکز مشخص شود و آژانس بتواند به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد، دسترسی که اجازه کسب اطلاعاتی از محیط  پیرامونی به بازرس داده نمی شود و در یک محدوده کاملا مشخصی، وظیفه اش را انجام می دهد، این ایده مطرح شده بود. این پیشنهاد در تهران مورد موافقت واقع نشد، ما روی ایده های دیگر کار می کنیم و به طرف مقابل هم صریح گفته ایم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای  ایران افزود: آنچه که توسط مقام معظم رهبری بیان شد در عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و در عدم بازرسی یا بازدید از مراکز نظامی، این دستورالعمل بسیار جدی و قاطع ما است و به طرف های مقابل هم کاملا منتقل شده است که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

وی افزود: روی راه حل های جایگزین دیگری که نگرانی های امنیتی و دغدغه های موجود را برطرف کند کار می کنیم. اگر بتوانیم به راه حل ها برسیم، طبعا اجرا خواهیم کرد واگرنه مذاکرات را ادامه می دهیم تا به یک راه حل مقبول برسیم.

وی در باره واکنشهای امریکا و کشورهای ۱+۵ گفت: اینها در مذاکرات طبیعی است و این بار اول هم نیست، در طول ۱۷ماه گذشته مرتب از این ایده ها بوده است، ایده هایی را که آنها مطرح می کنند ما به تهران منتقل می کنیم و مخالفت می شود و ما به طرف مقابل منتقل می کنیم و ایده هایی را ما مطرح می کنیم، آنها می بردند در پایتخت هایشان بررسی می کنند و مخالفت می کنند.

عراقچی گفت: نه فقط در باره «پی. ام. دی» راجع به همه مسائل دیگر، اگر اینطوری نبود که تا حالا بتوافق رسیده بودیم ما در باره همه مسائلی که روی میز است کار سختی را در ۱۷ماه گذشته انجام دادیم و ساعتها و بلکه هزاران ساعت مذاکره در خصوص  راه حل های احتمالی، نحوه حل وفصل این مسائل، برای ماههای متوالی این راه حل ها بحث شده و به نتیجه نرسیدیم تا کم کم بحث ها پخته شد، در لوزان در رابطه با عمده موضوعات روی میز به راه حل هایی رسیدیم که الان داریم آنها را نگارش می کنیم.

وی افزود: بعضی از دیگر مسائل هست که هنوز به راه حل نرسیده ایم و روی راه حل ها کار می کنیم. طبعا پیشنهادات مختلفی ارائه می شود یا قبول می شود، اصلاح می شود یا رد می شود یا تکمیل می شود آنقدر مذاکره صورت می گیرد تا به یک راه حل مقبول برای هر دو طرف برسیم.

وی افزود: امیدوار هستم که راجع به حل موضوع «پی. ام. دی» که مسائل و ابهامات مربوط به گذشته است، بتوانیم به یک راه حل دیگری که دغدغه های موجود را برطرف بکند برسیم،. ایده هایی مطرح شده است ولی هنوز ادامه دارد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: