برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۸۷۷۶
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴
کارشناس آسیب شناسی اجتماعی در کشور با اشاره به اینکه کم کاری رسانه ها در زمینه مصرف دخانیات یکی از دلایل افزایش آمار مصرف سیگار در جامعه ایران است، افزود: متاسفانه سن مصرف سیگار در کشور به 12 سال رسیده است.
کارشناس آسیب شناسی اجتماعی در کشور با تاکید بر اینکه 85 درصد از افراد سیگاری دارای والدین سیگاری هستند، گفت: کودکان و نوجوانان اولین درس‌های اخلاق و رفتار را در خانواده و توسط والدین آموزش می‌بینند.

دکتر مجید ابهری گفت: در یک پژوهش میدانی در پنج شهر تهران، اصفهان، شیراز، رشت و ابهر مشخص شد که 85 درصد از افراد سیگاری دارای والدین سیگاری هستند و 25 درصد آنان توسط دوستان خود با سیگار آشنا می‌شوند.

این رفتار شناس اجتماعی فروش دانه‌ای سیگار را یکی از اصلی‌ترین دلایل گرایش جوانان به سیگار در ایران دانست و خاطر نشان کرد: فروش سیگار به صورت دانه‌ای در مغازه ها و عرضه آن در دکه های روزنامه فروشی باعث افزایش گرایش در جوانان شده است که در اکثر کشورهای جهان این کار ممنوع است و با آن مقابله می شود.

وی با اشاره به اینکه کم کاری رسانه ها در زمینه مصرف دخانیات یکی از دلایل افزایش آمار مصرف سیگار در جامعه ایران است، افزود: متاسفانه سن مصرف سیگار در کشور به 12 سال رسیده است و 65 درصد از جوانان در راه مدرسه با سیگار آشنا می‌شوند و ممکن است در آینده آسیب جدی ببینند چرا که 97 درصد از معتادان ابتدا با سیگار اعتیاد خود را شروع کردند.

ابهری یادآور شد: در پژوهش انجام شده، زنان 35 درصد از مصرف کنندگان سیگار را به خود اختصاص دادند که ژست گرفتن، امروزی نشان دادن و بزرگتر از سن خود بودن از دلایل گرایش آنان به سیگار است.

بنیان گذار آسیب شناسی اجتماعی در کشور سیگار را دروازه ورود به باتلاق اعتیاد دانست و تصریح کرد: ممنوع کردن سیگار و مصرف آن در اماکن عمومی، مراکز خرید و مبارزه با عرضه نخی سیگار در مغازه و دکه های روزنامه فروشی می تواند از اقدامات موثری در پیشگیری از مصرف سیگار باشد.

ابهری در پایان توصیه کرد: برقراری کلینیک‌های ترک سیگار به طور رایگان در مناطق مختلف شهر، سازمانهای دولتی، تشدید جریمه مصرف کنندگان سیگار در مکان‌های عمومی پیشنهاد کاربردی در جهت کاهش مصرف و اعتیاد به سیگار است. همچنین انجام برنامه ها و فعالیتهای آموزشی و فرهنگی برای بیان زیان‌ها و آسیبهای مصرف سیگار می‌تواند راهکار بسیار موثری در این زمینه باشد.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: